موسسات مطالعاتی پکن: چین و اروپا از برجام حراست کنند

شماری از کارشناسان موسسات مطالعاتی و پژوهشی کشور چین معتقدند: پس از «پیمان شکنی ترامپ رییس‌جمهور آمریکا و حرکت او برضد برجام» لازم است که چین و کشورهای اروپایی با همکاری مشترک از این توافق بین‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌المللی حراست و شبکه‌های مستقل تجاری با ایران ایجاد کنند.

 

این کارشناسان در گفت و گو با رسانه‌های مختلف چین خاطر نشان کرده‌اند که چین و کشورهای اروپایی قدرت اقتصادی بالایی دارند و می‌توانند با همکاری مشترک، پیام شفافی به واشنگتن بدهند که «حق ندارد با عبور از توافقات بین‌المللی منافع کشورهای دنیا را به خطر بیندازد».

 

‘لی وی جیان’ کارشناس مسایل خاورمیانه از موسسه مطالعات بین‌المللی شانگهای پیش بینی کرده است که با خروج ترامپ از برجام، همکاری‌‌های ایران با چین، روسیه و اروپا بیشتر شود.

 

او خاطر نشان کرد که چین نیز باید به طور دقیق مسایل را بررسی کرده و تلاش نماید تا بازار اقتصادی باز ایران پذیرای سرمایه‌گذاری چینی‌ها باشد.

 

‘جین چانرونگ’ از موسسه مطالعات بین المللی دانشگاه خلق در پکن نیز تصریح کرد که ترامپ با تحرکات نادرست خود اوضاع بین‌المللی را بر هم می‌زند و منافع اقتصادی کشورها را به مخاطره می‌اندازد.

 

همزمان روزنامه ‘ساوت چاینا’ از هنگ کنگ هم از قول ‘تیتی ایراستو’ محقق مسایل خلع سلاح و کنترل تسلیحاتی موسسه تحقیقاتی صلح بین‌‌المللی استکهلم آورده است: اگر چین و اروپا مشترکا اقدام ترامپ را محکوم کرده و بانک‌ها و شرکت‌هایشان با یکدیگر همکاری کنند ، یک پیام شفاف و کوبنده به واشنگتن ارسال کرده‌اند.

 

وی گفت که شرکت‌ها و بانک‌های چین استقلال بیشتری از اروپا دارند لذا آنها باید شبکه‌های مالی، بانکی و اقتصادی مستقلی برای تجارت با ایران ایجاد کنند و اجازه ندهند آمریکا برای سرنوشت اقتصادی این کشورها تصمیم بگیرد.

 

ترامپ سه شنبه شب خروج آمریکا از توافق نامه هسته ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.

 

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی ضمن مخالفت با اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق نامه هسته‌ای تاکید کرد.

 

انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.

ایرنا

ترامپ: احیای برنامه هسته‌ای ایران پیامدهای سختی خواهد داشت

ترامپ به ایران نسبت به احیای برنامه هسته‌ای‌اش هشدار داد. همزمان مکرون و روحانی بر لزوم حفظ برجام تاکید کرده‌اند و نتانیاهو در دیدار با پوتین از لزوم دفع “خظرهای ایران” سخن گفته است.   به گزارش صدای آلمان؛ دونالد ترامپ روز چهارشنبه (۹ مه) در اظهارنظری در کاخ سفید از ایران خواست که فکر

ادامه »

اسراییل, المان, امریکا, ایران, جهان, خبر, روسیه, عربستان سعودی, فرانسه

بیانیه مشترک فرانسه، انگلیس و آلمان درباره برجام، پس از خروج آمریکا از برجام

به نقل از ایندیپندنت، انگلیس، فرانسه و آلمان علیرغم خروج دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از برجام، در بیانیه‌ای مشترک بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خبر, فرانسه