موافقت رییس سازمان محیط زیست با انتقال آب دریای عمان/ رتبه دوم ایران در خصوص اتلاف انرژی

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و بخش صنعت را تامین کند بنابراین با انتقال آب دریای عمان پس از شیرین کردن موافق هستیم.

 

به گزارش ایسنا عیسی کلانتری صبح امروز در کارگروه کاهش آلودگی هوا و مقابله با گرد و غبار در سالن جلسات استانداری قم اظهارکرد: طبق کارشناسی‌های صورت گرفته، اگر بخواهیم آب را از دریای عمان به مشهد منتقل کنیم، هر متر مکعب ۵ یورو هزینه دارد. دولت باید آب مورد نیاز برای شرب و بخش صنعت را تامین کند بنابراین موافقیم که آب دریا را پس از شیرین کردن، انتقال دهیم البته باید توجیه اقتصادی آن را نیز بررسی کنیم.

 

وی تاکید کرد: نباید آب را برای کشاورزی منتقل کنیم زیرا به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد همچنین ۹۰درصد منابع آبی کشور در بخش کشاورزی استفاده می‌شود.

 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهارکرد: مشکلات موجود محیط زیست کشور به دلیل استفاده نکردن از روش‌های علمی و کارشناسی است. طبق استانداردهای جهانی، هر کشور تنها می‌تواند ۴۰درصد از منابع آب‌های زیرزمینی خود را استفاده کند ولی این موضوع در ایران رعایت نمی‌شود و به شدت نگران کننده است.

 

کلانتری در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته استان قم می‌تواند به عنوان اولین استان، پایلوت طرح استان پاک در آن اجرایی بشود.

 

وی افزود: موضوع اتلاف انرژی در کشور یکی از معضلات بزرگ و بسیار نگران‌کننده است. رتبه کشور در خصوص اتلاف انرژی، رتبه دوم است که این نشاندهنده اتلاف بالای انرژی در کشور است و باید این موضوع اصلاح شود و برای آن برنامه‌ریزی درستی صورت گیرد.

 

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: با یک نگاه کلان متوجه می‌شویم که مشکلات محیط زیست کشور به دلیل توسعه ناپایدار بوده و مشکل امروز دریاچه نمک قم نمونه‌ای از تصمیمات غیرکارشناسی شده است. برای احیای دریاچه نمک قم امکان مهندسی معکوس وجود ندارد و نمی‌توان میزان آب از دست رفته را مجددا به این دریاچه برگرداند.

ریزش آوار ناشی ازبارندگی جان کودک ۹ ساله زاهدانی را گرفت/ کوهنورد ارومیه‌ای براثر سقوط بهمن جان باخت

مدیر مرکز فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: براثر بارندگی شدید یک منزل مسکونی در زاهدان ریزش کرد که منجر به فوت کودک ۹ ساله این خانواده شد.   دکتر فریبرز راشدی جمعه شب در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: این حادثه ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه امشب در خیابان رسالت

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست