مخالفت واشنگتن با پیشنهاد مسکو برای مذاکرات صلح افغانستان

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه اخیرا ضمن تاکید بر عدم تاثیرگذاری گزینه نظامی برای حل مشکلات افغانستان خواستار «آغاز هر چه زودتر مذاکرات مستقیم بین افغانستان و طالبان» شد تا جنگ داخلی این کشور پایان یابد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

روزنامه «ایزوستیا»: آمریکا تمایلی به‌همکاری با روسیه در افغانستان ندارد

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هفته گذشته به خبرنگاران گفته بود که روسیه آماده است تا برای مبارزه با تروریسم در افغانستان با آمریکا همکاری کند.   وی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت آشفته امنیتی در افغانستان تاکید کرده بود که تلاش‌های مشترک روسیه و آمریکا در مبارزه با تروریسم در این کشور می‌تواند بسیار

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

انفجارهای امروز کابل ۴۷ کشته و ۷۰ زخمی برجای گذاشت / داعش برعهده گرفت

به گزارش یورونیوز، وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد که در انفجارهای امروز (پنجشنبه) در کابل دست کم ۴۷ تن کشته و ۷۰ تن زخمی شدند. وزارت کشور افغانستان مجموع کشته‌ها و زخمی‌های این انفجارها را ۱۲۵ تن اعلام کرد.   به گفته مسؤولان افغان، دو انفجار در نزدیکی یک مسجد و دفتر رسانه‌ای رخ داد.

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جهان, خبر

موافقت «اشرف غنی» با اجرای طرح کنترل حریم هوایی افغانستان

دفتر ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طرح اداره هوانوردی افغانستان برای کنترل حریم هوایی این کشور توسط رادارهای سراسری مورد تصویب قرار گرفته است.

 

این طرح اخیرا برای قانونمندسازی و نظارت بر پرواز هواپیماها و بالگردهای نظامیان خارجی مورد تصویت پارلمان افغانستان نیز قرار گرفته بود.

 

این در حالی است که نمایندگان افغان بارها از حمایت بالگردهای ناشناس از گروه تروریستی داعش در شرق این کشور ابراز نگرانی کرده بودند.

 

وزارت خارجه روسیه نیز پیش از این از پرواز پالگردهای ناشناس در ولایت‌های شمالی افغانستان و تجهیز افراد وابسته به داعش ابراز نگرانی کرده بود.

 

پیش از این کارشناسان مسائل نظامی از عدم نظارت بر پرواز هواپیماهای آمریکایی و ناتو در افغانستان انتقاد کرده بودند.

 

ژنرال «عتیق‌الله امرخیل»، کارشناس مسائل نظامی تصریح کرد که بالگردهای ناشناس را متعلق به نظامیان آمریکایی و ناتو دانسته بود که گروه‌های تروریستی را تامین لجستیکی کرده و به آن‌ها مشاوره می‌دهند.

 

«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان نیز اخیرا تصریح کرد با وجود درخواست‌های مکرر روسیه از آمریکا و ناتو درباره بالگردهای ناشناس، مسکو تاکنون پاسخ واضحی را در این باره دریافت نکرده است.

تسنیم

آمریکا و ناتو درباره پرواز بالگردهای ناشناس و کمک به داعش پاسخ روشنی نداده‌اند

به گزارش «اسپوتنیک»، «ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه و مدیر بخش آسیایی وزارت امور خارجه این کشور گفت که مسکو بارها نگرانی خود را از حمایت بالگردهای ناشناس از افراد وابسته به داعش در افغانستان ابراز داشته اما نیروهای خارجی مستقر در افغانستان در رابطه با این نگرانی واکنشی نشان نداده است.  

ادامه »

افغانستان, امریکا, تاجیکستان, تروریسم, جهان, خبر, روسیه

نگرانی روسیه از تمرکز داعش برافغانستان به‌دنبال شکست آنان در سوریه و عراق

به نقل از «آریانا»، «ولادمیر سفرانکوف» نماینده روسیه در سازمان ملل اعلام کرد: داعش پس از شکست در عراق و سوریه تلاش دارد تا در افغانستان مستقر شود.   وی افزود: این بار داعش بر افغانستان تمرکز کرده است و ما شواهدی داریم که نشان می‌دهد این گروه تروریستی در حال ایجاد پایگاه در افغانستان

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر, روسیه

ممنوعیت استفاده از هر نوع برقع، روبنده، چادر، ماسک و … در قراقستان

به گزارش خبرگزاری از وستی، نورلان یرمکبایف، وزیر امور دینی و جامعه مدنی قراقستان گفت: دراین قانون استفاده از هر نوع لباسی که باعث پوشیدن صورت فرد شود به دلایل امنیتی ممنوع می‌شود.   وی گفت: در آماده‌سازی این طرح نهاهای مختلف دولتی و غیر دولتی و کارشناسان حضور داشتند، توجه زیادی به تجربه‌های بین

ادامه »

جهان, خبر, زنان, قزاقستان

دفاتر سفارت ایران در تاجیکستان بسته شد

به گزارش اسپوتنیک، امروز 29 ژوئن، ایران دو دفتر نمایندگی خود در مرکز شهر خجند با عنوان “نمایندگی تجاری سفارت جمهوری اسلامی ایران” و “رایزنی فرهنگی سفارت ایران در تاجیکستان” را بست.   سفارت ایران در تاجیکستان حاضر به اظهار نظر در خصوص این تصمیم گیری خود نشد. یکی از کارمندان نمایندگی فرهنگی به شرط

ادامه »

ایران, تاجیکستان, جهان, خبر