ملی‌گرایی واکسن کرونا ترامپ؛‌ تراژدی که جهان را تهدید می‌کند

ظهور ملی‌گرایی در تولید واکسن کرونا عواقبی مهلک و کشنده را در وهله اول در مکان‌های فقیر جهان و بعد از آن در گوشه و کنار دنیا به دنبال خواهد داشت.

 

خبرگزاری «شین هوا» در گزارشی با اشاره به خطر واقعی و وحشتناک موج دوم همه گیری ویروس کرونا و ضرورت تولید واکسن و تضمین دسترسی جهانی به آن، نوشت همکاری‌های چند جانبه در مسیر تولید واکسن باید بر ظهور ملت‌گرایی در تولید واکسن غالب باشد.

 

بر اساس این گزارش، در حالیکه همه کشورهای جهان در تلاش برای تولید و پخش واکسن کرونا هستند، در عین حال جهان باید مراقب باشد که چیزی تحت عنوان ملی‌گرایی واکسن ایجاد نشود زیرا ظهور این پدیده، خطر تقابل کشورها با یکدیگر را به وجود می‌آورد و نهایتا منجر می‌شود که فقیرترین کشورها و کشورهایی که بیشترین خطر ابتلا به کرونا آنها را تهدید می‌کند، در برابر چالش همه‌گیری شدید کرونا بی‌دفاع باقی بمانند.

 

در حال حاضر بیش از ۱۸۰ کشور در سراسر جهان به برنامه تسهیل دسترسی جهان به واکسن کرونا «کووکس» که تحت حمایت سازمان بهداشت جهانی است، محلق شده‌اند؛ هدف این برنامه تضمین دسترسی عادلانه به ۲ میلیارد دوز واکسن موثر و قابل اعتمادی است که قرار است تا پایان سال ۲۰۲۱ میلادی تولید شود.

 

چین با ملحق شدن به کووکس به دنبال مشارکت در کمپین جمعی جهان در مسیر تجهیز جامعه بین‌الملل به یک سلاح نهایی در برابر شیوع ویرانگر کروناست؛ کمپینی که دسترسی تمام کسانی که به واکسن کرونا نیاز دارند را تضمین می‌کند.

 

شین هوا نوشت همزمان که بیشتر کشورها با همکاری با یکدیگر در جهت تقابل با بحران بی‌سابقه یک قرن اخیر جهان برآمده‌اند، واشنگتن به جامعه بین‌الملل پشت کرده و دکترین انزواطلبانه سیاسی «آمریکا اول» را پیش گرفته است؛ آمریکا ماه گذشته اعلام کرد که به دلیل حضور سازمان بهداشت جهانی، در کووکس مشارکتی نخواهد داشت.

 

در ادامه گزارش شین هوا آمده است که واشنگتن به شیوه‌ای تهاجمی مسیر دسترسی به منابع احتمالی برای تولید واکسن کرونا را مسدود کرده و وعده تخصیص بودجه‌ای نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار برای تهیه حداقل ۷۰۰ میلیون دوز واکسن در این کشور داده است؛ این رویکرد آمریکا منجر به افزایش خطر احتمال ظهور ملی‌گرایی در تولید واکسن کرونا خواهد شد.

 

بر این اساس، ظهور ملی گرایی در تولید واکسن کرونا مانند پخش یک ویروس به شدت واگیردار است و در این صورت، همه اقتصادهای کم درآمد و یا با درآمد متوسط در جهان در مسیر دسترسی به موقع به واکسن کرونا دچار مشکل خواهند شد و نهایتا این روند، عواقبی مهلک و کشنده را در وهله اول در مکان‌های فقیر جهان و بعد از آن در گوشه و کنار دنیا به دنبال خواهد داشت.

 

در این میان، با ظهور ملی گرایی واکسن کرونا، وقتی کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط منتظر می‌مانند تا کشورهای ثروتمند منابع واکسن کرونا را تخلیه کنند، کارگران بخش بهداشت و میلیاردها نفر از افراد مسن و کسانی که در معرض خطر بیشتری در مقایسه با دیگران در برابر کرونا قرار دارند، در کشورهای فقیرتر بدون محافظ و بی‌دفاع رها می‌شوند که این امر منجر به گسترش پاندمی کرونا می‌شود و مرگ و میر را افزایش می‌دهد و سیستم‌های آسیب پذیر و شکننده قبلی بهداشت و اقتصاد را نابود می‌کند.

 

«توماس بولیکی» مدیر برنامه بهداشت جهانی در پژوهشکده شورای روابط خارجی آمریکا و «چاد باون» از اعضای ارشد بخش اقتصاد بین‌المللی در مؤسسه «پیترسون» با تحلیلی که در مجله «فارن افرز» به چاپ رسانده‌اند، درباره وقوع تراژدی ملی‌گرایی واکسن کرونا هشدار داده‌اند.

 

باید توجه داشت که در برابر ویروس مرگبار کرونا، تا همه در امنیت نباشند، هیچ کسی حقیقتا ایمن نخواهد بود؛ بنابراین تا از همه در برابر این ویروس محافظت نشود، هیچ ایمن سازی معقولی به وجود نخواهد آمد؛ به همین دلیل است که «تدروس آدهانوم» دبیر کل سازمان بهداشت جهانی مکررا درباره ملی‌گرایی واکسن و خطر گرانی قیمت واکسن هشدار داده و اعلام کرده است که ملی‌گرایی واکسن کرونا صرفا به معنای ایجاد نوعی ناکامی و شکست بازاری است که فقط از طریق همبستگی جهانی حل و فصل می‌شود.

 

شین هوا نوشت به همین دلیل است که چین در عین حال که همکاری نزدیک خود با جامعه بین‌الملل در مسیر تحقیق و توسعه واکسن کرونا را حفظ کرده است، مکررا تعهد خود به اینکه واکسن‌های تولیدی‌اش به عنوان محصول عمومی در سطح جهان عرضه شود را تکرار کرده است.

 

در پایان این گزارش آمده است که ویروس کرونا هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و بدون توجه به ملیت، نژاد و اینکه فرد توانایی پرداخت هزینه واکسن را دارد یا خیر، همه را آلوده می‌کند؛ صرفا از طریق تقویت همکاری و تحقق ایمن سازی جمعی از طریق واکسیناسیون در سریع‌ترین تاریخ ممکن است که بازگشت به زندگی عادی که مدت‌هاست انتظارش می‌رود، دست یافتنی خواهد شد.

نیویورک تایمز : تحریم‌های آمریکا علیه ایران در بحبوحه کرونا کاملاً ظالمانه است

یک روزنامه مشهور آمریکایی نوشت، تلاش‌های آمریکا برای قطع ارتباط ایران با جهان در بحبوحه شیوع ویروس کرونا اقدامی کاملاً ظالمانه است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحریم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, مقاله

«پیپل دیلی»: کسی که فقط چکش در دست دارد، همه چیزرا شبیه میخ می‌بیند

آمریکا از تاریخ سوم ماه مه سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون، روی‌هم‌رفته ۷ هزار و ۹۶۷ مورد تحریم را اعمال کرده است.از دیدگاه آمریکا، قدرت به معنای مداخله عمدی در امور سایر کشورهاست

ادامه »

اروپا, اسیا, اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, ایران, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه, ژاپن, فرانسه

نامه مادورو به مردم جهان در محکوم کردن تحریم‌های ظالمانه آمریکا

تحریم ها در مدت پنج سال، با جلوگیری از ایجاد روابط اقتصادی جهان با این کشور آمریکای جنوبی، کاراکاس را از دسترسی به ارز مورد نیاز، مواد غذایی و پزشکی، قطعات یدکی و مواد اولیه ضروری برای فعالیت‌های اقتصادی بازداشته است

ادامه »

اقتصادی, امپریالیسم, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر, ونزوئلا