مقاومت آمریکای لاتین در برابر فشار آمریکا برای تحریم شرکت هوآوی

کشورهای آمریکای لاتین در برابر فشارهای آمریکا برای تحریم “هوآوی” مقاومت می کنند و علاقه ای به پیوستن به کمپین واشنگتن علیه این شرکت چینی ندارند.

 

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، کشورهای آمریکای لاتین نسبت به اقدامات دولت آمریکا برای تحریم و قطع همکاری با شرکت چینی هوآوی بی توجه هستند.

 

این کشورها گزینه نزدیک بودن به چین را به جای پیوستن به کمپین آمریکا برای تحریم شرکت هوآوی انتخاب می‌کنند.

 

دیپلمات‌های آگاه در این راستا اعلام کردند که مقامات آمریکا به کشورهای آمریکای لاتین فشار آورده‌اند تا از تصمیم واشنگتن برای خارج کردن شرکت هوآوی از شبکه ارتباطی “۵ جی” تبعیت کنند.

 

اما برزیل به رغم نزدیکی روابط با دولت ترامپ در برابر این فشارها از خود مقاومت نشان داده است.

 

در همین حال “همیلتون مورائو” معاون رئیس جمهوری برزیل تایید کرد که دولت این کشور دید خوبی نسبت به شرکت هوآوی دارد.

 

برزیل، مکزیک و آرژانتین (سه اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین) قرار است در سال جاری میلادی یا اوایل سال ۲۰۲۰ در این رابطه که آیا اجازه دهند شرکت هوآوی در ایجاد تأسیسات شبکه “جی ۵ ” در کشورشان مشارکت کند یا نه، تصمیم گیری کنند.

 

یک دیپلمات ارشد آمریکا نیز در اظهارنظری گفت: فشاری زیادی از سوی آمریکا علیه فعالیت‌های بین المللی شرکت هوآوی وجود دارد اما تاکنون دولت ترامپ حداقل در این مقطع زمانی دستاوردی در این راستا نداشته است.

 

“سباستین پینرا” رئیس جمهوری شیلی اواسط اردیبهشت ماه با رئیس شرکت هوآوی دیدار و از مشارک این شرکت در مناقصه‌های عمومی در شیلی برای ایجاد شبکه ارتباطی “جی ۵” استقبال کرد.

 

“ریکاردو سالیناس” یک فرد قدرتمند رسانه‌ای نزدیک به رئیس جمهوری مکزیک نیز گفت: نمی‌توانم از شرکت هوآوی به جز اظهارنظرهای مثبت چیز دیگری بگویم.

 

بدنبال توقف مذاکرات میان آمریکا و چین، جنگ تجاری میان دو کشور مجدداً در ماه گذشته از سر گرفته شد و “دونالد ترامپ” رئیس جمهور آمریکا در اقدامی تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را افزایش داد و پکن نیز در اقدامی متقابل تعرفه ۶۰ میلیارد دلار بر روی کالاهای آمریکا وضع کرد.

 

دولت آمریکا علاوه بر افزایش تعرفه کالاهای وارداتی، هوآوی بزرگترین شرکت تجهیزاتی چین را در فهرست شرکت‌های ممنوعه قرار داد و از دیگر شرکت‌های بزرگ جهان خواست تا از همکاری خود را با این شرکت چینی متوقف کنند.

 

شرکت هوآوی، غول تکنولوژی‌های مخابراتی چین از تصویب طرح «مجوز دفاع ملی ۲۰۱۹» در کنگره آمریکا که باعث محرومیت این شرکت از حقوق عمومی خود شده است، به یکی از دادگاه‌های واشنگتن شکایت کرد.

ایرنا

امریکا رسما به ترکیه اطلاع داد که در صورت خرید اس ۴۰۰ اجازه دریافت اف ۳۵ نخواهد داشت

وزیر دفاع موقت آمریکا رسماً به ترکیه اطلاع داد که اگر برنامه‌های خود برای خرید سیستم دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه را پیش ببرد، اجازه نخواهد داشت جنگنده‌های اف ۳۵ خریداری شده را دریافت کند.

ادامه »

امریکا, تحریم, ترکیه, جنوب شرق آسیا, جهان, خبر, روسیه