مقام ارشد آمریکایی: ترکیه در سوریه مرتکب “جنایت جنگی” شده است

یک مقام ارشد آمریکا ضمن انتقاد از دولت ترامپ به خاطر عدم تلاش برای ممانعت از حمله ترکیه به سوریه، آنکارا را به جنایت جنگی و پاکسازی نژادی علیه کردهای سوری متهم کرد.

 

روزنامه نیویورک تایمز به یادداشت داخلی دست یافت که ویلیام روباک، معاون نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش آن را نوشته است.

 

در این نامه آمده است که آمریکا تدابیر قوی را برای ممانعت از حمله رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به شمال سوریه اتخاذ نکرد.

 

روباک از تلاش‌ها برای پاکسازی نژادی از سوی ترکیه و هم‌پیمانانش علیه کردها در سوریه انتقاد و تأکید کرد که این جنایت‌ها بیشتر جنایت‌های جنگی یا پاکسازی نژادی است.

 

در این یادداشت آمده است: یک روز، وقتی که تاریخ دیپلماسی نوشته می‌شود، مردم می‌پرسند که چه اتفاقی آنجا افتاد و چرا مسئولان تلاش بیشتری نکردند یا دست کم با قدرت بیشتری ترکیه را سرزنش نکردند.

 

مورگان اورتگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از واکنش نشان دادن به این یادداشت خودداری کرد و گفت: “ما توضیح دادیم که به شدت با تصمیم اردوغان درباره سوریه مخالفیم. ما برای ممانعت از این اقدام به جز اقدام نظامی همه کار کردیم.”

 

وی گفت: ما گزارشات درباره نیروهای ترکیه‌ای که مرتکب قتل غیرنظامیان شده‌اند جدی می‌گیریم.

 

قرار است رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه چهارشنبه در کاخ سفید گردهم آیند.

ایسنا

وزیر خارجه مصر: برپایی کشور فلسطینی در منطقه، صلح برقرار می‌کند

«سامح شکری» وزیر خارجه مصر روز سه شنبه در دیدار با «جرد کوشنر» داماد و مشاور “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا در واشنگتن گفت: برپایی کشور فلسطینی منطقه را به ثبات و صلح سوق خواهد داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, فلسطین, مصر

برگزاری تمرینات نظامی آمریکا در خلیج فارس

آمریکا در چهارچوب تمرین‌های نظامی بین‌المللی که به مدت سه هفته در خلیج فارس درحال برگزای است به دنبال آموزش “محافظت از کشتیرانی” به متحدان خود در منطقه است.

ادامه »

استرالیا, امارات, امریکا, انگلستان, ایران, بحرین, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه

سرقت نفت سوریه توسط آمریکا و اهمیت نبرد در شرق دیر الزور

با بررسی سریع تحولات سیاسی و نظامی شتابنده در عرصه سوریه، می‌توان گفت که نبرد شرق دیرالزور در صدر اولویت‌ها قرار دارد؛ نبردی که علیه نیروهای آمریکایی است که در حال حاضر کنترل میادین نفت و گاز این منطقه را در دست گرفته‌اند.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق, لیبی