رأی الیوم؛ توافقنامه سران روسیه و ترکیه برگ برنده دیگری برای سوریه

روزنامه فرامنطقه ای « رأی الیوم » چاپ لندن در سرمقاله شماره امروز (شنبه) خود نتایج به دست آمده از نشست سران روسیه و ترکیه را مورد بحث و بررسی قرار داده و از توافق حاصل میان آنان به عنوان « برگ برنده دیگری برای سوریه » نام برد.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

هدف بن‌سلمان از بازداشت شاهزادگان برجسته از زبان آسوشیتدپرس

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش‌های منتشر شده درباره بازداشت برخی شاهزادگان برجسته سعودی بنا به دستور ولیعهد عربستان را تایید کرد. همچنین به گزارش این خبرگزاری، شاهزاده احمد بن عبدالعزیز از بستن حرمین شریفین خشمگین است.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

“میدل ایست آی”؛ بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده را به اتهام خیانت بازداشت کرده است

سایت “میدل ایست آی” انگلیس در ادامه افشاگری‌های رسانه‌ای درباره اقدامات جدید شاهزاده ماجراجو و جوان سعودی درباره بازداشت دو ولیعهد احتمالی دیگر این کشور گزارش داد، محمد بن سلمان دست‌کم ۲۰ شاهزاده از خاندان سلطنتی را بازداشت کرده است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی

مقام ارشد آمریکایی: ترکیه در سوریه مرتکب “جنایت جنگی” شده است

یک مقام ارشد آمریکا ضمن انتقاد از دولت ترامپ به خاطر عدم تلاش برای ممانعت از حمله ترکیه به سوریه، آنکارا را به جنایت جنگی و پاکسازی نژادی علیه کردهای سوری متهم کرد.

 

روزنامه نیویورک تایمز به یادداشت داخلی دست یافت که ویلیام روباک، معاون نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش آن را نوشته است.

 

در این نامه آمده است که آمریکا تدابیر قوی را برای ممانعت از حمله رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به شمال سوریه اتخاذ نکرد.

 

روباک از تلاش‌ها برای پاکسازی نژادی از سوی ترکیه و هم‌پیمانانش علیه کردها در سوریه انتقاد و تأکید کرد که این جنایت‌ها بیشتر جنایت‌های جنگی یا پاکسازی نژادی است.

 

در این یادداشت آمده است: یک روز، وقتی که تاریخ دیپلماسی نوشته می‌شود، مردم می‌پرسند که چه اتفاقی آنجا افتاد و چرا مسئولان تلاش بیشتری نکردند یا دست کم با قدرت بیشتری ترکیه را سرزنش نکردند.

 

مورگان اورتگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از واکنش نشان دادن به این یادداشت خودداری کرد و گفت: “ما توضیح دادیم که به شدت با تصمیم اردوغان درباره سوریه مخالفیم. ما برای ممانعت از این اقدام به جز اقدام نظامی همه کار کردیم.”

 

وی گفت: ما گزارشات درباره نیروهای ترکیه‌ای که مرتکب قتل غیرنظامیان شده‌اند جدی می‌گیریم.

 

قرار است رؤسای جمهور آمریکا و ترکیه چهارشنبه در کاخ سفید گردهم آیند.

ایسنا

افزایش نگرانی در اسرائیل از احتمال رویارویی نظامی با ایران

برخی از کارشناسان اسرائیلی نسبت به موفقیت‌آمیز بودن راهکار دولت ترامپ در قبال ایران ابراز تردید کرده‌اند. بنیامین نتانیاهو در واکنش به کاهش تعهدات برجامی ایران بار دیگر از تهدید مستقیم اسرائیل توسط این کشور سخن گفته است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, رویارویی نظامی

سی‌ان‌ان از ورود مخفیانه سلاح آمریکایی به یمن پرده برداشت

شبکه تلویزیونی “سی‌ان‌ان” پنجشنبه‌ شب فاش کرد، تجهیزات و سلاح‌های آمریکایی هفته گذشته به صورت مخفیانه توسط یک کشتی سعودی به بندر عدن در جنوب یمن وارد شده است.

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, عربستان سعودی, یمن