مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

مقابله با مداخله واشنگتن در آمریکای لاتین، محور نشست آلبا

اجلاس رهبران گروه ائتلاف بولیواریایی برای مردم آمریکای ما ( آلبا) روز گذشته (دوشنبه) در کاراکاس در حالی آغاز شد که شرکت کنندگان در مورد مسئله تجارت منطقه ای و همچنین مداخله آمریکا در امور داخلی آمریکای لاتین از جمله ونزوئلا تبادل نظر کردند.

 

به گزارش شبکه تله سور، رهبران کشورهای امریکای لاتین و حوزه کارائیب در این نشست از اقدامات آمریکا علیه استقلال ونزوئلا انتقاد کردند.

 

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در این نشست با تمجید ار هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید این کشور در مورد انتخابات آتی ریاست جمهوری گفت: در روز 20 مه ( 30 اردیبهشت) ما انتخابات خواهیم داشت و از میان صلح و خشونت یا دمکراسی و کودتا یکی را انتخاب می کنیم.

 

رئیس جمهوری ونزوئلا در ادامه خواستار نشست های بیشتر اعضای آلبا با هدف رسیدگی به مسائل کشورهای آمریکای لاتین و حوزه کارائیب شد.

 

وی افزود: لازم است گروه آلبا بارها نشست برگزار کند تا به ما اجازه داده شود بر چالش های سیاسی و اقتصادی مردم این منطقه غلبه کنیم.

 

در این اجلاس، رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا نیز طی سخنرانی تصریح کرد، تهدیدها علیه ونزوئلا صلح کل منطقه را تهدید می کند. وی افزود: از سال 1999 زمانی که چاوز رئیس جمهوری ونزوئلا شد، آمریکایی ها متوسل به روش های جنگی غیرمتعارف با هدف فرمانبردار کردن کشوری شدند که ثروت طبیعی هنگفتی دارد.

 

وی تاکید کرد که فقط مردم ونزوئلا می توانند هر مشکلی را که کشورشان با آن دست و پنجه نرم می کند، حل و فصل کنند.

 

دانیل اورتگا رئیس جمهوری نیکاراگوئه نیز در اظهاراتی ضمن انتقاد از سیاست های واشنگتن در منطقه آمریکای لاتین عنوان کرد که کاخ سفید همواره تلاش می کند از هم پاشیدگی و اختلافات را در آمریکای لاتین ایجاد کند.

 

همچنین اوو مورالس رئیس جمهوری بولیوی در این اجلاس از رهبران آمریکای لاتین خواست تا اتحاد در این منطقه را تقویت کنند.

 

وی افزود: نمی توانم باور کنم که برخی ازروسای جمهور امریکای لاتین به ابزاری برای امپراطوری امریکا تبدیل شده است.

 

به گزارش ایرنا، ‘اتحاد بولیواری برای مردم آمریکای ما (آلبا)ˈ، در تاریخ 14 دسامبر سال 2004 با توافق هوگو چاوز رئیس جمهوری وقت ونزوئلا و «فیدل کاسترو» رئیس جمهوری سابق کوبا و به منظور مقابله با استیلای ایالات متحده و منطقه تجارت آزاد آمریکا در هاوانا پایتخت کوبا تشکیل شد. سپس، در سال 2006 بولیوی، 2007 نیکاراگوئه و در سال 2008 هندوراس به این گروه پیوستند.

 

آلبا اکنون علاوه بر ونزوئلا ، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه و هندوراس، کشورهای اکوادور، دومنیکا، آنتیگوا و باربودا و سان ویسنته و لاس گرانادیناس را در عضویت دارد.

ایرنا

برزیل از آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می کند

وزارت خارجه برزیل روز سه شنبه اعلام کرد: درباره تصمیم جدید واشنگتن مبنی بر افزایش تعرفه های آمریکا برای واردات فولاد و آلومینیوم، به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اقتصادی, امریکا, برزیل, جهان, خبر

تجمع حامیان مادورو در حمایت از نامزدی وی در انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا

به گزارش شبکه تلویزیونی تل‌سور، حامیان نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در چند منطقه در کاراکاس دست به تجمع حمایتی از نامزدی مجدد وی برای انتخابات ریاست جمهوری قریب الوقوع زدند.   مادورو برنامه دولت را برای دوره ریاست جمهوری ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۵ ارائه کرد که به نظر می‌رسد تداوم برنامه موسوم به “سرزمین پدری” ۲۰۱۳

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا

کشورهای آمریکای لاتین بیانیه سازمان کشورهای قاره آمریکا در مورد ونزوئلا را محکوم کردند

به گزارش شبکه تله سور، ونزوئلاِ، نیکاراگوئه، بولیوی، جمهوری دومینیکن و السالوادور این بیانیه سازمان کشورهای قاره آمریکا را رد کردند.

ادامه »

السالوادور, امریکا, بولیوی, جهان, خبر, دومینیکن, نیکاراگوئه, ونزوئلا