محمد بن‌سلمان: فلسطینی‌ها یا پیشنهادات را قبول کنند، یا ساکت باشند!

روزنامه اسرائیلی معاریو، به نقل از ولیعهد عربستان نوشت که مساله فلسطین اولویت نیست و فلسطینی‌ها باید ساکت شوند و از شکایت کردن دست بردارند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

وزیر دفاع آمریکا، درگیری نظامی ایران و اسرائیل را محتمل دانست

به نقل از جروزالم‌پست، «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته پس از دیدار با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در واشنگتن، درباره خطر درگیری مستقیم میان این رژیم و ایران در سوریه هشدار داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, فلسطین

درگیری تازه در نوار غزه با سه کشته و حدود هزار زخمی

بنا به گفته وزیر بهداشت اسرائیل در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در منطقه مرزی اسرائیل و نوار غزه، طی روز جمعه بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی سه فلسطینی کشته و نزدیک به هزار نفر زخمی شدند.

ادامه »

اسراییل, تروریسم, خبر, فلسطین

به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

معرفی جنبش بین‌المللی “بایکوت اسراییل” برای جایزه صلح نوبل

یکی از اعضای پارلمان نروژ، جنبش بین‌المللی بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم (BDS) را برای نامزدی جایزه صلح نوبل امسال معرفی کرده است.

 

به نقل از تله سور، جنبش بین‌المللی بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم موسوم به (BDS) به دنبال تلاش برای پایان دادن به اشغال فلسطین و نقض حقوق بشر از جانب اسرائیل از طریق فشار اقتصادی، نامزد دریافت جایزه صلح نوبل شده است.

 

نامزدی این گروه توسط “بیورن مکسنس” صورت گرفت که یکی از اعضای پارلمان نروژ و رهبر حزب سرخ است.

 

مکسنس اظهار کرد: به عنوان یکی از اعضای پارلمان نروژ، با افتخار از اختیار خود به عنوان مقام برگزیده برای اعلام نامزدی جنبش بایکوت، عدم سرمایه‌گذاری و تحریم به دلیل فعالیت در زمینه حقوق فلسطینی‌ها، برای دریافت جایزه صلح نوبل استفاده می‌کنم.

 

مکسنس با اشاره به اهداف این جنبش از جمله حفاظت از حق بازگشت آوارگان فلسطینی اظهار کرد: هدف جنبش بایکوت و تحریم (BDS) و آرمان آن برای برای حقوق بشر اساسی غیرقابل سرزنش است. این اهداف باید بدون در نظر گرفتن هیچ گونه ملاحظاتی از جانب همه افراد و کشورها که دارای عقاید دموکراتیک هستند، حمایت شود.

 

بسیاری از نهادها از نامزدی این جنبش برای دریافت جایزه صلح نوبل استقبال کرده‌اند. نهاد “صدای یهودی برای صلح” هم در توییتر خود نامزدی جنبش بایکوت را “یک خبر فوق‌العاده” دانست.

 

با رشد جنبش بایکوت و تایید آن از جانب چهره‌هایی نظیر دزموند توتو، برنده جایزه صلح نوبل، راجر واترز، موزیسین مطرح و نیز اتحادیه‌ها و گروه‌های دیگر، مدیران آن با واکنش‌های شدیدی روبه‌رو شده‌اند.

 

در اوایل ماه ژانویه، دولت تل‌آویو، ۲۰ گروه حامی جنبش بایکوت را از جمله نهاد صدای یهودی برای صلح، در فهرست سیاه قرار داد و ورود آنان به اسرائیل را ممنوع اعلام کرد.

 

اسرائیل همچنین برای قانونگذاری‌ها علیه فعالان و نهادهای حامی این جنبش در آمریکا و فرانسه لابی‌گری کرده است. با این وجود، این اقدامات تاثیر اندکی در حمایت‌ها از این جنبش داشته است.

 

مکسنس همچنین در اظهارات خود گفت: اهدای جایزه صلح نوبل به جنبش بایکوت، نشانه‌ای قدرتمند از پایبندی جامعه بین‌الملل به حمایت از صلح عادلانه در خاورمیانه و استفاده از راه‌های صلح‌آمیز برای پایان دادن به حاکمیت نظامی و گسترش نقض قوانین بین‌المللی است.

ایسنا

 

ساف خواستار توقف هماهنگی‌ امنیتی با اسرائیل و تعلیق به رسمیت شناختن آن شد

کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین در پایان نشست خود در مقر تشکیلات خودگردان در رام الله که با حضور محمود عباس، رئیس تشکیلات برگزار شد خواستار ارائه طرح‌هایی برای توقف هماهنگی‌های امنیتی با اسرائیل و خروج از توافقنامه اقتصادی پاریس به شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل شد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

نیکی‌هیلی از ادامه شهرک‌سازی‌های اسرائیل دفاع کرد

به گزارش رویترز، دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که ۲۰۶ شرکتی را که به فعالیت‌های تجاری مرتبط با شهرک‌سازی‌های غیرقانونی اسرائیل در کرانه باختری اشتغال دارند، شناسایی کرده است و از این شرکت‌ها خواست تا از هرگونه همدستی در نقضِ «فراگیر» [حقوق] مردم فلسطین بپرهیزند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین

افشاگری آحارونوت درباره ۲۷۰۰ ترور هدفمند اسرائیل، از جمله یاسر عرفات

به نوشته روزنامه ایندیپندنت، رونن برگمن، خبرنگار حوزه اطلاعات در روزنامه یدیعوت آحارونوت بسیاری از عوامل موساد، شین بت و ارتش اسرائیل را متقاعد کرده است تا داستان‌هایشان درباره ترور شخصیت‌ها را بیان کنند.   نتایج آن اولین نگاه جامع به استفاده اسرائیل از کشتارهای تحت حمایت دولت است؛ ترورهایی با دامنه بسیار وسیع، از

ادامه »

اسراییل, امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, فلسطین