اعتصاب سراسری در تونس در اعتراض به پایین‌بودن دستمزدها

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعتصاب سراسری کارکنان دولتی تونس با فراخوان بزرگترین اتحادیه مشاغل این کشور و در اعتراض به مخالفت دولت با بالا بردن دستمزدها از امروز شروع شده است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, خبر, شمال افریقا

سودانی‌ها بر ضرورت سرنگونی نظام حاکم تاکید کردند

شهرهای مختلف سودان از روز چهارشنبه هفته گذشته صحنه تظاهرات مردمی ضد نظام حاکم است، معترضان ابتدا خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و تامین کالاهای مورد نیاز مردم بودند اما کم کم خواسته های آن ها تغییر کرد و اکنون خواستار سرنگونی نظام حاکم شده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

فرصت‌های پیروزی «سیف‌الاسلام قذافی» در انتخابات لیبی

نام «سیف‌الاسلام» فرزند «معمر قذافی» رهبر پیشین لیبی این روزها به عنوان یکی از برجسته‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهار آینده مطرح است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی, ناتو

مصر: راه‌حل بحران سوریه سیاسی است / راه حل بحران یمن، نظامی نیست

«عبدالفتاح السیسی » رئیس جمهوری مصر امروز یکشنبه در دیدار «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه در مورد بحران در سوریه گفت:این بحران باید از طریق سیاسی حل شود.

 

به نقل از تارنمای خبری «المصدر» السیسی افزود: بحران در سوریه باید به گونه ای حل شود که ضمن حفظ یکپارچگی ارضی این کشور خواسته های مردم تحقق یابد و درد و رنج ها در این کشور به پایان برسد.

 

السیسی در این دیدار در خصوص اوضاع لیبی نیز گفت: باید هرچه زودتر و پیش از پایان یافتن سال جاری میلادی در لیبی انتخابات برگزار شود.

 

رئیس جمهوری مصر افزود: اوضاع لیبی بر امنیت و ثبات کل منطقه دریای مدیترانه تاثیر می گذارد.

 

وی همچنین تاکید کرد: تروریسم دشمن نخست انسانیت است و مصر تلاش زیادی برای ریشه کنی آن انجام می دهد.

 

وزیر خارجه فرانسه نیز گفت: کشورش برای تبادل تجربه با مصر در زمینه ساخت شهرهای جدید آمادگی دارد و علاقه مند است در زمینه مسائل مختلف منطقه با مصر مشورت کند.

 

لودریان امروز یکشنبه وارد قاهره شد و با رئیس جمهوری و وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

 

مصر: راه حل بحران یمن، نظامی نیست

 

به نقل از تارنمای مصری «الوطن»، «سامح شکری » در دیدار با «عبدالملک المخلافی » وزیر خارجه دولت مستعفی یمن گفت: قاهره آمادگی دارد برای تحقق صلح در یمن، از تلاش های سیاسی حمایت کند.

 

شکری، با تاکید مجدد بر ضرورت برقراری ثبات و حفظ یکپارچگی یمن و در پیش گرفتن راهکار سیاسی برای حل بحران این کشور گفت که کشورش از تلاش های سازمان ملل برای میانجی گری در این موضوع حمایت می کند.

 

المخلافی روز یکشنبه در قاهره، با شکری دیدار و در خصوص آخرین تحولات یمن و توازن قوا در این کشور گفت و گو کرد .

 

ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان از ششم فروردین 1394 به بهانه بازگرداندن «عبد ربه منصور هادی » رئیس جمهوری مستعفی به قدرت، تجاوز نظامی به یمن را آغاز کرد اما پس از گذشت سه سال، این هدف متجاوزان محقق نشد و تنها نتیجه آن کشته شدن هزاران نفر و زخمی شدن شمار زیادی از یمنی ها از جمله زنان و کودکان و ویرانی زیرساخت های این کشور فقیر بود.

 

دخالت خارجی در لیبی اوضاع را پیچیده تر می‌کند

 

«عبدالقادر مساهل » وزیر خارجه الجزایر گفت ، هر گونه دخالت نظامی خارجی و جدید در لیبی باعث پیچیده تر شدن اوضاع امنیتی بحران زده این کشور می شود.

 

به نقل از تارنمای خبری «البلاد» ، مساهل افزود، هرگونه دخالت نظامی خارجی در لیبی باعث ایجاد تنش و ویرانی بیشتر می شود و تنها راه حل برای این بحران، گسترش مشورت ها و تقویت هماهنگی میان کشورهای همسایه است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی الجزایر همچنین گفت، در این شرایط سرنوشت ساز، همه باید فقط به فکر منافع مردم لیبی باشند.

 

مساهل گفت و گو و راه حل سیاسی را بهترین راه حل برای بحران کنونی در لیبی دانست واز نماینده سازمان ملل وجامعه بین المللی خواست به این موضوع کمک کنند.

 

الجزایر با لیبی 982 کیلومتر مرز مشترک زمینی دارد.

 

لیبی از زمان سقوط حکومت معمر قذافی در سال 2011 دستخوش جنگ و ناآرامی است. این هرج و مرج باعث تقویت گروه های تندرو و تروریستی در این کشور شده و داعش نیز با شکست های پیاپی در عراق و سوریه سعی در تقویت جایگاه خود در این کشور دارد.
ایرنا

آغاز دیدار تاریخی رهبران دو کره در منطقه غیرنظامی

به نوشته روزنامه گاردین، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی و مون جائه این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی امروز دیداری تاریخی در مرز دو کره داشتند و اکنون برنامه صبحگاهی آنها تکمیل شده است و طرفین برای صرف نهار جدا می‌شوند.

ادامه »

تشنج زدایی, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی