سودانی‌ها بر ضرورت سرنگونی نظام حاکم تاکید کردند

شهرهای مختلف سودان از روز چهارشنبه هفته گذشته صحنه تظاهرات مردمی ضد نظام حاکم است، معترضان ابتدا خواستار بهبود شرایط معیشتی خود و تامین کالاهای مورد نیاز مردم بودند اما کم کم خواسته های آن ها تغییر کرد و اکنون خواستار سرنگونی نظام حاکم شده‌اند.

ادامه »

جهان, خبر, سودان, شمال افریقا

اعتراضات گسترده مردمی در پی خودسوزی یک خبرنگار در تونس

سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس در بیانیه‌ای در سایت الکترونیکی خود اعلام کرد، عبدالرزاق الزرقی، عکاس خبری به دنبال خودسوزی در اعتراض به شرایط اجتماعی نابسامان و ناامیدی موجود در کشور درگذشت.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, تونس, جهان, حقوق بشر, خبر, شمال افریقا

فرصت‌های پیروزی «سیف‌الاسلام قذافی» در انتخابات لیبی

نام «سیف‌الاسلام» فرزند «معمر قذافی» رهبر پیشین لیبی این روزها به عنوان یکی از برجسته‌ترین نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بهار آینده مطرح است.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایتالیا, جهان, خبر, روسیه, شمال افریقا, لیبی, ناتو

خیز جریان‌های چپگرا در تونس برای انحلال جنبش النهضه

علی کلثوم، عضو هیات وکلای مدافع شکری بلعید و محمد البراهمی اعلام کرد، این هیات به زودی با طرح شکایت قضایی علیه جنبش النهضه، با استناد به بند هفت قانون مبارزه با تروریسم که طبق آن امکان انحلال هر حزب یا جمعیتی به دلیل ارتباطش با تروریسم وجود دارد، انحلال این حزب را خواستار می‌شود.

ادامه »

تونس, جهان, خبر, شمال افریقا

مشهورترین فلوت‌زنی که وزیر فرهنگ مصر شد

به نقل از اهرام آنلاین, «ایناس عبدالدایم» در جریان اصلاحات در کابینه دولت مصر اوایل هفته جاری به عنوان اولین وزیر فرهنگ زن مصر انتخاب و به پارلمان این کشور معرفی شد.

 

ایناس عبدالدایم ۵۸ ساله در سال ۱۹۸۴ در رشته فلوت‌زنی از دانشگاه قاهره فارغ‌التحصیل شد و دکترای خود را در سال ۱۹۹۰ از دانشکده عالی هنر پاریس دریافت کرد.

 

ایناس عبدالدایم را با عنوان «زنی که عرش اخوان را تکان داد» می شناسند، چرا که وی در دوران حکمرانی سلفی‌ها در این کشور به شدت به مواجهه با آنها پرداخت.

 

«محمد مرسی» رئیس‌جمهوری پیشین مصر مانع از ادامه حضور عبدالدایم در اپرای این کشور به عنوان یک زن شد و همین موضوع منجر به آن شد که عبدالدایم اعتراض‌های گسترده‌ای را برای بازگشت به جایگاهش در اپرا راه‌اندازی کند.

 

ایناس عبدالدایم، مشهورترین فلوت‌زن مصر و اولین زنی است که سمت وزارت فرهنگ این کشور را برعهده دارد؛ سمتی که برای ایناس یک رویا به شمار می‌رفت.

ایلنا

مصر از ترکیه به شورای امنیت شکایت کرد

پایگاه خبری روسیا الیوم روز دوشنبه خبر داد: مصر در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد به دلیل توقیف یک قایق متعلق به ترکیه که حامل مواد منفجره به مقصد لیبی بود، از آنکارا شکایت کرد.   روسیا الیوم نوشت: ‘طلعت موسی’ استاد امنیت وراهبرد ملی در آکادمی علوم نظامی ‘ناصر’ مصر گفت:

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, لیبی, مصر

“ارتش ملی لیبی” ترکیه را به‌حمایت از تروریسم و مداخله در امور این کشور متهم کرد

گارد ساحلی یونان روز چهارشنبه یک کشتی حامل موادی که برای ساخت مواد منفجره استفاده می‌شود و در مسیرش به سمت لیبی بوده، توقیف کرد. گفته می‌شود این کشتی در بنادر مرسین و اسکندرون ترکیه بارگیری شده بود.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, لیبی