همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

مرکز تحقیقات نظامی انگلیس؛ روسی‌بودن عامل مسمومیت جاسوس روس‌‌تبار قابل اثبات نیست

به‌گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، آزمایشگاه «پُرتن دَون» (Porton Down) انگلیس اعلام کرد که نمی‌تواند اثبات کند که گاز اعصاب به کار رفته در مسمومیت جاسوس روس‌تبار و دختر وی منشأ روسی داشته است.   رئیس مرکز تحقیقات نظامی انگلیس در «پُرتن دَون» در این باره اعلام کرد که کارشناسان نمی‌توانند منشأ دقیق عامل گاز اعصاب به

ادامه »

انگلستان, جهان, چین, روسیه, غرب اروپا

لاوروف: همکاران انگلیسی ما دست به‌چنین کاری زده‌اند / نمی‌خواهیم وارد بازی‌های بچه‌گانه شویم

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش نمی‌توانسته هیچ انگیزه‌ای برای مسموم کردن جاسوس سابق روس و دخترش در انگیس داشته باشد.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: در حال حاضر شرکای غربی ما به خصوص انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر که از آنها کورکورانه تبعیت می‌کنند،

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا, فرانسه

مسکو: سرویس اطلاعاتی انگلیس در پرونده اسکریپال دست داشته است

وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد که مدیر اجرایی “آزمایشگاه تکنولوژی و علوم دفاعی پورتن داون” اقرار کرده است که انگلیس مواد سمی تولید می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به گفته وزارت امور خارجه روسیه، بررسی پرونده مرگ اسکریپال نشان می‌دهد که مسئولان انگلیس علاقه‌مند به یافتن انگیزه‌ها و مسئولان این اقدام نیستند. این وزارتخانه همچنین اظهار کرد که سرویس اطلاعاتی انگلیس در این حمله دست داشته است.

 

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: رفتار مسئولان انگلیسی سوالات زیادی را برمی‌انگیزد. به مردم انگلیس نیز اطلاعات کلیدی در خصوص تهدید جدی این اتفاق ارائه نمی‌شود و شمار قربانیان این حمله نامشخص است.

 

این وزارتخانه همچنین آزمایشگاه پورتن داون را به “سکوت درباره اطلاعات” پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس متهم کرد؛ “اطلاعاتی درباره این واقعیت که روز پیش از مسمومیت اسکریپال، این آزمایشگاه با همکاری ارتش انگلیس تمرینی را صورت داد که طی آن مبارزه شیمیایی و آلودگی بیولوژیک مورد تمرین قرار گرفت”. علاوه بر آن “انگلیس در سراسر جهان کمپینی را برای ایجاد فرضیه‌ای قطعی درباره گناهکار بودن روسیه” به وجود آورده است.

 

به گفته مسکو، لندن نمی‌تواند از شهروندان روس در خاک خود محافظت کند. وزارت امور خارجه روسیه در راستای این ادعا، مرگ مشکوک و مبهم چند تن از شهروندان روس در انگلیس از جمله بوریس برزفسکی، نیکولای گلاشکف، بدری پاتارکاتسیشویلی و در آخر پرونده حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش را یادآور شد.

 

این وزارتخانه تاکید کرد که مسمومیت خانواده اسکریپال را “اقدام به قتل” می‌داند، مگر آنکه خلاف آن از جانب لندن ثابت شود.

 

این بیانیه در پی بیانیه سفارت روسیه در انگلیس صورت گرفت که پیشتر “گری آیتکنهد”، مدیر اجرایی آزمایشگاه پورتن داون را به اقرار به اقدام انگلیس برای ساخت مواد سمی مبارزه‌ای از جمله موادی که در حمله به اسکریپال و دخترش از آن استفاده شده بود، متهم کرد.

 

آیتکنهد هفته گذشته اظهار کرد، هیچ ماده شیمیایی خطرناکی به سبب “سطح بالای کنترل و تدابیر امنیتی پیرامون فعالیت‌های این آزمایشگاه”، نمی‌تواند از “چهار دیواری” آزمایشگاه پورتن داون عبور کند.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است که لندن و واشنگتن درخواست مسکو را برای ارسال سندی در ارتباط با پرونده اسکریپال نادیده گرفته‌اند.

ایسنا

شکایت کارلس پوجدمون به کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

ادامه »

آلمان, اسپانیا, جهان, حقوق بشر, خبر

​​​​​​​پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا در آلمان بازداشت و دوشنبه برابر دادگاه قرار می‌گیرد

یک دادگاه ایالتی دوشنبه درباره تحویل احتمالی پوجدمون به اسپانیا تصمیم می‌گیرد. در بارسلون و شهرهای دیگر کاتالونیا هزاران نفر به بازداشت پوجدمون توسط پلیس آلمان اعتراض کردند و در مواردی با مأموران پلیس درگیر شدند.

ادامه »

آلمان, اسپانیا, جهان, خبر, فنلاند

داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه