شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

گروه جدایی‌طلب “اتا” در اسپانیا انحلال کامل خود را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲ مه/۱۲ اردیبهشت) سازمان زیرزمینی “اتا” که در منطقه باسک اسپانیا سال‌ها برای استقلال از دولت مرکزی اسپانیا مبارزه کرده بود، به طور کامل به فعالیت خود خاتمه داد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا

مسکو: سرویس اطلاعاتی انگلیس در پرونده اسکریپال دست داشته است

وزارت امور خارجه روسیه اظهار کرد که مدیر اجرایی “آزمایشگاه تکنولوژی و علوم دفاعی پورتن داون” اقرار کرده است که انگلیس مواد سمی تولید می‌کند.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، به گفته وزارت امور خارجه روسیه، بررسی پرونده مرگ اسکریپال نشان می‌دهد که مسئولان انگلیس علاقه‌مند به یافتن انگیزه‌ها و مسئولان این اقدام نیستند. این وزارتخانه همچنین اظهار کرد که سرویس اطلاعاتی انگلیس در این حمله دست داشته است.

 

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: رفتار مسئولان انگلیسی سوالات زیادی را برمی‌انگیزد. به مردم انگلیس نیز اطلاعات کلیدی در خصوص تهدید جدی این اتفاق ارائه نمی‌شود و شمار قربانیان این حمله نامشخص است.

 

این وزارتخانه همچنین آزمایشگاه پورتن داون را به “سکوت درباره اطلاعات” پرونده مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روس متهم کرد؛ “اطلاعاتی درباره این واقعیت که روز پیش از مسمومیت اسکریپال، این آزمایشگاه با همکاری ارتش انگلیس تمرینی را صورت داد که طی آن مبارزه شیمیایی و آلودگی بیولوژیک مورد تمرین قرار گرفت”. علاوه بر آن “انگلیس در سراسر جهان کمپینی را برای ایجاد فرضیه‌ای قطعی درباره گناهکار بودن روسیه” به وجود آورده است.

 

به گفته مسکو، لندن نمی‌تواند از شهروندان روس در خاک خود محافظت کند. وزارت امور خارجه روسیه در راستای این ادعا، مرگ مشکوک و مبهم چند تن از شهروندان روس در انگلیس از جمله بوریس برزفسکی، نیکولای گلاشکف، بدری پاتارکاتسیشویلی و در آخر پرونده حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش را یادآور شد.

 

این وزارتخانه تاکید کرد که مسمومیت خانواده اسکریپال را “اقدام به قتل” می‌داند، مگر آنکه خلاف آن از جانب لندن ثابت شود.

 

این بیانیه در پی بیانیه سفارت روسیه در انگلیس صورت گرفت که پیشتر “گری آیتکنهد”، مدیر اجرایی آزمایشگاه پورتن داون را به اقرار به اقدام انگلیس برای ساخت مواد سمی مبارزه‌ای از جمله موادی که در حمله به اسکریپال و دخترش از آن استفاده شده بود، متهم کرد.

 

آیتکنهد هفته گذشته اظهار کرد، هیچ ماده شیمیایی خطرناکی به سبب “سطح بالای کنترل و تدابیر امنیتی پیرامون فعالیت‌های این آزمایشگاه”، نمی‌تواند از “چهار دیواری” آزمایشگاه پورتن داون عبور کند.

 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است که لندن و واشنگتن درخواست مسکو را برای ارسال سندی در ارتباط با پرونده اسکریپال نادیده گرفته‌اند.

ایسنا

شکایت کارلس پوجدمون به کمیسیون حقوق‌بشر سازمان ملل متحد

کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل اعلام کرد که شکایتی را از سوی کارلس پوجدمون دریافت کرده است. طرفداران پوجدمون معتقدند که مادرید حقوق وی را به عنوان منتخب مردم زیر پا گذاشته و حتی حق آزادی بیان این رهبر جدایی‌خواه را رعایت نکرده است.

ادامه »

اسپانیا, المان, جهان, حقوق بشر, خبر

​​​​​​​پوجدمون رئیس پیشین دولت محلی کاتالونیا در آلمان بازداشت و دوشنبه برابر دادگاه قرار می‌گیرد

یک دادگاه ایالتی دوشنبه درباره تحویل احتمالی پوجدمون به اسپانیا تصمیم می‌گیرد. در بارسلون و شهرهای دیگر کاتالونیا هزاران نفر به بازداشت پوجدمون توسط پلیس آلمان اعتراض کردند و در مواردی با مأموران پلیس درگیر شدند.

ادامه »

اسپانیا, المان, جهان, خبر, فنلاند

داعش مسئولیت حملات تروریستی جنوب فرانسه با ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی را برعهده گرفت

در سه حملۀ مسلحانه پی در پی توسط یک اسلام‌گرای افراطی در جنوب غربی فرانسه ٣ تن کشته و ١٦ نفر زخمی شدند. به گفتۀ رئیس جمهوری فرانسه حال دو تن از آنان وخیم است. این جهادگرا در فرانسه، زاده و بزرگ شده‌است.

ادامه »

تروریسم, جهان, خبر, فرانسه