مسکو تصمیمی برای خروج از پیمان “آسمان باز” ندارد

این توافقنامه عامل مهمی، بویژه در شرایط کنونی جهان بشمار می‌رود و باعث ثبات اوضاع در بسیاری از مسائل می‌شود

 

معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد، مسکو به دنبال تصمیم آمریکا برای خارج شدن از پیمان “آسمان باز” تصمیمی برای خروج از این پیمان را ندارد.

 

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو در عزم راسخ واشنگتن درباره خروج از پیمان “آسمان باز” تردید دارند و امیدوارند که آمریکا همچنان به مشارکت خود در این چارچوب این توافقنامه ادامه دهد.

 

سرگئی ریابکوف گفت: ما باید وضعیت را دوباره مورد ارزیابی قرار دهیم. به عقیده ما، این توافقنامه عامل مهمی، بویژه در شرایط کنونی جهان بشمار می‌رود و باعث ثبات اوضاع در بسیاری از مسائل می‌شود. گزینه‌های مختلفی در پاسخ به خروج احتمالی آمریکا از پیمان “آسمان باز” وجود دارد. ولی ما نمی‌توانیم به سادگی عمل کرده و به چنین اقدامی پاسخ متقابل بدهیم. ضمن اینکه ما هنوز اطمینان کامل نداریم که طرف آمریکایی در باره تصمیم خود در باره این خروج مصمم باشد.

 

وی تاکید کرد که مقامات مسکو امیدوارند که ایالات متحده همچنان مشارکت خود در این توافقنامه را حفظ کند و این مسئله به نفع همه طرفین خواهد بود.

 

در اواخر ماه اکتبر روزنامه «وال استریت ژورنال» خبر داده بود که “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا سند مربوط به تصمیم ایالات متحده برای خروج از پیمان “آسمان باز” را امضاء کرده، البته تصمیم گیری نهایی در این باره هنوز بطور رسمی اعلام نشده است. پیش از این در اوایل ماه اکتبر، “الیوت انگل” رئیس کمیته امور بین‌الملل مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از خروج احتمالی واشنگتن از این پیمان خبر داده بود.

 

پیمان “آسمان باز” در ماه مارس سال ۱۹۹۲ در هلسینکی، پایتخت فنلاند توسط رهبران ۲۳ کشور عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا به امضاء رسید. هدف از این توافق، تقویت اعتماد بین این کشورها از طریق اجرای مکانیسم پروازهای هوایی-نظارتی برای کنترل اقدامات نظامی کشورهای عضو بود.

خبرگزاری نووستی؛ امکان استفاده از واکسن کرونا اواسط تابستان در روسیه

چند مقام مسئول روس ابراز امیدواری کردند که نخستین نتایج مربوط به واکسن‌ ویروس کرونا و دسترسی آن برای استفاده گسترده‌تر در پایان ماه جولای (اوایل مرداد) ممکن شده و ابتدا افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، واکسینه خواهند شد.

ادامه »

جهان, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا

چرا انگلیس و آمریکا در سال ۱۹۴۵ می‌خواستند با ارتش سرخ وارد جنگ شوند؟

تدارکات انگلستان برای عملیات موسوم به “غیرقابل تصور” که قرار بود جنگ انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها علیه اتحاد جماهیر شوروی در تابستان سال ۱۹۴۵ باشد ، به منزله تلاش لندن برای نجات امپراطوری بریتانیا از سقوط قریب الوقوع و بازیابی مجدد نقش سرکردگی در دنیای غرب بود.

ادامه »

اتحاد شوروی, المان, امریکا, انگلستان, تاریخ, جهان, خبر, شرق اروپا, لهستان

روسیه از نتایج مثبت یک دارو در درمان بیماران کرونایی خبر داد

دست کم حال ۷۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا پس از استفاده از این دارو بهتر می‌شود. نکته جالب این است که در پایان هفته نخست استفاده از داروی مفلوخین، در ۶۰ درصد بیماران، ویروس کووید-۱۹ از بین می‌رود.

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا