صدراعظم سابق آلمان؛ اتحادیه اروپا به وعده‌هایش در مورد پناهجویان عمل نکرد

گرهارد شرودر روز جمعه گفت، اتحادیه اروپا به وعده‌های خود در مورد توافقنامه پناهجویان در سال ۲۰۱۶ میان آنکارا و بروکسل عمل نکرده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, بلژیک, بلغارستان, پناهجویی, ترکیه, جهان, حقوق بشر, غرب اروپا, یونان

تردد در بزرگراه بین‌المللی حلب – دمشق از سر گرفته شد

آرامش نسبی در استان ادلب با وجود نقض چندباره آتش بس توسط گروه های تروریستی باعث شده تا باردیگر رفت و آمد در بزرگراه بین المللی حلب به دمشق در شمال سوریه از سر گرفته شود.

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه

اخراج ییمی اُکِسوُن، رهبر حزب دموکرات‌های سوئد از ترکیه

رهبر حزب دموکرات‌های سوئد، ییمی اُکِسوُن به نقل از منابعی در ترکیه، امروز به دلیل پخش اعلامیه‌هایی در مرز یونان و ترکیه، توسط پلیس ترکیه مورد بازجویی قرار گرفت و برای اخراج به سوئد به فرودگاه استانبول منتقل شد.

ادامه »

ایران, ترکیه, جهان, خبر, سوئد, شمال اروپا

آمریکا با صدور بیانیه شورای امنیت در حمایت از توافقات روسیه – ترکیه مخالفت کرد

نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: شورای امنیت با وجود حمایت نسبی نمایندگان کشورها، به خاطر مخالفت یکی از کشورها ( آمریکا ) موفق نشد بیانیه‌ای در حمایت از توافقات پوتین و اردوغان درباره ادلب صادر کند.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سازمان ملل, سوریه

روسیه نسبت به اوضاع امنیتی تنگه هرمز ابراز نگرانی کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با ابراز نگرانی از اوضاع امنیتی در تنگه هرمز اعلام کرد که حضور ناوهای خارجی در این تنگه به امنیت منطقه کمک نمی‌کند.

ادامه »

المان, ایتالیا, بلژیک, پرتغال, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, دانمارک, روسیه, فرانسه, هلند, یونان

مسکو؛ نیروهای نظامی و امنیتی عراق تامین امنیت و دفاع از کشورشان را به تنهایی تضمین می‌کنند

سفیر روسیه در بغداد با اشاره به عملکرد موفق نیروهای امنیتی عراقی در مبارزه با تروریست‌ها در این کشور، بر لزوم ادامه تبادل اطلاعات و اقدامات مشترک برای جلوگیری از حملات تروریستی و تأمین امنیت در شهرهای عراق تأکید کرد.

 

به گزارش تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ماکسیم ماکسیموف” سفیر روسیه در بغداد در گفت‌وگو با این خبرگزاری اعلام کرد که سخن گفتن از پیروزی کامل بر گروه تروریستی داعش در عراق هنوز زود است، برای اینکه گروه‌های کوچکی از تروریست‌ها و “هسته‌های خواب” داعش هنوز در تعدادی از استان‌های این کشور فعالیت می‌کنند.

 

سفیر روسیه یادآور شد، نیروهای نظامی و امنیتی عراق در طول عملیات ضدتروریستی علیه داعشدر طول سال ۲۰۱۴ الی ۲۰۱۷ به خوبی تقویت شده‌اند و امروز آنها قادر به انجام بسیاری از وظایف در عرصه ضد تروریستی بوده و تامین امنیت و دفاع از کشورشان را به تنهایی تضمین می‌کنند.

 

ماکسیموف افزود: « با این وجود، صحبت کردن درباره پیروزی کامل بر داعش هنوز زودهنگام است، اگرچه باید اعتراف کرد که خسارات وارده به ساختارهای تروریستی در عراق کاملاً جدی است. با این حال، برخی از گروه‌های کوچک تروریستی و “هسته‌‌های داعش” همچنان در تعدادی از استانها فعالیت خود را ادامه می‌دهند.»

 

با توجه به این مسئله این دیپلمات روس معتقد است که امروزه بیش از هر زمان دیگری، نقش تبادل اطلاعات و اقدامات مشترک پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع حملات تروریستی و تأمین امنیت در شهرهای عراق رو به افزایش است.

 

لازم به یادآوری است، در سال ۲۰۱۵ ، وزارت دفاع روسیه، سوریه، ایران و عراق یک مرکز هماهنگی مشترک به منظور تبادل اطلاعات حساس امنیتی در بغداد ایجاد کردند. کارکرد اصلی این مرکز جمع آوری، پردازش و تجزیه و تحلیل داده‌های فعلی درباره وضعیت منطقه خاورمیانه در عرصه مبارزه با گروه‌های تروریستی و تبادل اطلاعات در این راستا و انتقال سریع آنها به ستادهای کل نیروهای مسلح این چهار کشور است.

 

ضمن اینکه، روز گذشته، چهارشنبه، وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو موافقت خود را برای تقویت مأموریت این سازمان در عراق، البته با هماهنگی مقامات بغداد، اعلام کردند.

آزادی ۳ روستا در حومه حلب توسط ارتش سوریه/ انتقال پست‌های دیده‌بانی ترکیه به نقاط تحت کنترل تروریست‌ها

ارتش سوریه در درگیری‌ها با گروه‌های تروریستی در حومه جنوب غربی حلب دستاورد میدانی جدیدی به دست آورده و سه روستا را از کنترل تروریست‌ها آزاد کرد.

ادامه »

تروریسم, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه

درخواست خلوصی آکار از ناتو برای حمایت از ترکیه در ادلب

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه که برای شرکت در نشست وزرای دفاع ناتو به بروکسل سفر کرده از نمایندگی دائم و هیئت نمایندگی نظامی ترکیه در ناتو بازدید کرد.

ادامه »

بلژیک, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, غرب اروپا, ناتو