هجوم تالاب‌خوارها به میانکاله

تالاب‌خوارها آهسته ولی به‌طور وسیع و مستمر از پایین رفتن آب دریای خزر سوءاستفاده می‌کنند و زمین‌های خشک‌شده تالاب میانکاله را برای کشاورزی تصرف و بستر تالاب را تغییر کاربری می‌دهند؛ غافل از اینکه آب دریای خزر به‌طور دوره‌ای بالا و پایین می‌رود.

ادامه »

اتحاد شوروی, ایران, جهان, خبر, محیط زیست

تفاهم‌نامه انتقال آب دریای عمان به شرق کشور در مشهد امضا شد

تفاهمنامه انتقال آب دریای عمان از سواحل چابهار به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آب و فاضلاب و استانداران این سه استان روز چهارشنبه در مشهد به امضا رسید.

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, محیط زیست

بحران کمبود آب در جهان و خطر درگیری‌های نظامی آینده بر سر آب

به نوشتۀ کان هالینان، اخیراٌ روابط سودان و اتیوپی برسر رود نیل رو به‌وخامت گذاشته است، کشورهای سوریه، عراق و ترکیه به‌خاطر رودخانه فرات رو در روی یکدیگر قرار گرفته‌اند. آب به آتش‌افروز دیگری در درگیری‌های خاورمیانه تبدیل شده است.

ادامه »

اتیوپی, اردن, استرالیا, اسراییل, امریکا, پاکستان, ترکیه, جهان, چین, خاورمیانه, سودان, سوریه, عراق, فلسطین, لبنان, مصر, مقاله, هندوستان

فرونشست زمین در تهران از مرحله هشدار گذشته و به مرحله بحران رسیده است

معاون فنی اداره محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه محیط زیست به‌تنهایی نمی‌تواند جلوی پدیده‌های مختلف را بگیرد، گفت: فرونشست زمین در تهران از مرحله هشدار گذشته و به مرحله بحران رسیده است.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

مسجدسلیمان با زلزله ۵.۷ ریشتری لرزید

شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان با زلزله ای با قدرت ۵.۷ ریشتر به شدت لرزید.

 

ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه امروز زمین لرزه‌ای با قدرت ۵.۷ ریشتر شهرستان مسجدسلیمان در استان خوزستان را به شدت تکان داد.

 

این زمین لرزه به طول جغرافیایی ۴۹.۵، عرض جغرافیایی: ۳۱.۹۵ و در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد.

 

این زلزله در ۱۹ کیلومتری مسجد سلیمان (خوزستان)، ۲۹ کیلومتری قلعه خواجه (خوزستان) ،۳۷ کیلومتری ایذه (خوزستان) ،۱۰۴ کیلومتری اهواز و۱۳۴ کیلومتری شهرکرد حادث شده است.

 

شدت زمین لرزه به حدی بود که همه شهرهای استان خوستان و حتی استان‌های همدان، چهار محال و بختیاری و لرستان هم این زمین لرزه را احساس کردند.

مهر

 

چرا شادی ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در نطفه خفه شد؟

روز ۴ تیر ۹۸، روز درخشانی برای محیط‌زیست ایران به نظر می‌رسید. روزی که جنگل‌های هیرکانی در بخش میراث طبیعی یونسکو ثبت جهانی شدند، اما تنها یک‌پنجم از این جنگل‌ها ثبت جهانی شدند و بخش اعظم این زیست‌بوم در معرض نابودی است.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

داستان یک انتقال! اگر اجازه انتقال آب دریای خزر صادر شود …

برخی از کارشناسان معتقدند اگر اجازه انتقال آب دریای خزر صادر شود گونه‌های مهمی از درختان جنگل‌های هیرکانی چون “ارس” و “شمشاد” رو به نابودی خواهد گذاشت، زیرا تجدید حیات این درختان عملاً غیرممکن است هر چند برخی دیگر نیز چنین نظری ندارند.

ادامه »

ایران, خاورمیانه, خبر, محیط زیست