مزایده مجدد ماشین‌سازی تبریز لغو شد

به گزارش ایلنا، یک عضو شورای اسلامی کار کارخانه ماشین‌سازی تبریز از لغو مزایده مجدد این واحد تولیدی که بنا بود امروز (۲۴ بهمن) برگزار شود، خبر داد.

 

از قرار معلوم مطابق آنچه در آگاهی مزایده سازمان خصوصی‌سازی آمده، ارزش کل پایه کارخانه ماشین سازی تبریز ۷۰۰ میلیارد تومان اعلام شده که این رقم در مقایسه با ارزش کارخانه بسیار ناچیز است. این درحالیست که مطابق گزارش تفریغ بودجه که از سوی دیوان محاسبات در مجلس شورای اسلامی ارائه شد، قیمت کارشناسی ماشین‌سازی تبریز در سال ۹۴ حدود ۶۱۷ میلیارد تومان بوده است.

 

شورای اسلامی کار کارخانه ماشین سازی تبریز ضمن محکوم کردن واگذاری مجدد این واحد تولیدی به قیمت کارشناسی سال ۹۴ و عدم تغییر قیمت آن اعلام کرده است: ماشین ابزارهای تولید شده توسط ماشین‌سازی تبریز استراتژیک و انحصاری است. بسیاری از محصولات این کارخانه تحریمی است و جای تعجب دارد که چوب حراج بر این صنعت استراتژیک زده شود.

 

شورای اسلامی کار این واحد تولیدی، واگذاری این صنعت استراتژیک به شخصی حقیقی که اهلیت لازم را ندارند نامعقول دانسته و خواستار واگذاری آن به نهادها و ارگان‌های دولتی شده است.

 

این در شرایطی است که مردم تبریز با امضای طوماری از مسئولان خواستند که ماشین‌سازی تبریز تعیین تکلیف‌شده و علیه سازمان خصوصی‌سازی اعلام جرم شود. در این طومار به سرنوشت واحدهای خصوصی‌شده‌ی مشابه مثل هپکو، آذرآب و نیشکر هفت‌تپه نیز اشاره شده و روند کلی واگذاری‌ها در سال‌های گذشته مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز با ارسال پیامک به نمایندگان مجلس و صدور بیانیه، نسبت به مزایده مجدد ماشین‌سازی تبریز هشدار داد.

 

اعلان مزایده مجددِ «ماشین‌سازی تبریز» منتشر شده است؛ از قرار معلوم، تاریخ بازگشایی پاکت‌های این مزایده، امروز است.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز معتقد است؛ این مزایده مجدد، واگذاری دوباره به ثمن بخس است!

 

این تشکل صبح امروز به همه نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی پیامک داد و خواستار توقف روند مزایده به قیمت تعیین شده شد.

 

بسیج دانشجویی دانشگاه سهند تبریز در این رابطه بیانیه‌ای نیز صادر کرده است؛ در این بیانیه می‌خوانیم:

 

بر طبق اخبار منتشر شده از سازمان خصوصی سازی طی ساعات آینده قرار است بار دیگر پس از یک واگذاری تاسف بار مجموعه‌ی ماشین‌سازی تبریز به قربانعلی فرخزاد فردی با شش کلاس سواد که هم‌اکنون به اتهام‌ مفاسد اقتصادی در زندان به سر می‌برد، برگه‌های مزایده‌ی ماشین سازی تبریز باز شود و خریدار آینده‌ی این مجموعه معلوم شود. بار دیگر شاهد آن هستیم که قیمتگذاری پایه‌ی این مجموعه قیمت کارشناسی سال ۹۴ تعیین شده است و این شرکت را دوباره به ثمن بخس می‌فروشند.

 

نکته‌ی جالب توجه این است که اهلیت اشخاص واگذار شونده نیز از طریق هیچ مرجع ذی صلاحی تایید نشده و داستان غم انگیز این شرکت همین طور ادامه دارد.

 

ما به عنوان دانشجویان انقلابی استان آذربایجان شرقی که همواره علم مطالبات کارگران استان را به دوش کشیده و دغدغه‌ی شکوفایی صنایع مختلف کشور را دارد به سازمان خصوصی‌سازی هشدار می‌دهیم در صورتی که در این واگذاری اهلیت، قیمت‌گذاری و شفافیت کامل در نحوه‌ی واگذاری و همچنین نظارت بر‌ روی روند شکوفایی و تولید شرکت ماشین‌سازی تبریز توسط این سازمان که هیچ پرونده‌ی مناسبی در این زمینه‌ها ندارد و گذشته‌ی آن سندی بر عدم رعایت قوانین اصل 44 قانون اساسی در واگذاری‌ها است رعایت نشود، تمامی عواقب ناشی از این تخلف بر عهده‌ی این سازمان است و قطعا بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی سهند تبریز و سایر تشکل‌های دانشجویی هر اقدام قاطع و انقلابی را برای تعیین تکلیف این سازمان و مدیران متخلف آن انجام خواهند داد. لازم به ذکر است تا تعیین تکلیف ماشین سازی تبریز از پا نخواهیم ایستاد.

 

وزیر کار؛ موضوع شفاف سازی شستا و بیمه‌هایِ تکمیلی

علاوه بر تحمیل هزینه‌هایِ “۲۹” طرح به سازمان تأمینِ اجتماعی در دیگرِ دولت‌های رژیم، روحانی با تحمیل نزدیک به ۸۰ درصد هزینه‌هایِ به اصطلاح “طرحِ تحولِ نظامِ سلامت” به سازمان و واریزِ منابعِ درمانِ آن به خزانه‌داریِ دولت در لایحه بودجه ۹۷، ضرباتِ مهلکی به اندوختۀ کارگران در تأمین اجتماعی وارد کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مقاله

در ریزش دیواره کانال پروژه فاضلاب بافت تاریخی بوشهر یک کارگر جان باخت و کارگر دیگری مصدوم شد

عصر روز گذشته در حین فعالیت یک دستگاه بیل مکانیکی در پروژه فاضلاب بافت تاریخی بوشهر، بر اثر ریزش کانال یک کارگر در محل حادثه جان باخت و کارگر نیز دچار مصدومیت شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

حسین راغفر؛ سیاست‌های غلط دولت و قرار گرفتن ایران در حد کشورهای فقیر آفریقایی

حسین راغفر (اقتصاددان) معتقد است که افزایش دستمزد سال ۹۸ نمی‌تواند به تنهایی مشکلات معیشتی کارگران را رفع کند و در کنار آن نیاز به «یارانه دستمزد» داریم که توسط دولت پرداخت شود. این اقتصاددان تورم و رکودی عمیق‌تر و تعدیل‌های گسترده در سال آینده را پیش‌بینی می‌کند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری