بازداشت شاپرک شجری‌زاده به همراه پسر ۹ ساله‌اش در کاشان

شاپرک شجری‌زاده یکی از معترضان به حجاب اجباری برای دومین بار در کاشان به همراه پسر ۹ ساله‌اش بازداشت شد. نسرین ستوده وکیل او این بازداشت را مصداق بازداشت فراقانونی و خودسرانه می‌داند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

مریم شریعتمداری از زندان آزاد شد

مریم شریعتمداری یکی از “دختران خیابان انقلاب” که روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در حرم شاه عبدالعظیم شهرری بازداشت شده بود، ظهر روز جمعه آزاد شد. نسرین ستوده وکیل خانم شریعتمداری به دویچه‌وله گفت که لپ‌تاپ و وسایل شخصی او ضبط شده است.

 

مریم شریعتمداری یکی از معترضان به حجاب اجباری که به “دختران انقلاب” معروف شدند، پس از بازداشتی ۴۸ ساعته روز جمعه آزاد شد.

 

مریم شریعتمداری روز چهارشنبه ۵ اردیبشهت (۲۵ آوریل) زمانی که احتمالا از سر کنجکاوی پیرامون موضوع مومیایی پیدا‌شده منتسب به رضاشاه به شهرری رفته بود، همراه با مادرش بازداشت شد.

 

نسرین ستوده وکیل او به دویچه‌وله گفت که بازداشت مریم شریعتمداری و مادر او “به طور وحشتناک و توام با رفتارهای ارعاب‌آمیز شدیدی” انجام گرفته است. به گفته خانم ستوده مأموران دو زن را مورد ضرب و شتم قرار داده، چشم‌بند و دستبند زده و با خود برده‌اند.

 

مادر مریم شریعتمداری چند ساعت پس از این بازداشت آزاد می‌شود اما ماموران اطلاعات سپاه پنج‌شنبه شب با مراجعه به منزل آنها، لپ‌تا‌پ و تمامی وسایل شخصی مریم را با خود می‌برند.

 

هنوز هیچ دلیلی برای این بازداشت کوتاه‌مدت و نیز ضبط وسایل شخصی مریم شریعتمداری اعلام نشده است.

 

مریم شریعتمداری در پرونده قبلی‌اش که مربوط به برداشتن اعتراضی روسری در خیابان بود به اتهام “تشویق به فساد” در دادگاه بدوی محکوم به یک سال حبس تعزیری شده است.

 

نسرین ستوده تاکید می‌کند این حکم بسیار سنگین و اتهامات هم ناروا بوده است.

 

قلیچداراوغلو: دولت و رهبر دیکتاتور را ساقط می‌کنیم/ زنان بزرگ‌ترین ترس اردوغان هستند

رهبر حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه با انتقاد از رویکرد حزب حاکم نسبت به زنان جامعه کشورش گفت، زنان باعث پایان حکومت تک رهبری مردان در سال 2019 خواهند شد.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, زنان, سیاسی

صدور حکم حبس برای دو تن از دختران خیابان انقلاب

مریم شریعتمداری و نرگس حسینی، دو تن دختران خیابان انقلاب، طی هفته های اخیر از سوی دادگاه انقلاب به حبس محکوم شده اند.   مریم شریعتمداری، یکی از دختر خیابان انقلاب که در زمان اعتراض با خشونت پلیس مجروح و بازداشت شده بود، به اتهام «تشویق به فساد ازطریق کشف حجاب» از سوی شعبه ۱۰۹۱

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

نسرین ستوده: اعتراض به حجاب اجباری پابرجاست

“کمپین حقوق بشر ایران” به نقل از نسرین ستوده گزارش داد که مریم شریعتمداری، از “دختران خیابان انقلاب” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. این مدافع حقوق بشر گفت که اعتراض به حجاب اجباری با چنین احکامی قابل فرونشاندن نیست.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان