مدیر شورای منافع ملی امریکا؛ تحریم بانک مرکزی چین به‌بهانه رابطه با ایران به‌آشوب در اقتصاد جهان می‌انجامد

به گزارش اسپوتنیک، «فیلیپ جیرالدی» مدیر شورای منافع ملی و افسر سابق سازمان سیا گفته هر تهدید ترامپ برای تحریم اقتصادی چین به دلیل تجارت با ایران می‌تواند منجر به یک آشوب جهانی شود.

 

این افسر سابق سیا با بیان اینکه جالب است ببینیم چه اتفاقی قرار است بعد از تلاش واشنگتن برای تحریم بانک مرکزی چین به دلیل تجارت با ایران رخ دهد، گفت: «این حرکت منجر به آشوب در فضای اقتصادی جهان می‌شود که همین الان هم جنگ تجاری تلقی می‌شود.»

 

«جیرالدی» گفت:«ترزا می، آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون با فشار زیادی از سوی واشنگتن برای برهم‌زدن روابط‌شان با ایران مواجه‌اند و ممکن است تسلیم شوند. من فکر می‌کنم این تصمیم آنها (ادامه رابطه با ایران) قابل احترام است، اما آنها با واقعیت سخت تحریم‌ها در صورت اعمال فشار ترامپ مواجه خواهند شد.»

 

وی معتقد است که سران کشورهای اروپایی در مواجهه با فشارهای آمریکا به درخواست‌های آنها تن خواهند داد.

 

به گفته «جیرالدی»، اروپایی‌ها احتمالا به دلیل تهدید به مسدود شدن سیستم‌های مالی‌شان با آمریکا تسلیم خواهند شد.

 

وی با اشاره به اینکه کشورهای اروپایی تصمیم به ایستادگی در برابر ترامپ برای استیفای منافع خودشان گرفته‌اند، گفت: «قطعا اقتصاد آمریکا از این مساله متضرر خواهد شد. این کارتی است که اروپایی‌ها می‌توانند با آن بازی کنند؛ اما من فکر نمی‌کنم سه کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) بتوانند در مبارزه‌شان برای رابطه بحق با ایران، سرسختی نشان دهند.»

 

«جیرالدی» معتقد است ترامپ به افراط‌گرایان در موضوع ایران گوش می‌دهد و بعید به‌نظر می‌رسد روش خود را تغییر دهد، گفت: این موضوع به ترامپ و مشاوران وحشتناک وی برمی‌گردد که چیزهای بیشتری نسبت به آنچه اروپایی‌ها انجام دادند، طلب می‌کنند و در نتیجه آنها تسلیم خواهند شد. روسیه و چین هم قطعا کار درست را در پیش خواهند گرفت.
ایلنا

جلسه “نجات برجام” به پایان رسید؛ ایران برای اروپا مهلت تعیین کرد

فدریکا موگرینی پایان جلسه “نجات برجام” را اعلام کرد. به رغم حمایت بریتانیا، فرانسه و آلمان چین و روسیه از صادرات نفت و گاز ایران، این کشورها ظاهرا به راه حل مشخصی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا دست نیافته‌اند.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, انگلستان, تحریم, جهان, چین, خبر, روسیه

رویترز: کره‌جنوبی خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع نفتی مدعی شده است که برای نخستین بار طی شش سال گذشته، شرکت‌های نفتی و پالایشگاه‌های کره‌جنوبی در ماه جولای- ماه جاری میلادی- سفارشی برای خرید نفت و میعانات گازی به ایران نخواهند داد و واردات نفت از ایران در ماه آینده متوقف می‌شود.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی

چین ۲۵۰ میلیون دلار در صنعت نفت ونزوئلا سرمایه‌گذاری می‌کند

به گزارش شبکه بلومبرگ، ‘سیمون زرپا’ وزیر دارایی ونزوئلا روز گذشته اعلام کرد که چین در صنعت نفت ونزوئلا سرمایه گذاری می کند. وی این موضوع را پس از دیدار با مقامات بانک توسعه چین و شرکت ملی نفت چین اعلام کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, چین, خبر, ونزوئلا

گزارشگر ویژه سازمان ملل: اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه به‌ضرر اتحادیه اروپا تمام شد

“ادریس جزایری” گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور تاثیرات منفی اقدامات یک‌جانبه و اجباری بر حقوق و آزادی‌ها‌، در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی»، اعلام کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی کشورهای غربی علیه روسیه بیشتر به ضرر اتحادیه اروپا تمام شده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه