پیونگ یانگ تبدیل شبه جزیره کره به «منطقه صلح» را خواستار شد

روزنامه رسمی کره شمالی، قبل از برگزاری نشست دوم سران واشنگتن و پیونگ یانگ، خواستار تلاش برای تبدیل شبه جزیره کره به ‘منطقه صلح’ بدون تهدید جنگ شد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای دولتی چین در نخستین روز معرفی بخش مرکزی جاده ابریشم به خبرنگاران اعزامی از کشورهای واقع در جنوب و جنوب شرق آسیا، با برگزاری برنامه بازدید از مدرسه راهنمایی شماره 66 شهر ارومچی استان ‘شین جیانگ’ واقع در شمال غربی چین، بر اهمیت توسعه آموزشی از نگاه مسئولان این کشور تاکید کرد.

 

دانش آموزان این مناطق پس از پایان مقطع شش ساله ابتدایی، به مدارس یاد شده می روند تا دوره سه ساله راهنمایی را بگذرانند دولت، تمامی مخارج تحصیلی این دانش آموزان تا پایان مقاطع تحصیلی عالی را بر عهده گرفته است.

 

به گفته رییس مدرسه راهنمایی مورد اشاره، دانش آموزان این مدرسه که از خانواده های کشاورز و دامدار روستاهای اطراف هستند، 10 ماه سال را در کنار یکدیگر در مدرسه به تحصیل، زندگی و بازی می پردازند و تنها برای تعطیلات به خانه می روند.

 

«کیو دایینگ کایی» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از پایان این سه سال، آنها تحصیلات خود را در دبیرستانی واقع در شهرهای بزرگ و با امکانات بهتر ادامه می دهند.

 

وی که مدعی بود تمامی دانش آموزان این مدرسه علاوه بر زبان اویغوری که زبان مادری آنهاست به زبان چینی و انگلیسی نیز مسلط هستند، در اثبات این ادعا از تعدادی از آنها خواست تا در برابر خبرنگاران به هر سه زبان صحبت کنند که همگی از این امتحان، سربلند بیرون آمدند.

 

کیو تاکید کرد: این سیاست دولت برای اطمینان از باز نماندن دانش آموزان مناطق روستایی دورافتاده از تحصیل است.
همچنین به گفته مدیر مدرسه یاد شده، یکی از مهمترین اهداف راه اندازی این مدارس، آموزش مسالمت آمیز اقوام در کنار یکدیگر و زیر لوای یک پرچم است.

 

وی اضافه کرد: 50 تا 60 درصد دانش آموزان این مدرسه را دختران تشکیل می دهند.

 

دیگر برنامه روز نخست بازدید، اجرای موسیقی فولکلور با آلات موسیقی خاص کشورهای منطقه مرکزی جاده ابریشم که سنتور ایران نیز جزو آنها دیده می شد، بود؛ تاکیدی بر اینکه فرهنگ کشورهای منطقه بسیار به هم نزدیک بوده و ریشه های مشترک میان آنها بسیار است.

 

دفتر اطلاعات شورای دولتی چین همچنین با برگزاری برنامه بازدید از منطقه کیدائوان(Qidaowan) ارومچی که در آن چهار قوم ‘هان، هویی، دی بوری و قزاق’ در کنار هم با صلح و دوستی زندگی می کنند، اهمیت زندگی مسالمت آمیز اقوام و نقش آن در پیشرفت اقتصادی را برای خبرنگاران برجسته کرد.

 

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی