پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.

 

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای دولتی چین در نخستین روز معرفی بخش مرکزی جاده ابریشم به خبرنگاران اعزامی از کشورهای واقع در جنوب و جنوب شرق آسیا، با برگزاری برنامه بازدید از مدرسه راهنمایی شماره 66 شهر ارومچی استان ‘شین جیانگ’ واقع در شمال غربی چین، بر اهمیت توسعه آموزشی از نگاه مسئولان این کشور تاکید کرد.

 

دانش آموزان این مناطق پس از پایان مقطع شش ساله ابتدایی، به مدارس یاد شده می روند تا دوره سه ساله راهنمایی را بگذرانند دولت، تمامی مخارج تحصیلی این دانش آموزان تا پایان مقاطع تحصیلی عالی را بر عهده گرفته است.

 

به گفته رییس مدرسه راهنمایی مورد اشاره، دانش آموزان این مدرسه که از خانواده های کشاورز و دامدار روستاهای اطراف هستند، 10 ماه سال را در کنار یکدیگر در مدرسه به تحصیل، زندگی و بازی می پردازند و تنها برای تعطیلات به خانه می روند.

 

«کیو دایینگ کایی» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از پایان این سه سال، آنها تحصیلات خود را در دبیرستانی واقع در شهرهای بزرگ و با امکانات بهتر ادامه می دهند.

 

وی که مدعی بود تمامی دانش آموزان این مدرسه علاوه بر زبان اویغوری که زبان مادری آنهاست به زبان چینی و انگلیسی نیز مسلط هستند، در اثبات این ادعا از تعدادی از آنها خواست تا در برابر خبرنگاران به هر سه زبان صحبت کنند که همگی از این امتحان، سربلند بیرون آمدند.

 

کیو تاکید کرد: این سیاست دولت برای اطمینان از باز نماندن دانش آموزان مناطق روستایی دورافتاده از تحصیل است.
همچنین به گفته مدیر مدرسه یاد شده، یکی از مهمترین اهداف راه اندازی این مدارس، آموزش مسالمت آمیز اقوام در کنار یکدیگر و زیر لوای یک پرچم است.

 

وی اضافه کرد: 50 تا 60 درصد دانش آموزان این مدرسه را دختران تشکیل می دهند.

 

دیگر برنامه روز نخست بازدید، اجرای موسیقی فولکلور با آلات موسیقی خاص کشورهای منطقه مرکزی جاده ابریشم که سنتور ایران نیز جزو آنها دیده می شد، بود؛ تاکیدی بر اینکه فرهنگ کشورهای منطقه بسیار به هم نزدیک بوده و ریشه های مشترک میان آنها بسیار است.

 

دفتر اطلاعات شورای دولتی چین همچنین با برگزاری برنامه بازدید از منطقه کیدائوان(Qidaowan) ارومچی که در آن چهار قوم ‘هان، هویی، دی بوری و قزاق’ در کنار هم با صلح و دوستی زندگی می کنند، اهمیت زندگی مسالمت آمیز اقوام و نقش آن در پیشرفت اقتصادی را برای خبرنگاران برجسته کرد.

 

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

موافقت پیونگ یانگ با نابودی موشک‌های بالستیک و حضور بازرسان اتمی

روزنامه آساهی ژاپن نوشت: گروهی از کارشناسان اتمی و آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به سیا برای یک سفر یک هفته‌ای در اواخر آوریل سال جاری میلادی وارد کره شمالی شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره شمالی