مخالفت ۵ کشور «گروه بریکس» با نظام تک قطبی جهانی به ریاست آمریکا

روزنامه «کامرسانت»،چاپ مسکو، امروز نوشت: سه هفته دیگر در شهر “ژوهانسبورگ”، نشست سران «گروه بریکس» (اتحاد غیررسمی کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) برگزار خواهد شد. به منظور فراهم‌سازی مقدمات نشست رهبران این پنج کشور روز گذشته دوشنبه در پایتخت آفریقای جنوبی وزرای امورخارجه این کشورها گردهم جمع شدند.

 

در بخش علنی این نشست دیپلمات‌های بلندپایه این کشورها اعلام کردند که مواضع کشورهای عضو «گروه بریکس» در ارزیابی از اولویت‌های مشترک و مشکلات پیش روی جامعه جهانی کاملا یکسان است و آنها با نظام جهانی تک قطبی که ریاست آن را آمریکا بر عهده دارد، مخالف هستند.

 

به نوشته این روزنامه، وزرای خارجه گروه بریکس حداقل دو بار در سال، یکی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد و دیگری به میزبانی یکی از کشورهای عضو این گروه نشست دارند. در سال جاری سازماندهی این نشست برعهده جمهوری آفریقای جنوبی بود.

 

“آنیل سوکلا” عضو هیئت نمایندگی آفریقای جنوبی به این روزنامه گفت: « مهمترین موضوع مورد توجه در نشست وزیران کشورهای عضو «گروه بریکس» حمایت از ثبات بین المللی، جهان چندقطبی، تامین حقوق زنان، بهبود وضعیت بهداشت و درمان، گسترش توریسم و همچنین تبادل اطلاعات در زمینه بهبود شرایط انقلاب صنعتی است. ضمن اینکه به عقیده ما، تقویت صلح و ثبات جهانی تنها در سایه تشریک مساعی تامین خواهد شد.»

 

“سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه نیز در پایان نشست وزیران در ژوهانسبورگ اعلام کرد که مسکو از ابتکارعمل های آفریقای جنوبی حمایت کرده و در عین حال امیدوار است شرکایش از پیشنهاد مسکو در مورد توافقنامه سه‌جانبه در زمینه امنیت اطلاعاتی بین المللی حمایت کنند. این سند احتمالاً در نشست سران در اواخر ماه ژوئن امضا خواهد شد.

 

لاوروف تأکید کرد در عرصه بین المللی اختلاف نظری بین کشورهای عضو گروه بریکس وجود ندارد و مواضع تمامی اعضاء در زمینه مسائل سیاسی اقتصادی و انسانی بسیار نزدیک یا کاملا منطبق بر یکدیگر است.

 

“وانگ یی” وزیر امور خارجه چین نیز تاکید کرد که از مهمترین مشکلات جامعه بین‌الملل مبارزه با جهان تک‌قطبی در روابط بین المللی است. وی افزود: «ما مخالفتی با هیچ کشور خاصی نداریم. بلکه ما با این مسئله مخالف هستیم به یک کشور به طور یک‌جانبه شروط روابط بین الملل را تعیین کرده و واضع خویش را بر سایر کشورها تحمیل کند. کشورهای عضو «گروه بریکس» مسئولیت این را به عهده می‌گیرند که مشترکا با چنین برخوردی مقابله کنند.»

 

لازم به یادآوری است که وزرای خارجه کشورهای عضو «گروه بریکس» در سال 2017 نیز از ایجاد بازار مالی مشترکی به منظور کمک به رشد اقتصادی کشورهای عضو خبر داده بودند.

تسنیم

فرانسه و کانادا در جستجوی جبهه‌ای واحد در مقابل دونالد ترامپ

در آستانۀ نشست گروه هفت قدرت اقتصادی جهان در “کِبِک” کانادا، جاستین ترودو، نخست وزیر این کشور، و امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، چهارشنبه ششم ژوئن در اوتاوا با یکدیگر ملاقات و حمایت خود را از چندجانبه گرایی قوّی در مناسبات بین المللی اعلام کردند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, خبر, فرانسه, کانادا

مکزیک برای شماری از کالاهای آمریکایی تعرفه اعمال کرد

به گزارش رویترز، مکزیک در واکنش به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای اعمال تعرفه سنگین بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا، مالیات‌های تازه‌ای بر محصولات آمریکایی اعمال کرده است.   پنیر و فولاد از جمله کالاهای آمریکایی است که مکزیک بر آنها تعرفه اعمال می‌کند.   تحلیلگران می

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, خبر, مکزیک

هشدار شدیداللحن چین درباره لغو تمامی توافقات با آمریکا

به گزارش اسپوتنیک، وزارت بازرگانی چین امروز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: در صورتی که واشنگتن به اِعمال تعرفه ها و موانع تجاری علیه پکن اقدام کند، تمامی توافقات فیمابین با این کشور ملغی خواهد شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره جنوبی قرارداد ۲ میلیارد دلاری با ایران را فسخ کرد

گزارش خبرگزاری کره جنوبی حاکی است ‘دایلیم’ شرکت بزرگ کره ای که سال ها با ایران همکاری داشته است یک قرارداد دو میلیارد دلاری در زمینه همکاری های نفتی و پالایشگاهی با ایران را لغو کرده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, کره جنوبی