مخالفت کارگران پیمانی با خصوصی‌سازی نیروگاه رامین اهواز

کارگران پیمانی نیروگاه رامین اهواز، مخالف تصمیم دولت برای واگذاری سهام این مجموعه نیروگاهی به بخش خصوصی هستند. آنها می‌گویند: مسئولان حداقل قبل واگذاری، امنیت شغلی کارگران پیمانی را تضمین کنند.

 

به گزارش ایلنا، حدود هزار و ۶۰۰ کارگر در نیروگاه رامین اهواز مشغول کارند که از این تعداد ۹۵۰ نفر پیمانکاری و مابقی رسمی‌اند. کارگران پیمانکاری به دلیل نداشتن امنیت شغلی با تصمیم مدیران این مجموعه نیروگاهی برای واگذاری سهام آن به بخش خصوصی مخالفت می‌کنند.

 

کارگران این واحد نیروگاهی گفتند: قرار است به زودی ۴۹ درصد از سهام نیروگاه رامین در بورس عرضه شود. درخواست ما این است که مسئولان قبل از واگذاری، امنیت شغلی کارگران پیمانکاری را با تبدیل وضعیت استخدامی کارگران پیمانی مشخص کنند.

 

آنها با بیان اینکه تعداد کارگران پیمانکاری بیش از همکاران رسمی است و قطعاً بعد از فروش سهام نیروگاه، امنیت شغلی آنها به خطر می‌افتد، در ادامه افزودند: کارگران پیمانی برخلاف همکاران رسمی و قرارداد مستقیم مجموعه نیروگاه رامین از تسهیلاتی چون وام، اضافه‌کاری، پاداش و کارانه، بن و سایر خدمات عرفی محروم هستند.

 

این کارگران با بیان اینکه اگر طبق ابلاغیه سال ۹۴ وزارت نیرو همه کارگران پیمانکاری با تبدیل وضعیت رسمی شوند، امنیت نیروی‌های پیمانکاری تامین می‌شود و بخش خصوصی که قرار است مالک ۴۹ درصد از سهام نیروگاه بشود امکان تعدیل نیروی کار پیمانکاری را نخواهد داشت.

 

به گفته کارگران، قرار است بعد از گذشت ۴ سال از ابلاغیه وزارتخانه آزمون تبدیل وضعیت استخدامی بین ۳۵۰ نفر از کارگران تحصیلکرده فوق دیپلم به بالای پیمانی واحد‌های بهره‌برداری، تعمیرات و کارکنان اداری برای رسمی شدن برگزار شود.

 

آنها افزودند: به ما گفته‌اند در مرحله اول ۱۶۲ نفر رسمی می‌شوند و سپس آزمون دیگری برگزار می‌شود تا چند نفر دیگر را رسمی کنند و مابقی را در اردیبهشت ۱۴۰۰ از طریق آزمون رسمی می‌کنند. در حال حاضر جای ۴۶۵ نفر در چارت سازمانی نیروگاه رامین خالی است که این تعداد را می‌توانند رسمی کنند.

 

آنها با بیان اینکه؛ کارگران پیمانی بسیار کمتر از رسمی‌ها درآمد دارند، افزودند: رسمی‌ها از انواع مزایای مزدی و رفاهی بهره‌مند هستند ولی ما هیچکدام از این مزایا را نمی‌گیریم، با وجود این همه تبعیض چگونه می‌شود بدون دغدغه روحی کار کرد؟

 

به گفته کارگران نیروگاه رامین، فاصله دریافتی یک کارگر پیمانی با یک کارگر رسمی که هر دو در یک محل و کارگاه کار می‌کنند؛ چند میلیون تومان است. این درحالیست که سایر کارگران پیمانی با عناوین شغلی و سوابق مختلف کاری کمترین دریافتی را در بین دیگر کارگران دارند.

نقض منافع زحمتکشان: از قراردادهای موقت گرفته تا نبود ایمنی درمحیط کار

افزایش آمار سوانح و حوادث کار در معدن‌ها و واحدهای صنعتی، ابتلای شمار زیادی از پرستاران به‌بیماری کووید-۱۹ در هنگام انجام وظیفه در بیمارستان‌ها، تفاوت و تبعیض در محیط‌های کار و نبود مزد یکسان برای کار یکسان، اجرایی نشدن طرح مترقی طبقه‌بندی مشاغل و لطمه‌های اساسی به امنیت شغلی کارگران به‌دلیل اجرای برنامه خصوصی‌سازی، به‌موازات

ادامه »

اقتصادی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, سرمایه‌داری, کارگری

کارگر اهوازی؛ شرکت‌های پیمانکاری بدون پرداخت مطالبات‌مان ما را هر زمان که دلشان بخواهد از کار بیکار می‌کنند

طبق اظهارات یکی از کارگران بیکار شده؛ باتوجه به اینکه شهرداری منطقه دو اهواز پیگیر مشکلات کارگران بیکار شده نبود، چاره‌ای جز مطرح کردن مشکلاتشان با مقامات بالادستی را نداشتیم بنابراین ناچار به برگزاری تجمع اعتراضی شدیم و در روزهای مختلف دست به اعتراض صنفی زدیم.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری