شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

مخالفت روسیه و ازبکستان با عضویت افغانستان در سازمان شانگهای

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در کابل اعلام کرد که روسیه و ازبکستان مخالف عضویت افغانستان در سازمان شانگ‌های هستند.

 

«فرامرز تمنا» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در اندیشکده «آزادی» در کابل اظهار داشت: دولت این کشور برای کسب عضویت سازمان همکاری شانگهای تلاش می‌کند.

 

وی افزود: عضویت در این سازمان برای افغانستان بسیار مهم است اما حکومت وحدت ملی برای کسب عضویت این سازمان با مخالفت روسیه و ازبکستان روبه‌رو شده است.

 

فرامرز تمنا تصریح کرد با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ازبکستان، دولت افغانستان توانسته این مشکل را تا حدی حل کند، اما روسیه به‌دلیل اینکه افغانستان را متحد آمریکا و ناتو در منطقه می‌داند مانع عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای شده است.

 

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان گفت: عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای نباید تنها به‌خاطر مبارزه با تروریسم و کسب کمک نظامی باشد، زیرا سازمان ناتو تاکنون کمک‌های نظامی لازم را در اختیار این کشور قرار داده است.

 

وی تصریح کرد دولت افغانستان نباید خواسته‌های مشابهی را که از سازمان ناتو دارد، از سازمان شانگهای نیز داشته باشد.

 

به گزارش پژواک، «جواد میریان» رئیس اندیشکده آزادی نیز اظهار داشت عضویت افغانستان در سازمان شانگهای می‌تواند به اختلافات مرزی پایان داده و زمینه توسعه اقتصادی سیاسی و امنیتی در افغانستان را فراهم کند.

 

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال 2001 میلادی تشکیل شد.

 

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هندوستان و پاکستان، عضویت سازمان همکارى شانگهاى را دارند و مغولستان، ایران، افغانستان و بلاروس اعضاى ناظر این سازمان هستند.

تسنیم

«دیلی استار»: نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان دو برابر می‌شوند

یک روزنامه چاپ انگلیس اعلام کرد که در پی نگرانی‌ها از افزایش مناطق تحت کنترل مخالفان دولت افغانستان، نیروهای ویژه انگلیسی مستقر در این کشور به دو برابر افزایش خواهد یافت.

ادامه »

افغانستان, انگلستان, جهان, خبر

مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان دو برابر شد

در حالی که پس از اعلام استراتژی ترامپ برای افغانستان حملات هوایی و نظامیان آمریکایی در این کشور افزایش یافته‌ است، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به گذشته دو برابر شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر