رئیس اجرایی دولت افغانستان، «اشرف غنی» را متهم به عوام فریبی کرد

عبدالله در واکنش به‌ آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی گفت: با درج واژه افغان به‌عنوان ملیت مشکلی ندارم اما آغاز روند توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی بدون تفاهم و در آستانه انتخابات اقدامی عوام فریبانه است.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر, سیاسی

داعش و اندیشه خلافت خراسان در افغانستان

شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه ، وجود فضا و زمینه مناسب برای حضور در افغانستان سبب شده است تا این کشور را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, پاکستان, تروریسم, جهان, چک, سوریه, عراق

مخالفت روسیه و ازبکستان با عضویت افغانستان در سازمان شانگهای

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در کابل اعلام کرد که روسیه و ازبکستان مخالف عضویت افغانستان در سازمان شانگ‌های هستند.

 

«فرامرز تمنا» رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان در اندیشکده «آزادی» در کابل اظهار داشت: دولت این کشور برای کسب عضویت سازمان همکاری شانگهای تلاش می‌کند.

 

وی افزود: عضویت در این سازمان برای افغانستان بسیار مهم است اما حکومت وحدت ملی برای کسب عضویت این سازمان با مخالفت روسیه و ازبکستان روبه‌رو شده است.

 

فرامرز تمنا تصریح کرد با روی کار آمدن رئیس جمهور جدید در ازبکستان، دولت افغانستان توانسته این مشکل را تا حدی حل کند، اما روسیه به‌دلیل اینکه افغانستان را متحد آمریکا و ناتو در منطقه می‌داند مانع عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای شده است.

 

رئیس مرکز مطالعات استراتژیک وزارت خارجه افغانستان گفت: عضویت افغانستان در سازمان همکاری شانگهای نباید تنها به‌خاطر مبارزه با تروریسم و کسب کمک نظامی باشد، زیرا سازمان ناتو تاکنون کمک‌های نظامی لازم را در اختیار این کشور قرار داده است.

 

وی تصریح کرد دولت افغانستان نباید خواسته‌های مشابهی را که از سازمان ناتو دارد، از سازمان شانگهای نیز داشته باشد.

 

به گزارش پژواک، «جواد میریان» رئیس اندیشکده آزادی نیز اظهار داشت عضویت افغانستان در سازمان شانگهای می‌تواند به اختلافات مرزی پایان داده و زمینه توسعه اقتصادی سیاسی و امنیتی در افغانستان را فراهم کند.

 

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در سال 2001 میلادی تشکیل شد.

 

چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، هندوستان و پاکستان، عضویت سازمان همکارى شانگهاى را دارند و مغولستان، ایران، افغانستان و بلاروس اعضاى ناظر این سازمان هستند.

تسنیم

«دیلی استار»: نیروهای ویژه انگلیس در افغانستان دو برابر می‌شوند

یک روزنامه چاپ انگلیس اعلام کرد که در پی نگرانی‌ها از افزایش مناطق تحت کنترل مخالفان دولت افغانستان، نیروهای ویژه انگلیسی مستقر در این کشور به دو برابر افزایش خواهد یافت.

ادامه »

افغانستان, انگلستان, جهان, خبر

مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ در افغانستان دو برابر شد

در حالی که پس از اعلام استراتژی ترامپ برای افغانستان حملات هوایی و نظامیان آمریکایی در این کشور افزایش یافته‌ است، گزارش‌های رسمی نشان می‌دهند مناطق تحت کنترل طالبان در سال ۲۰۱۷ میلادی نسبت به گذشته دو برابر شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر