مخالفت رهبر حزب کارگر انگلیس با رفراندوم مجدد بریگزیت

در حالی که مجلس عوام بریتانیا فردا سه‌شنبه رای‌گیری را بر سر توافق بریگزیت پیشنهادی ترزا می، نخست وزیر این کشور برگزار می‌کند، حزب کارگر بریتانیا اعلام کرد که با خروج این کشور بدون توافق با اتحادیه اروپا مخالف است.

 

قرار است فردا سه‌شنبه مجلس عوام بریتانیا نظر خود را نسبت به توافق پیشنهادی ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، در ارتباط با بریگزیت اعلام کند. این توافق نه تنها مخالفت احزاب اپوزیسیون را در بر دارد، بلکه نمایندگان بسیاری نیز در درون حزب محافظه‌کار بریتانیا با آن به مخالفت برخاسته‌اند.

 

حتی استیون بارکلی، وزیر بریگزیت در دولت بریتانیا، از توافق به دست آمده از طرف نخست وزیر بریتانیا رضایتی ندارد.

 

به گزارش دویچه‌وله، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، روز یکشنبه بار دیگر گفت گرچه بسیاری از افراد و گروه‌ها در بریتانیا موافق رفراندوم دیگری بر سر بریگزیت هستند، اما او موافقتی با رفراندوم دوم ندارد.

 

کوربین در باره عواقب خروج سازمان نیافته بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت این اقدام یک “فاجعه” برای اقتصاد خواهد بود.

 

رهبر حزب کارگر بریتانیا گفت در صورتی که توافق مورد نظر ترزا می در مجلس عوام با شکست روبه‌رو شود او خیلی زود طرح عدم اعتماد به ترزا می را به مجلس عوام تحویل خواهد داد.

 

روزنامه “گاردین” یکشنبه نوشت که طرح رای عدم اعتماد به ترزا می، در صورت شکست توافق پیشنهادی او در مجلس عوام، پس از چندساعت تقدیم مجلس می‌شود و نمایندگان می‌توانند یک روز بعد در مورد آن رای بدهند.

 

یکی از ابهام‌های پیش‌نویس توافق‌نامه بریگزیت به نحوه کنترل مرزهای ایرلند شمالی با جمهوری ایرلند مربوط است.

 

ایرلند شمالی بخشی از بریتانیا محسوب می‌شود و جمهوری ایرلند کشوری مستقل و عضو اتحادیه اروپا است.

 

حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند شمالی نسبت به توافق پیشنهادی نخست وزیر بریتانیا ابراز تردید کرده است. ترزا می‌ اما برای تصویب این طرح در پارلمان به رأی این حزب نیاز دارد. مجلس عوام بریتانیا در مجموع ۶۵۰ کرسی دارد و ترزا می برای تایید توافق خود نیازمند ۳۱۸ رای است.

ایسنا

هزاران نفر در برلین یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند

دو رهبر سوسیالیست‌های آلمان صد سال پیش، در ژانویه ۱۹۱۹، به قتل رسیدند. هزاران نفر در خیابان‌های برلین، پایتخت آلمان، راهپیمایی کردند و یاد رزا لوکزمبورگ و کارل لیبکنشت را گرامی داشتند.

ادامه »

المان, جهان, خبر, غرب اروپا, یادنامه

تداوم حضور قدرتمند جلیقه زردها در خیابان‌های فرانسه

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان جلیقه زرد فرانسوی در حالی بار دیگر به خیابان ها بازگشته اند که سخنگوی دولت پاریس تاکید کرده است، کسانی که هنوز به اعتراضات ادامه می دهند افرادی تندرو و افراطی هستند که تنها خواستار سرنگونی دولت هستند.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه