مخالفت اکثر آلمانی‌ها با افزایش بودجه نظامی مدنظر ترامپ

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر شهروندان آلمانی با افزایش بودجه نظامی کشورشان که مدنظر آمریکا است مخالف بوده و خواستار خروج نیروهای آمریکایی مستقر در کشورشان هستند.

 

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، “دونالد ترامپ”، رئیس جمهور آمریکا در آستانه برگزاری نشست ناتو بار دیگر فشارها بر متحدان اروپایی خود به ویژه آلمان برای افزایش بودجه نظامی خود به 2 درصد تولید ناخالص ملی را افزایش داد.

 

حالا نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد که شهروندان آلمانی در برابر تهدیدات ترامپ در این راستا بی تفاوت هستند و دیگر نمی خواهند در زمینه دفاعی هزینه کنند.

 

نتایج جدیدترین نظرسنجی نشان می‌دهد که اکثر قریب به اتفاق شهروندان آلمانی مخالف افزایش بودجه دفاعی آلمان که آنگلا مرکل هم اخیرا از آن حمایت کرده است می باشند.

 

بر اساس این نظرسنجی که از طرف موسسه “یوگو” و به سفارش خبرگزاری آلمان انجام شده است، تنها 15 درصد شهروندان آلمانی موافق این مسئله هستند که هزینه دفاعی آلمان تا سال 2014 از حدود 1.5 درصد تولید ناخالص ملی فزونی یابد.

 

به این ترتیب در مجموع حدود 60 درصد شهروندان آلمانی افزایش هزینه‌های نظامی آلمان به بیش از 1.5 درصد تولید ناخالص ملی را رد می کنند. 25 درصد هم اعلام کرده اند که اطلاعی در این باره ندارند.

 

در سال 2014 کشورهای عضو ناتو در نشستی توافق کردند که در عرض ده سال آینده بودجه نظامی خود را به 2 درصد تولید ناخالص ملی ارتقاء دهند. دولت آلمان بر اساس آمارهای اعلام شده در اولین چهارساله بعد از این توافق بودجه نظامی خود را از 1.18 درصد به 1.24درصد تولید ناخالص ملی ارتقاء داده است و از این رو تحت فشار شدید آمریکا برای افزایش بیشتر بودجه نظامی خود قرار دارد.

 

مرکل چندی پیش در آستانه برگزاری نشست ناتو در بروکسل که از امروز آغاز می شود و با توجه به افزایش فشارهای آمریکا افزایش بودجه نظامی کشورش به 1.5 درصد تولید ناخالص ملی تا سال 2024 را اعلام کرد. اما این افزایش بودجه نظامی از طرف آلمان همچنان برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا رضایت بخش نیست و بر هدف مد نظر خود یعنی ارتقاء آن به 2 درصد تولید ناخالص ملی تاکید دارد.

 

هزینه های نظامی آمریکا در ناتو حدود 3.6 درصد تولید ناخالص ملی این کشور و بیش از دو سوم بودجه دفاعی ناتو را شامل می شود.

 

در نظرسنجی موسسه “یوگو”، حدود 40 درصد شهروندان آلمانی خواهان این مسئله هستند که ناتو از هدف افزایش بودجه نظامی به 2 درصد تولید ناخالص ملی خداحافظی کند. تنها 35 درصد شهروندان پایبندی به این هدف را مد نظر دارند. 25 درصد شهروندان هم در این باره ابراز بی اطلاعی کردند.

 

نتایج این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که حدود نیمی از آلمانی ها خواستار بازگشت حدود 35 هزار نیروی آمریکایی مستقر در آلمان هستند. تنها 37 درصد شهروندان آلمانی خواستار باقی ماندن نیروهای آمریکایی در آلمان هستند. 24 درصد هم در این باره ابراز بی اطلاعی کرده اند.

 

نامه تهدید آمیزی که ترامپ در آستانه نشست ناتو در ماه ژوئن به آلمان و چند کشور اروپایی عضو ناتوی دیگر نوشت تنها یک نشانه مبنی بر این است که صبر آمریکا در برابر اروپا در حال لبریز شدن است.

 

ترامپ بلافاصله بعد از پایان نشست ناتو در 16 جولای با رئیس جمهور روسیه در هلسینگی دیدار خواهد داشت و برخی کارشناسان بر این عقیده اند که ترامپ می تواند نشست ناتو را با کوله باری از اختلافات ترک کرده و سپس درباره اختلافات جهانی با پوتین بحث کند؛ همان گونه که وی بعد از اجلاس جی هفت با رهبر کره شمالی در سنگاپور گفتگو کرد.

 

بهر حال با توجه به خروج رئیس جمهور آمریکا از بسیاری از توافقات بین المللی انتظار هر گونه رفتار تحریک امیز از طرف ترامپ در اجلاس ائتلاف نظامی ناتو که از امروز در بروکسل آغاز می شود می رود.
تسنیم

رسانه‌های اسپانیایی؛ ترامپ به‌دنبال بی‌‌ثباتی در اتحادیه اروپا است

روزنامه های ال پاییس و ال موندو درخبرهای جداگانه ای ضمن اشاره به آغاز توراروپایی ترامپ هدف از این سفرها را بی‌ ثبات کردن اروپا اعلام کردند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اسپانیا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, فرانسه, ناتو

حضور داعش در شمال افغانستان باعث نگرانی جدی کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی است

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در نشست وزرای امور خارجه سازمان پیمان امنیت جمعی در قزاقستان از تقویت مواضع سازمان افراطی و تروریستی داعش در مناطق شمالی افغانستان ابراز نگرانی کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه, ناتو