دستمزد زیر حداقل حقوق برای ۳۰۰ ساعت کار ماهانه!

شاهد استثمار نیروی کار به اشکال مختلف هستیم. یکی از این موارد به‌کارگیری افراد با عنوان آزمایشی است که این به ویژه درباره خانم‌ها بیشتر اتفاق افتاده و باعث تضییع حق آنها شده است

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, خبر, فقر, کارگری

چگونه خصوصی‌سازی سلامت جامعه وامنیت شغلی پرستاران را تهدید می‌کند! از خواسته‌ها و حقوق پرستاران حمایت کنیم

همزمان با همه‌گیری دوبارهٔ ویروس کرونا در کشورمان بار دیگر روز ۵ مردادماه، پرستاران و سایر نیروهای شرکتی وزارت بهداشت که از آن‌ها به عنوان مبارزان خط مقدم مقابله با بیماری کوید ـ ۱۹ نام برده می‌شود، در اعتراض به نبود امنیت شغلی، دستمزد یک پنجم خط فقر و نیز با خواست رفع تبعیض و

ادامه »

ایران, پرستاری, حقوق بشر, فقر, مقاله

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

محرومیت میلیاردها نفر در جهان از دسترسی به آب سالم و فاضلاب

از هر سه نفر در جهان یک نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارد و بیش از نیمی از جمعیت جهان نیز به فاضلاب ایمن دسترسی ندارند

 

به گزارش سازمان ملل، یک دهه پس از به رسمیت شناختن دسترسی به آب و فاضلاب به عنوان یک از اصول حقوق بشر، امروزه میلیاردها انسان در جهان از این خدمات محروم هستند و این وضعیت با شیوع ویروس‌ نیز  بدتر می‌شود.

 

لئو هلر، گزارشگر ویژه سازمان ملل، در مورد اصل دسترسی به  آب آشامیدنی سالم و فاضلاب به عنوان یک اصل حقوق بشری، هشدار داده است که این بحران انسانی ناشی از کووید ۱۹ نشان می‌دهد که فراموش کردن افرادی که بیشترین نیاز به این خدمات را دارند، می‌تواند یک فاجعه بشری را به بار آورد.

 

این کارشناس مستقل سازمان ملل متحد در گزارش خود گفت که دسترسی به آب و فاضلاب باید در ۱۰ سال آینده در اولویت کشورها باشد.

 

هلر اظهار داشت که به نظر نمی‌رسد کشورها برای رسیدن به اهداف مرتبط با  آب، فاضلاب و نظافت تا سال ۲۰۳۰، که هدف تعیین شده است،  آمادگی داشته باشند.

 

وی هشدار داد که از هر سه نفر در جهان یک نفر به آب آشامیدنی دسترسی ندارد و بیش از نیمی از جمعیت جهان نیز به فاضلاب ایمن دسترسی ندارند.

 

وی گفت که حدود ۳ میلیارد نفر از تاسیسات اصلی شستشو با صابون و آب برخوردار نیستند و بیش از ۶۷۳ میلیون نفر هنوز هم عمل دفع مدفوع را در محیط باز انجام می‌دهند.

 

وی افزود، این وضعیت غیرقابل قبول، باعث مرگ و میر بیش از ۴۲۰.۰۰۰ نفر  به دلیل  اسهال در سال می‌شود.

 

این کارشناس یادآور شد که مجمع عمومی سازمان ملل در ۲۸ ژوئیه ۲۰۱۰ قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن تمام کشورهای عضو سازمان ملل متعهد می‌شوند که دسترسی همه مردم به آب و فاضلاب را تضمین کنند. دستیابی به این  هدف تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار سازمان ملل قرار گرفت، که یکی از اهداف توسعه پایدار برای پایان دادن به فقر ، حافظت از کره زمین و بهبود زندگی و خوشبختی همه افراد است.

 

با این حال، اگرچه این قطعنامه یک نقطه شروع خوب بود و الهام بخش کارهای مهم و سبب پیشرفت شد، اما این پروژه‌ها کافی نیستند.

 

او اضافه کرد که، به نظر نمی‌رسد بسیاری از ملل جهان تا سال ۲۰۳۰ برای دستیابی به اهداف مربوط به آب، فاضلاب و بهداشت آمادگی داشته باشند، از این رو او خواستار تسریع در تلاش‌ها برای دستیابی به این حقوق برای همه شد.

گسترش جنبش اعتراضی کارگران و سیاست‌ رژیم ولایت فقیه در قبال سازمان تأمین اجتماعی

در هفته های اخیر دُور تازه‌ای از اعتراض‌های کارگری در صنایع کلیدی کشور رخ داده است که ازجمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, فقر, کارگری, مقاله

۶.۷ میلیون کودک به تعداد مبتلایان به سوءتغذیه در جهان بر اثر شیوع کرونا افزوده شد

در کشورهای با درآمد متوسط و یا کم​​ نیز ممکن است امسال تعداد کودکان زیر ۵ سال مبتلا به سوء تغذیه ۱۴.۳٪ افزایش پیدا کند و در اثر آن هر ماه ۱۰،۰۰۰ کودک دیگر جان خود را در اثر گرسنگی از دست بدهند

ادامه »

اسیا, افریقا, جهان, حقوق کودک, خبر, فقر

نماینده کنگره نسبت به بی‌خانمان‌شدن خانوارهای آمریکایی هشدار داد

یک نماینده کنگره آمریکا با اشاره به اوضاع اقتصادی ناگوار در این کشور، نسبت به بی خانمان شدن خانواده‌ها به علت ناتوانی در پرداخت اجاره بها هشدار داد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر, مصاحبه و گفتگو