دوترته: ارتش فیلیپین دیگر در جنگ‌های بیهوده به رهبری آمریکا شرکت نمی‌کند

«رودریگو دوترته» رئیس جمهوری فیلیپین با انتقاد از شرکت نیروهای نظامی این کشور در جنگ عراق اعلام کرد: از این پس به نیروهای ارتش این کشور اجازه نخواهد داد تا در جنگ‌های بیهوده‌ای که با حضور و رهبری آمریکا انجام می‌شود، شرکت کنند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, عراق, فیلیپین

محاکمه ۲۲ مقام ارشد سیاسی ویتنام به اتهام سوء مدیریت و اختلاس

حزب حاکم کمونیست ویتنام در سال گذشته میلادی در یکی از نادرترین فعالیت های خود رای به حذف ‘دینه لا تانگ’ 56 ساله و یکی از 19 عضو دفتر سیاسی حزب،قدرتمندترین بخش کشور ویتنام در دولت تک حزبی داد.

 

این افراد به اتهام سوء استفاده های مالی در شرکت ملی نفت و گاز (پتروویتنام) دستگیر و راهی دادگاه شدند.

 

براساس گزارش کمیته بازرسی حزب کمونیست ویتنام، لاتانگ که 35 سال برای این حزب کار کرده متهم به اجرای پروژه های غیرقانونی متعددی بوده که ضرر و زیان مالی زیادی به ‘پتروویتنام’ وارد کرده است.

 

وی در کنار 21 نفر دیگر عصر چهارشنبه در یکی از بزرگترین جلسات دادگاه ویتنام شرکت کرد.

 

وی درسخنانی در دادگاه خود رابیگناه دانست و در عین حال برای نخستین بار اتهاماتی را علیه نخست وزیر سابق این کشورمطرح ساخت.

 

‘دین لا تانگ’ با سابقه ترین مقام سیاسی این کشور است که طی دهه‌های گذشته مورد محاکمه قرار می‌گیرد.

 

وی در پی اقدامات گسترده دولت ویتنام با عنوان مبارزه با فساد در سال گذشته (2017) دستگیر شد.

 

رسانه های ویتنامی محاکمه این افراد را به عنوان مهم‌ترین صحنه مبارزه با فساد در این کشور ارزیابی کرده اند.

 

عضو ارشد حزب کمونیست در پاسخ به اتهامات مطرح شده علیه خود گفت : این تصمیمات در پی پیروی از نخست وزیر دولت وقت گرفته شد.

 

جلسه دادگاه «تانگ» درحالی برگزار ‌شد که تنها رسانه‌های دولتی این کشور اجازه حضور در دادگاه را داشتند.

 

گنگوین تان دانگ’ نخست وزیر سابق ویتنام هنوز به این اتهامات پاسخی نداده است.

 

پس از پیروزی «نگوین پو ترونگ» مقابل «نگوین تان دانگ» در یک فراز ونشیب سیاسی در سال 2016، موج دستگیری‌ها با عنوان اقدامات علیه اختلاس وسوء استفاده مالی دراین کشور آغاز شد که در پی آن‌ تعداد زیادی از مقامات بلند پایه ویتنامی دستگیر شده اند.

 

ناظران منطقه ای که تحولات این کشوررا رصد می کنند ، معتقدند: اقدامات دولت جدید به همان اندازه که به عنوان مبارزه با فساد انجام می شود، اهداف سیاسی نیز دارد.

 

دولت ویتنام در مهرماه سال جاری نیزاعلام کرد: براساس برنامه مقابله با فساد 51 بانکدار و تاجر این کشورپس از بازداشت ، مورد محاکمه قرار گرفتند.

 

منتقدان دولت کمونیستی (سوسیالیستی) ویتنام فساد مالی گسترده در میان مسئولان عالی رتبه را یک رسوایی برای این کشور می دانند.

 

یکی از افراد این گروه، ‘ شوان سان’ مدیرسابق بانک ‘اوشن’ ویتنام که ریاست ‘پترو ویتنام’ بزرگترین شرکت نفتی این کشور را نیز در پرونده کاری خود داشت،به دلیل اختلاس، سوء استفاده ازقدرت و سوء مدیریت اقتصادی از سوی دادگاهی در این کشور به مرگ محکوم شد.

 

‘ ون ثام’ رئیس سابق این بانک نیز که زمانی یکی از ثروتمندترین افراد ویتنام محسوب می شد ،در این دادگاه با اتهامات مشابه و همچنین نقض قوانین وام های اعتباری بانک ها، به حبس ابد محکوم شد.

 

علاوه براین اتهام پرداخت 23 میلیون دلار وام غیرقانونی در سال 2012 توسط رئیس بانک اوشن در دادگاه به اثبات رسید.

 

طبق این حکم قضایی ، کسب 35 میلیون دلار سهام شرکت پترو ویتنام در بانک اوشن از دیگر اتهامات وی بود.
ایرنا

خودکشی گروهی نهنگ ها درسواحل آچه اندونزی

در اقدامی نادر ورود یک گروه شامل 10 نهنگ عنبر به آبهای کم عمق سواحل ایالت آچه اندونزی سبب شد که به رغم تلاش های گروه های امداد مردمی و اقدامات مقام های محلی برای نجات آنها ، چهار نهنگ ازبین رفتند.   به گزارش شبکه خبری ان پی آر، روز چهارشنبه درپی ورود این

ادامه »

اندونزی, جهان, خبر, محیط زیست

در اعتراض به‌سفر ترامپ؛ معترضان فیلیپینی آدمک ترامپ را به‌آتش کشیدند

همزمان با تظاهرات معترضان به سفر دونالد ترامپ به مانیل، دولت فیلیپین بیش از ۶۰ هزار نیروی امنیتی، پلیس و سرباز را برای تضمین امنیت در جریان نشست آ.سه.آن و رخدادهای مرتبط با آن بسیج کرده است.   به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، معترضان فیلیپینی امروز (دوشنبه) در جریان تظاهرات آدمک بزرگی از دونالد ترامپ، رئیس

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, فیلیپین

تشکر رئیس‌جمهور فیلیپین از کمک به‌موقع روسیه در شکست داعش در شهر مراوی

به گزارش رویترز، رودریگو دوترته رئیس جمهور فیلیپین امروز جمعه در سخنانی از کمک به موقع روسیه در شکست تروریست های داعش در جنوب این کشور تشکر کرده و تمایل خود را برای خرید تسلیحات روسی ابراز داشته است.   دوترته ماه گذشته آزادسازی شهر مراوی از دست تروریست های داعش را پس از 154

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, فیلیپین

رویترز؛ چالش‌های آمریکا برای تقویت روابط نظامی با فیلیپین

به گزارش رویترز، گرچه به نظر می رسد جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا در بهترین زمان ممکن به فیلیپین سفر کرده است، یعنی در شرایطی که ارتش فیلیپین پیروزی خود بر تروریست های طرفدار داعش در شهر مراوی را اعلام کرده، ولی از سوی دیگر سفر ماتیس در حالی انجام شده است که پنج فروند

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, فیلیپین

افشای اسناد حمایت آمریکا از کشتار صدها هزار کمونیست در اندونزی در دهه ۱۹۶۰

براساس یکسری اسنادی که جدیدا از حالت محرمانه خارج شده‌اند دولت آمریکا در دهه ۱۹۶۰کاملا از وقوع کشتار خونین کمونیست‌ها از سوی ارتش اندونزی در این کشور اطلاع داشته و از آن حمایت می‌کرده است.   به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخیرا ۳۹ سند متعلق به سفارت آمریکا در اندونزی مربوط به سال‌های ۱۹۶۴ – ۱۹۶۸

ادامه »

امریکا, اندونزی, تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر