مجله نیویورک: آنچه واشنگتن از سوریه می‌خواهد، نفت است

ترامپ با صراحت گفته است: احمق‌ها می‌پرسند چرا ۲۰ سال در خاورمیانه مانده‌اید؟ خیلی راحت می‌گویم: نفت.

 

بنجامین هارت در مقاله‌ای برای مجله نیویورک نوشت:” اولین اولویت سیاست دولت دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در سوریه مصادره و تصرف منابع نفتی این کشور عربی است. یک چیز درباره این وضعیت پرهرج و مرج که ظاهرا بر ذهنیت و طرز تفکر ترامپ غالب شده وجود دارد و آن نفت بسیار گرانبهای سوریه است.

 

طی هفته‌های گذشته ترامپ از طریق توییت‌ها و بیانیه‌های علنی صریحا اعلام کرده که حفاظت از میادین نفتی سوریه از اولویت بسیار بالایی برخوردار است.

 

ترامپ در هفته‌های گذشته علنا به تحت کنترل گرفتن نفت سوریه بالید. وی روز جمعه مجددا این موضوع را مطرح کرده و در توییتی نوشت: هنگامی که برخی احمق‌ها می‌پرسند که چرا ۲۰ سال در خاورمیانه مانده‌اید خیلی راحت می‌گویم نفت. ما سربازان‌مان را به خانه باز می‌گردانیم و داعش کنترل شده است. جالب این است که موضوع نفت پیش از بازگرداندن وعده داده شده سربازان آمریکایی به کشور و خنثی کردن تهدید تروریستی داعش مطرح می‌شود.

 

این سوال که چرا آمریکا نسبت به نفت دیگر کشورها حق و حقوقی دارد کمتر پاسخ داده شده، اما این مساله که هدف اصلی آمریکا در خاورمیانه غارت و چپاول منابع طبیعی است، تئوری‌های توطئه پیرامون حمله آمریکا به عراق را یادآوری می‌کند. در سال ۲۰۱۳ ترامپ تعجب کرد که چرا آمریکا، عراق را بدون نفت ترک کرده است.

 

شبه نظامیان کرد که پیش‌تر تحت حمایت آمریکا قرار داشتند سال‌هاست که در مناطق نفت‌خیز شرق سوریه با تروریست‌ها مبارزه کردند. علی‌رغم دستور ترامپ برای خروج هزار نیروی آمریکایی از سوریه، پنتاگون اعلام کرد قصد دارد تانک و نیروهای جنگی به شرق سوریه اعزام کند و برای توجیه این برنامه خود به ضرورت حفاظت از میادین نفتی تحت کنترل کردها در برابر احیای بالقوه داعش اشاره کرد. در همین حال ترامپ احتمال حفظ نفت سوریه با کمک کمپانی‌های آمریکایی را در نظر دارد.

 

وزارت دفاع روسیه تصاویر ماهواره‌ای منتشر کرد که ثابت می‌کند کردها در حال استخراج و قاچاق نفت سوریه از این کشور تحت حفاظت نیروهای آمریکایی و کارمندان کمپانی‌های نظامی خصوصی آمریکا هستند. ”

ایسنا

بغداد الیوم؛ آمریکا نظامیان جدیدی را جایگزین نظامیان قبلی خود در سوریه کرده است

مرکز موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» -نزدیک به معارضان سوریه- هم امروز دوشنبه خبر داد که «نیروهای آمریکایی طی روزهای گذشته، به همان پایگاه‌هایی که در شمال و شمال سوریه ترک کرده بودند، بازگشتند».

ادامه »

امریکا, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

دهمین روز اعتراضات لبنان؛ زنجیرۀ انسانی معترضان در سراسر کشور

ده‌ها هزار معترض لبنانی روز یکشنبه زنجیره‌ای انسانی را در سراسر این کشور تشکیل دادند که به گفتۀ سازمان دهندگان این برنامه، نماد وحدت ملی جدید میان تمام لبنانی‌ها است.

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, جهان, خاورمیانه, خبر, لبنان