مجلس نمایندگان افغانستان با اکثریت مطلق آرا به بازنگری پیمان امنیتی واشنگتن-کابل رای داد

به نقل از افق، مجلس نمایندگان افغانستان در نشست امروز خود با اکثریت آرا موافقت کرد تا پیمان امنیتی افغانستان– آمریکا بازنگری شود.

 

بر اساس جزئیات، در نشست امروز مجلس نمایندگان افغانستان، ابتدا ۲۰ وکیل پیشنهاد کردند تا پیمان امنیتی واشنگتن- کابل بازنگری شود که سایر نمایندگان این کشور نیز با اکثریت مطلق آرا با این پیشنهاد موافقت کردند.

 

«همایون همایون» معاون اول مجلس افغانستان گفت که این پیمان در ابتدا نیز با عجله از سوی مجلس تایید شد و حالا مشخص شده است که هیچ فایده ای برای تامین امنیت در این کشور ندارد.

 

با موافقت مجلس افغانستان برای بازنگری پیمان امنیتی حالا کمیسیون‌های امور دفاعی و روابط خارجی پارلمان این کشور باید این پیمان را یک بار دیگر بررسی کنند و پس از انجام بررسی‌ها، لغو یا اجرای آن را به مجلس افغانستان پیشنهاد کنند.

 

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که نمایندگان مردم افغانستان از وضعیت بد امنیتی و عدم همکاری نیروهای آمریکایی با نظامیان افغان شکایت داشتند.

 

برخی دیگر از نمایندگان نیز خواستار لغو این پیمان شده و آمریکا را متهم به عدم عملی سازی مواد این پیمان می‌کنند.

 

لازم به ذکر است که پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان در ابتدای کار دولت وحدت ملی این کشور در پاییز سال ۱۳۹۴ بین دو کشور منعقد شد و پس از آن شورای ملی افغانستان نیز آن را تایید کرد. حامد کرزای رئیس جمهوری اسبق افغانستان از امضای این پیمان خودداری کرد که در آن زمان با واکنش‌های بسیاری همراه شده بود.

مهر

اشپیگل: پس از گذشت ۱۷ سال از حمله آمریکا به‌افغانستان، طالبان در آستانه پیروزی قرار دارد

«کلاوس من» کارشناس مشهور آلمانی در مجله اشپیگل نوشت: پس از گذشت 17 سال از حمله آمریکا به افغانستان تولید مواد مخدر در این کشور افزایش یافته و طالبان نیز در آستانه پیروزی قرار دارد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

امضای معاهده ارتباطات نظامی میان هند و آمریکا

هند و ایالات متحده امروز پنجشنبه، توافق ارتباطات نظامی به امضا رساندند که طرفین از آن به عنوان یک نقطه عطف یاد کردند و احتمالا راه را برای فروش ادوات نظامی حساس آمریکا به هند باز می‌کند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر, هندوستان

نهادهای اطلاعاتی آمریکا: استراتژی ترامپ در افغانستان شکست خورده است

روزنامه «وال‌ استریت‌ژورنال» تصریح کرد که مقامات نظامی آمریکا و نهادهای اطلاعاتی این کشور درباره اثرگذاری استراتژی ترامپ در افغانستان دچار اختلاف نظر شدند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر