مجلس سنای شیلی لایحه برابری جنسیتی را برای افزودن به قانون اساسی تأیید کرد

مجلس سنای شیلی چهارشنبه لایحه ای را برای تساوی جنسیتی و افزودن آن به قانون اساسی جدید تصویب کرد.

 

به گزارش خبرگزاری ” تله سور”، این طرح با ۲۸ رأی موافق، شش رای مخالف و چهار رای ممتنع به تصویب رسید. با این حال این لایحه همچنان در حال تعلیق است و نیازمند تغییراتی است که در یک روند قانونی مجددأ برای سومین باردر مجلس نمایندگان بررسی شود. این لایحه پیش از این در مجلس نمایندگان با ۹۸ رای موافق ، ۵۳ رای ممتنع و سه رای مخالف به تصویب رسیده بود.

 

شیمنا اوردن، سناتور حزب دموکراسی پی پی دی در باره این لایحه گفت: “عدم حضور کافی زنان در صحنه سیاسی، یکی از کمبودهای اصلی دموکراسی در شیلی است… ما باید این موضوع را در قانون اساسی تضمین کنیم که در آن همه صداها شنیده شود.

 

بیش از ۱۴.۵ میلیون شیلیایی در تاریخ ۲۶ آوریل در مورد آری یا نه به قانون اساسی که میراث دیکتاتوری آگوستو پینوشه (۱۹۹۰-۱۹۹۰) است، به پای صندوق های رای خواهند رفت. در صورت رأی منفی مردم به ادامه قانون کنونی، نهاد  مربوطه باید درمورد قانون جدید اقدام‌های لازم را به عمل آورد.

 

با این حال اگر این لایحه در مجلس به تصویب برسد، بدون در نظر گرفتن آنچه در همه پرسی آوریل اتفاق می‌افتد، به قانون تبدیل خواهد شد.

 

سناتور کارولینا گویک از حزب راستگرای دموکراتیک مسیحی (دی سی) نیز به نوبه خود گفت که “حضور زنان در زندگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همواره با دشواری‌ها روبرو بوده است. به همین دلیل ما باید در این روند برابری جنسیتی را تضمین کنیم.

 

طبق بررسی‌هایی که هفته گذشته توسط وزارت زنان منتشر شده است، در انتخابات گذشته برای کنگره، بیش از ۴۰ درصد از کاندیداها زنان بودند اما تنها ۲۲.۶ درصد کرسی را در مجلس صاحب شدند.

 

ایزابل آلنده نویسنده، فعال سیاسی سوسیالیست و فعال مسایل زنان نیز در این باره  گفت: “ما زنان همیشه فشاری مضاعف را متحمل شده‌ایم و حضوری نامحسوس داشته ایم و کم نماینده بوده‌ایم.”

در ادامه برخورد با مقام‌ها و نهادهای ملی و مستقل در امریکای لاتین، امریکا پلیس ملی نیکاراگوئه را تحریم کرد

وزارت خزانه داری آمریکا از تحریم پلیس ملی نیکاراگوئه و سه مقام بلندپایه آن به بهانه نقض حقوق بشر خبر داد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر, کوبا, نیکاراگوئه, ونزوئلا

موسسه تحقیقاتی آمریکا: هیچ سندی در مورد تقلب در انتخابات بولیوی وجود ندارد

موسسه تحقیقاتی ماساچوست آمریکا روز جمعه بعد از انجام تحقیقات بسیار اعلام کرد که در انتخابات اکتبر (مهر-آبان) بولیوی که منجر به پیروزی اوو مورالس شد هیچ تقلبی صورت نگرفته است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, بولیوی, جهان, خبر

آمریکا تحریم‌های شدیدتری علیه ونزوئلا وضع کرد

نماینده ویژه آمریکا در امور ونزوئلا اعلام کرد، رییس‌جمهور آمریکا تحریم‌ها علیه بخش نفتی ونزوئلا را شدیدتر کرده و مجازات افرادی را که این اقدامات تازه را نقض می‌کنند، سختگیرانه‌تر کرده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, امریکای لاتین, تحریم, جهان, خبر, ونزوئلا