نقش و اهمیت نیروهای چپ، در برپایی «اتحادهای تاکتیکی» در مبارزه برای دموکراسی، عدالت اجتماعی، و دفاع از حق حاکمیت ملی

دیکتاتوری حاکم بر کشور با گذشت هرروز، به‌موازات ژرفش بحران‌های سیاسی و اقتصادی‌اش با چالش‌هایی پیچیده‌تر و فزاینده‌تر روبرو می‌شود.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله

نقش اساسیِ مبارزات صنفی زحمتکشان، در تشکیلِ جبههٔ وسیع علیه دیکتاتوری ولایت فقیه

با شدت یافتن فشار مستقیم بر وضعیت معیشتی لایه‌ها و طبقه‌های مرتبط با کار و تولید یعنی اکثر مردم در ماه‌های اخیر، صحنه سیاسی کشور گسترش سریع حرکت‌های اعتراضی از جانب طیف‌هایی گونه‌گون از زحمتکشان مزدبگیر و حقوق‌بگیر را شاهد بوده است که با تهدید، سرکوب، و پیگرد نیروهای انتظامی- امنیتی “نظام” پاسخ داده شده

ادامه »

امریکا, ایران, سیاسی, مقاله

مجلس خبرگان: روحانی بابت خسارت‌های برجام عذرخواهی کند

مجلس خبرگان در بیانیه‌ای درباره خروج آمریکا از برجام، دولت روحانی را به زیر پا گذاشتن خط قرمزهای تعیین‌شده از سوی آیت‌الله خامنه‌ای متهم کرد و خواستار عذرخواهی رئيس جمهور از مردم شد.

 

به گزارش صدای آلمان؛ “مجلس خبرگان رهبری” که ریاست آن را احمد جنتی بر عهده دارد روز یکشنبه (۲۳ اردیبهشت/ ۱۳ آوریل) با صدور بیانیه‌ای خروج آمریکا از برجام را محکوم کرد.

 

بیانیه مجلس خبرگان می‌گوید با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای آن کشور در جهت مانع‌تراشی بر سر راه ایران نخواهد بود. از این رو به گفته این بیانیه “ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین‌های صریح و روشن، به‌طور مسلم تضمین‌کننده منافع ملی ما نخواهد بود”.

 

مجلس خبرگان اختلاف میان اروپا و آمریکا بر سر توافق هسته‌ای با ایران را “اختلاف ظاهری” و “نوعی تقسیم کار” بین آنها ارزیابی کرده و از دولت خواسته است: «در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین‌های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود. در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.»

 

بیانیه مجلس خبرگان از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز خواسته است: «هرچه سریع‌تر در خصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی را معمول دارند.»

 

مجلس خبرگان ضمن توصیه به دولت برای شکایت از دولت آمریکا پیگیری حقوقی خروج این کشور از برجام، از رئیس جمهور “به خاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی” از سوی آیت‌الله خامنه‌ای انتقاد کرده است.

 

نظارت کامل “رهبری” بر توافق هسته‌ای

 

تمام مراحل مذاکرات هسته‌ای ایران که پیش از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی، در دو سطح علنی و محرمانه آغاز شده بود، زیر نظر آیت‌الله خامنه‌ای بوده است. مذاکره‌کنندگان ایرانی بارها گفته‌اند اجزای اصلی توافق‌نامه برجام نیز با اطلاع و موافقت آقای خامنه‌ای تنظیم و تایید شده است.

 

علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه وقت ایران گفته است که مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در سال ۱۳۹۱ در عمان، با اجازه مستقیم آیت‌الله خامنه‌ای بود. صالحی به تازگی نیز فاش کرد که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق، در حضور آیت‌الله خامنه‌ای گفته است که نمی‌تواند مسئولیت این مذاکرات را بپذیرد و خامنه‌ای در پاسخ تصریح کرده است که خود او مسئولیت آن را به عهده می‌گیرد.

 

با همه اینها اکنون که برجام با خطر شکست روبرو شده است، هسته‌ی سخت قدرت در حاکمیت جمهوری اسلامی می‌کوشند مسئولیت آن را به گردن دولت حسن روحانی بیاندازند.

 

در پایان بیانیه خبرگان آمده است: «لازم است رئیس‌جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارت‌های وارده در برجام که به خاطر عدم‌رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین‌های لازم از ۱+۵ و نیز عدم‌رعایت اقدام متناظر و گام به گام پدید آمد، از مردم عزیر ایران عذرخواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.»

ضرورت مبارزۀ مشترک و هماهنگ با سیاست‌های جنگ‌طلبانهٔ آمریکا و ارتجاع در منطقه

سرنوشت ایران و حاکمیت آن باید فقط و فقط توسط خود مردم و نیروهای ترقی‌خواه و آزادی‌خواه میهن ما تعیین گردد، و نه توسط مرتجعان و نیروهای ضدمردمی‌ای همچون دولت ترامپ، دولت نتانیاهو، و حکومت بن‌سلمان، و هواداران و همراهان داخلی آنها.

ادامه »

اسراییل, امارات, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عربستان سعودی

دادستان کل کشور: در قم عده‌ای روحانی‌نما برای حذف ولایت فقیه از قانون اساسی، تلاش می‌کنند

وی تصریح کرد که دشمن ستون خیمه انقلاب یعنی ولی فقیه را هدف گرفته است و نهاد‌هایی نظیر قوه قضاییه و سپاه و نیروی انتظامی را که در راستای اهداف و سیاست‌های تعیین شده رهبری حرکت می‌کنند، هدف گرفته است

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, سیاسی

رژیم ولایت فقیه: نقطه‌ضعف اصلی میهن ما در برابر ترامپ و متحدانش!

در طول چند هفته گذشته رویدادهایی گونه‌گون صحنهٔ سیاسی کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داده‌اند. در ظاهر امر، بروز این تحول‌ها ارتباطی مستقیم با یکدیگر نداشته‌اند،‌ اما درواقعیت امر، این رویدادها فی‌نفسه درون فرایندی مشترک که برآمده از ماهیت ساختار قدرت در رژیم ولایت فقیه است بروز یافته‌اند. شماری از تحلیل‌گران در رسانه‌های مجاز درون

ادامه »

اقتصادی, ایران, سیاسی