پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

مبارزه با فساد، اولویت شی جین پینگ در عصر جدید

انتخاب ‘وانگ چی شان’ به عنوان معاون رییس جمهوری خلق چین نشان می دهد ‘شی جین پینگ’ در دور جدید ریاست جمهوری خود قصد دارد از این مهره با تجربه برای مبارزه پایدار با فساد استفاده کند.

 

‘وانگ’ یکی از مهمترین و با تجربه ترین مشاوران ‘شی جین پینگ’ رییس جمهوری خلق چین به حساب می آید که حالا بر اساس رای نمایندگان کنگره ملی این کشور به عنوان معاون جدید رییس جمهور انتخاب شده است و وظیفه او سر و سامان دادن به اوضاع کشور و بخصوص پیشبرد برنامه مبارزه با فساد است.

 

برای همین در بسیاری از محافل از ‘وانگ چی شان’ به عنوان سر و سامان دهنده و حلال مشکلات و چالش ها یاد می شود او یکی از زبردست ترین اعضای دولت و حزب حاکم چین برای مبارزه با فساد به حساب می آید.

 

او که ریاست سازمان مبارزه با فساد چین را در این مدت بر عهده داشته توانسته است بسیاری از مقام های مفسد را به زیر کشیده و آنها را به دست عدالت بسپارد.

 

در جریان ریاست وی بر این سازمان و نظارت بر ارگان های مبارزه با فساد در پنج سال گذشته بود که بیش از یک میلیون و 300 هزار نفر از مسئولان این کشور در رده های مختلف به اتهام و جرم مبارزه با فساد، دستگیر، بازجویی و زندانی شدند.

 

با توجه به اینکه ‘شی جین پینگ’ با رای کنگره برای دومین بار رییس جمهور کشور شده است، انتخاب وانگ نیز باعث خواهد شد تا او از اقتدار بیشتری برخوردار شود و مهره های فاسد کشور نیز از سوی وی شناسایی شده و راه برای پیشبرد اصلاحات هموارتر شود.

 

از شی 64 ساله نیز که حالا در دوره ای نامحدود بر اساس اصلاحات قانون اساسی ریاست جمهوری را در اختیار دارد به عنوان مقتدرترین و قوی ترین رهبر چین پس از ‘مائو تسه دونگ’ یاد می شود.

 

در جریان اجلاس سالانه کنگره ملی خلق چین که تا روز 20 مارس ادامه می یابد، ‘لی جانگ شو’ نیز به عنوان رییس کمیته دایمی کنگره ملی خلق چین انتخاب شد 14 معاون وی را نیز 3 هزار نماینده این کشور منصوب کردند.

 

مراسم تحلیف ‘شی جین پینگ’ امروز برگزار شد و او برای نخستین بار در تاریخ این کشور به قانون اساسی سوگند خورد.

 

او گفت: من سوگند می خورم به قانون اساسی وفادار باشم، از اعتبار قانون اساسی حفاظت کنم و وظایف قانونی خود را انجام دهم، به میهن و مردم وفادار باشم، به طور جدی مسئولیت خود را بر عهده گرفته و در کار خود درستکار و فداکار باشم و نظارت مردم را بپذیرم.
ایرنا

 

سی‌اِن‌اِن: کره‌شمالی، کره‌جنوبی و آمریکا در فنلاند مذاکره می‌کنند

به گزارش شبکه تلویزیونی «سی‌اِن‌اِن»، مقامات فنلاندی اعلام کردند که نمایندگانی از کره شمالی، کره جنوبی و آمریکا دور آتی مذاکرات پیرامون برنامه هسته ای پیونگ یانگ را درا ین کشور برگزار خواهند کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوئد, فنلاند, کره جنوبی, کره شمالی

سفیر سابق ایران در پکن: حذف محدودیت دوره ریاست‌­جمهوری در چین برای مقابله با واشنگتن است

وی با تأکید بر تاکتیک دوم چین در این زمینه اشاره داشت: این پیام با رفع مانع دو بار مدت ریاست جمهوری داده می‌شود که قرار نیست فردی تغییر یابد و مذاکره با یک مرکزیت ادامه خواهد یافت. پکن در اقدام بعدی تشدید دیپلماسی برای کاهش تنش احتمالی را دنبال می­‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, مصاحبه و گفتگو

آمریکا می‌خواهد به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه دهد

مایک پمپئو، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) روز یکشنبه (۲۰ اسفند/۱۱ مارس) در مصاحبه با “فوکس نیوز ساندی” گفت که آمریکا تا زمان آغاز مذاکره دونالد ترامپ و کیم جونگ اون به مانور نظامی در شبه جزیره کره ادامه خواهد داد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی