بارندگی، توفان و سیلاب امروز و فردا کشور را فرا می‌گیرد

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با مهر گفت: امروز و فردا شاهد تشدید بارش، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید، آبگرفتگی معابر، احتمال تگرگ و سیلابی شدن مسیلها و رودخانه ها در برخی مناطق کشور خواهیم بود.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

مبارزه با آلودگی هوا در چین هزاران کارگر را بیکار و۴۰ درصد از کارخانه‌ها را تعطیل کرد

به نقل از مجله آمریکایی فوربس، دولت چین در یک سال گذشته ۱۰ هزار کارخانه را به خاطر کنترل آلودگی هوا تعطیل کرده است. همچنین قرار است کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیشتری در سال جاری میلادی تعطیل شوند.

 

مطابق پیش‌بینی فوربس از محل تعطیلی این کارخانه‌ها، تاکنون ۳۵ هزار کارگر بیکار شده‌‌اند و احتمالا ۴۰ هزار کارگر دیگر هم در آینده بیکار می‌شوند. بیشتر کارگرانی که بیکار می‌شوند در کارخانه‌های کاشی‌وسرامیک و کارگاه‌های آجرپزی کار می‌کنند.

 

دولت چین برخی از این کارگاه‌ها را تخریب کرده تا به مردم هشدار دهد به فکر بازگشایی آنها نباشند. با این حال فعالان محیط زیستی به خبرنگار این نشریه آمریکایی گفته‌اند که دولت باید تمرکز خود را بیشتر روی خودروها بگذارد چراکه آنها بیشتر هوا را آلوده می‌کنند.

 

چین قصد دارد تا سال ۲۰۳۵ آلودگی ذرات معلق هوا را از ۴۷ میکروگرم به ۳۵ میکروگرم برساند و موفقیت‌هایی هم در این زمینه به دست آورده با این حال گذار به هوای سالم و آسمان آبی به بیکاری ۷۵ تا ۱۰۰ هزار کارگر می‌انجامد.

 

مجله آمریکایی فوربس اعلام نکرده که این کارگران قرار است در چه کارهای جدیدی مشغول شوند و اینکه قرار است دولت تا زمان یافتن کار برای آنها حقوق و مزایای بیکاری درنظر بگیرد یا خیر. در مجموع اقدام ضربتی دولت چین بسیار از تولیدکنندگان قدیمی را مستاصل کرده است.

 

تاکنون معادل ۴۰ درصد از کارخانه‌های چین تعطیل شده‌اند و آینده مبهمی در انتظار تولیدکنندگانی است که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند.

ایلنا

نماینده وزیر بهداشت: کمبود سرویس بهداشتی در مناطق زلزله‌زده / خطر طغیان بیماری‌های واگیر

نماینده تام‌الاختیار وزیر بهداشت در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه با اشاره به کمبود چشمه‌های سرویس بهداشتی در مناطق زلزله‌زده، گفت: در حال حاضر ۴۰۰ چشمه دیگر در این مناطق نیاز است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

مازندران؛ جنگل‌های مرزن‌آباد با گذشت ۲۴ ساعت همچنان در شعله‌های آتش می‌سوزد

این آتش سوزی که ظهر شنبه در منطقه جنگلی حفاظتی بالادست روستای ‘ برار’ بخش مرزن آباد و در ارتفاع بیش از 700 متری از سطح دریا آغاز شد ، با وجود تلاش نیروهای امدادی و محلی به دلیل وزش باد شدید گرم همچنان ادامه دارد.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست