بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

ادعای عبور دو جت جنگنده «اف-۳۵» اسرائیل از فراز سوریه و عراق و ورود به‌حریم هوایی ایران تکذیب شد

یک منبع وابسته به وزارت دفاع روسیه گزارش منتشره در یک روزنامه چاپ کویت را که ادعا می‌کرد دو جت جنگنده «اف-۳۵» اسرائیل با عبور از فراز سوریه و عراق به حریم هوایی ایران وارد شده است، تکذیب کرد.

ادامه »

اسراییل, ایران, جهان, خبر, روسیه, شمال غرب آسیا, عراق

ما قتل عام مبارزان کرد سوریه از سوی ارتش ترکیه را محکوم می‌کنیم!

رسانه‌های جهان، یکشنبه ۲۷ اسفندماه ۹۶ / ۱۸ مارس ۲۰۱۸، از سقوط شهر عفرین به‌دست واحدهای ارتش ترکیه و “ارتش آزاد سوریه” گزارش دادند. ارتش ترکیه نزدیک به دو ماه است که موضع‌های “نیروهای دموکراتیک سوریه”، حزبی که کُردهای سوریه در آن‌ها فعال‌اند، را هدف حمله‌های نظامی همه‌جانبه نیروی هوایی پیشرفته و واحدهای نظامی خود قرار داده‌اند.

 

آنچه کاملاٌ مشخص بوده این است که جمهوری‌اسلامی ایران که در ارتباط با درگیری‌های سوریه موضع‌گیری‌ای فعال داشته است، با نوعی سکوت تائید‌آمیز در برابر تجاوز نظامی ترکیه به عفرین و قتل‌عام کُردها واکنش نشان داده است. آمریکا نیزکه سیاست حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه را دنبال کرده است، نسبت به سیاست‌های جنایت‌بار ترکیهٔ عضوِ ناتو در عفرین، سکوتی رضایت‌آمیز داشته است.

 

اردوغان، حاکم ترکیه، در شامگاه روز یکشنبه ۲۷ اسفندماه، در سخنرانی‌ای با ادبیاتی غیرمتعارف، شکست کُردها را بهانهٔ تحقیر ملی و استهزا آنان قرار داد. این‌که چگونه ترکیهٔ عضوِ ناتو که بیش ازیک سال به‌طور هماهنگ با ایران و روسیه در ارتباط با تحول‌های سوریه عمل کرده است بتواند چنین بدون مانع حمله‌های فاجعه‌آمیزش به عفرین را ادامه دهد و به‌پایان رساند، و سکوت آمریکای مدعی حمایت همه‌جانبه از کُردهای سوریه را نیز به‌همراه داشته باشد، از هماهنگی‌ عملی و حساب‌شدهٔ بین‌المللی‌ای نسبت به فاجعهٔ انسانی در عفرین حکایت دارد. آمریکا، یک‌ بار دیگر هم در گذشته، در سال ۱۳۷۰، در ارتباط با جنبش کُردهای عراق در پایان جنگ کویت، چنین عمل کرده بود.

 

حزب تودهٔ ایران، سرکوب و کشتار غیرنظامیان در عفرین از سوی ارتش ترکیه را محکوم می‌کند. پلنوم بهمن‌ماه ۱۳۹۶ حزب، موضع‌گیری‌اش نسبت به جنبش خلق کُرد چنین بیان می‌کند: “حزب تودهٔ ایران با تأکید بر ضرورت حل مسئلهٔ ملی، بهره‌گیری از سازوکارهای مؤثر در این راه را ضرور دانسته است که ضمن توجه به شرایط حساس و بغرنج منطقه، حضور گسترده و عملکرد نیروهای وابسته به امپریالیسم و ارتجاع در آن، و طرح‌های درازمدّت قدرت‌های امپریالیستی به‌منظور پاره‌پاره کردن کشورهای منطقه و به‌ویژه عراق و سوریه، به‌کمک آن‌ها بتوان شرایط را برای تأمین مطالبات برحق مردم ستم‌دیدهٔ کردستان در هر یک از چهار کشور منطقه (عراق، سوریه، ترکیه، و ایران) فراهم آورد. حزب تودهٔ ایران بر پایهٔ اعتقاد و تعهدش به اصل لنینی حق تعیین سرنوشت ملّی، از مبارزهٔ خلق‌های مورد ستم در کشور خودمان و در دیگر کشورهای جهان برای رفع ستم ملّی حمایت می‌کند، ضمن اینکه به ضرورت توجه به ارتباط دیالکتیکی میان این مبارزه از یک سو، و مبارزه برای صلح و در راه رهایی اجتماعی- سیاسی ملّت‌ها و خلق‌ها و پیکار با امپریالیسم از سوی دیگر، آگاه است.”

نامه مردم

مصر و سوریه تحرکات ترکیه در عفرین را اشغالگری خوانده و آن را محکوم کردند

به گزارش خبرگزاری روسیا الیوم، وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: اینکه آنکارا سیطره نیروهایش را بر شهر عفرین سوریه اعلام کرده است اقدامی نامشروع و مغایر مبادی و منشور سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است.

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه, مصر

اردوغان: به منبج، عین‌العرب، قامشلی در سوریه و سنجار در عراق می‌رویم

رئیس جمهوری ترکیه گفت‌، نیروهای کشورش حملات خود را علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در سراسر مرز ترکیه با سوریه افزایش می‌دهند و اگر لازم باشد آن را به مناطق شمالی عراق نیز بسط خواهند داد.   به‌ گزارش ‌رویترز، نیروهای ترکیه‌ای و متحدان آنها (شورشیان ارتش آزاد سوریه) روز یکشنبه به “عفرین” واقع در

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, عراق

اردوغان: کنترل کامل شهر عفرین در اختیار نیروهای ارتش ترکیه قرار گرفت

در حالی که دیده‌بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان است، اعلام کرد، نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد سوریه وارد شهر عفرین شده‌اند،‌ رئیس جمهوری ترکیه نیز تاکید کرد، از ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یکشنبه، “به طور کامل” شهر عفرین تحت کنترل نیروهای ترکیه درآمده است.   به گزارش شبکه خبری الجزیره، رجب

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, سوریه