شکاف اروپا و واشنگتن در مونیخ عمیق‌تر شد

شبکه سی‌جی‌تی‌ان چین در مطلبی، کلیدی‌ترین دستاورد کنفرانس امنیتی مونیخ را انتقاد از یکجانبه‌گرایی آمریکا و آمادگی اروپا برای دستیابی به صلح جهانی بدون اتکا به واشنگتن اعلام کرده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, افغانستان, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, روسیه, سیاسی, فرانسه, مقاله, ناتو

دبیرکل ناتو به‌ تلاش‌های مرکل و مکرون در زمینه تاسیس یک تشکیلات نظامی اروپایی هشدار داد

دبیر کل ناتو در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از طرحهای آلمان و فرانسه در زمینه تاسیس یک تشکیلات نظامی اروپایی انتقاد کرد و آن را باعث تضعیف روابط فراآتلانتیک خواند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, فرانسه, ناتو

هایکو ماس: دورانی که آمریکا مثل پلیس جهانی رفتار می‌کرد، به سر آمده است

وزیر خارجه آلمان با تاکید بر اینکه دوره‌ای که آمریکا همانند یک پلیس جهانی رفتار می‌کرد، به پایان رسیده، گفت: مراکز تصمیم‌گیری درباره بسیاری از مسایل مورد اختلاف تغییر کرده‌اند و آینده خاورمیانه در آستانه یا سوچی تعیین خواهد شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, لیبی

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار ایجاد سپر هسته‌ای مشترک با فرانسه شد

رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ در آستانه برگزاری این اجلاس مهم با اشاره به اینکه اروپا دیگر نمی‌تواند به حمایت‌های آمریکا تکیه کند، خواستار مذاکرات آلمان با فرانسه برای تشکیل یک سپر هسته‌ای مشترک شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, چین, خبر, روسیه, غرب اروپا, فرانسه

ماکرون: اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین می‌رود

امانوئل ماکرون در مصاحبه‌ای با روزنامه انگلیسی اکونومیست عنوان کرد که پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی موسوم به “ناتو” در وضعیت مرگ مغزی قرار دارد.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که در سال گذشته از “تشکیل یک ارتش اروپایی” سخن به میان آورده بود، از وضعیت پیمان دفاعی با روزنامه انگلیسی صحبت کرد.

 

ماکرون گفت: “آنچه که ما می‌بینیم، مرگ مغزی ناتو است”. وی در توجیه سخنانش به عدم تعهد آمریکا نسبت به همپیمانانش در ناتو و رفتار ترکیه اشاره کرده و گفت: باید اهداف استراتژیک این پیمان مشخص شوند.

 

او هشدار داد که کشورهای اروپایی دیگر نمی‌توانند بر آمریکا جهت دفاع از ناتو متکی باشند. “آمریکا به پروژه اروپایی پشت کرده زمان آن است که بیدار شویم. هیچ هماهنگی در تصمیم استراتژیک آمریکا با شرکای ناتو نبوده است و ما شاهد تجاوز یک شریک ناتو آن هم به عرصه‌ای هستیم که منافع ما در آن است آن هم بدون هماهنگی.باید اهداف استراتژیک ناتو روشن و مشخص و همزمان باید از ایده تقویت دفاعی اروپا نیز حمایت شود.”

 

رئیس جمهوری فرانسه از آینده بند ۵ این پیمان در همبستگی نظامی اعضا در مقابل حمله علیه یکی از اعضا گفت: آینده بند ۵ چه می‌شود؟ اگر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه تصمیم به جواب دادن به حمله ترکیه بگیرد، آیا ما درگیر خواهیم شد؟ این سئوال واقعی است. ما متعهد به مبارزه با داعش هستیم. تضاد اینجا است که تصمیم آمریکا و حمله ترکیه هر دو یک نتیجه دارند و آن هم قربانی کردن شرکای ما که با داعش جنگیده‌اند همان نیروهای دموکراتیک سوریه.

 

رئیس کاخ الیزه ادامه داد: دونالد ترامپ ناتو را به عنوان یک پروژه تجاری و یک انحصار تجاری می‌بیند، بهانه‌ای برای خرید اجناس آمریکایی. فرانسه چنین چیزی را امضا نکرده است.

 

در اواخر ماه اکتبر، بعد از عقب نشینی آمریکا از شمال شرق سوریه، مسئولین فرانسوی کم شدن اعتبار آمریکا و ناتو را متذکر شده بودند. امانوئل ماکرون و ژان ایو لودریان، رئیس جمهوری فرانسه و وزیر خارجه فرانسه نگرانی خود را نسبت به باز شدن راه حمله ترکیه به کردها را پنهان نکرده بودند.

 

ماکرون با دلخوری اضافه کرد: متوجه شدم که عضو ناتو هستیم، فهمیدم که ترکیه و آمریکا عضو ناتو هستند و در توئیتی متوجه شدم که آمریکا تصمیم به خارج کردن نیروهایش از منطقه کرده است، مثل همه. آن اتفاقی که در چند روز اخیر رخ داده یک اشتباه سنگین برای غرب و ناتو است و باعث از دست رفتن اعتبارمان برای به دست آوردن همپیمانانی می‌شود که برایمان می‌جنگند و فکرمی‌کنند که مورد حمایت با دوام قرار دارند.

 

وی همچنین نسبت به ضعیف شدن جدی اروپا هشدار داد و گفت: اگر اروپا همانند یک قدرت جهانی عمل نکند، از بین خواهد رفت.

 

ماکرون بارها خواستار تسریع حرکت به سمت استقلال استراتژیک شده که به اروپا این امکان را می دهد تا بطور جدی وابستگی نظامی به آمریکا را خاتمه داده و دوباره معماری امنیتی پس از جنگ سرد و خاتمه جنگ جهانی دوم را بدست آورد.

 

ماکرون در ادامه سخنانش تاکید کرد ناتو “تنها زمانی کارآمد خواهد بود که ضامن آخرین راه‌حل” باشد. او گفت “استدلال می‌کنم که ما باید واقعیت آنچه ناتو در سایه تعهد آمریکا هست، مجدداً ارزیابی کنیم”. به اعتقاد او آمریکا علائمی از “پشت‌ کردن به ما” نشان داده است و این ماه گذشته در خروج غیر منتظره نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و رها کردن متحدین کرد نمایان شد.

 

ماکرون می‌گوید، در دوران دونالد ترامپ اروپا برای اولین بار با رئیس‌جمهوری در آمریکا روبروست که “ایده ما از پروژه اروپایی” را درک نمی‌کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که اروپا با رشد چین و حاکمیت‌های خودکامه در روسیه و ترکیه مواجه است. علاوه بر این، اروپا از درون با بریگزیت و بی‌ثباتی سیاسی تضعیف می‌شود.

 

رئیس‌جمهوری جوان فرانسه می‌گوید، این ترکیب سمی پنج سال پیش “غیر قابل تصور” بود. او افزود: اگر بیدار نشویم، خطر قابل توجهی وجود دارد که در بلندمدت ما را به لحاظ ژئوپولتیکی محو می‌کند یا دست‌کم دیگر اختیار سرنوشتمان در دستمان نخواهد بود. عمیقا به این باور دارم.

ایسنا

خروج نظامیان از سوریه، هژمونی جهانی آمریکا را با تهدید روبرو کرده است

یک رسانه خبری مشهور ضمن اشاره به تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه نوشت، این تصمیم موجب شده است تا تسلط و هژمونی جهانی ایالات متحده با تهدید جدی روبرو شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, انگلستان, ترکیه, جهان, چین, روسیه, سوریه, سیاسی, عراق

گاردین؛ بولتون به دنبال تغییر رژیم و مستعمره کردن انگلیس است

روزنامه «گاردین» در یک یادداشت انتقادی با رمزگشایی از اهداف سفر مشاور امنیت ملی کاخ سفید به لندن نوشت، جان بولتون می‌خواهد انگلیس برای تامین نان شبش محتاج آمریکا باشد و بریتانیا را به یک کشور ترسو و پایگاهی برای ایالات متحده تبدیل کند.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, روسیه, سوریه, عراق, فرانسه, فلسطین, کوبا, لیبی, مقاله, ونزوئلا