لوکاشنکو از کشف مراکز اطلاعاتی آمریکا در اوکراین و لهستان خبر داد

«الکساندر لوکاشنکو» که کشورش ماه‌هاست بعد از انتخابات ناآرام است و منشا آن را از خارج از بلاروس می‌داند، از کشف مراکز سرویس اطلاعاتی آمریکا در کی‌یف پایتخت اوکراین و همچنین لهستان نزدیک ورشو خبر داد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، «الکساندر لوکاشنکو» رئیس‌جمهور بلاروس امروز جمعه اعلام کرد سرویس‌های اطلاعاتی روسیه و بلاروس، مراکز سرویس اطلاعاتی آمریکا را در کی‌یف پایتخت اوکراین و همچنین لهستان نزدیک ورشو کشف کرده‌اند.

 

به گزارش «اسپوتنیک»، لوکاشنکو پیشتر گفته بود کشورهای همسایه بلاروس شامل لهستان، اوکراین و لیتوانی ناآرامی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری ماه اوت در این کشور را سازماندهی کردند.

 

رئیس‌جمهور بلارس گفت: «همه آن‌ها [در مراکز] آمریکایی هستند، افراد باهوش، بااستعداد و توانمند.» وی افزود با این حال که معتقد است آمریکا در حال بی‌ثبات کردن کل کره زمین است، آن‌ها نخواهند توانست به بلاروس آسیب بزنند.

 

اعتراضات گسترده در بلاروس بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری نهم اوت آغاز شد. لوکاشنکو در این انتخابات توانست با کسب ۸۱.۱ درصد آرا برای ششمین بار متوالی به عنوان رئیس‌جمهور بلاروس انتخاب شود. با گذشت سه ماه از آغاز ناآرامی‌ها، این اعتراضات همچنان بخصوص در روزهای یکشنبه ادامه دارد.

 

مقامات بلاروس اعلام کرده‌اند این اعتراضات از خارج از این کشور هدایت می‌شود. لوکاشنکو غرب را به دخالت مستقیم در این کشور متهم کرده و گفته آمریکا در آن دست دارد و اروپا هم از آن پیروی می‌کند.

 

او از جمهوری چک، لهستان، لیتوانی و اکراین به عنوان کشورهایی نام برده که هماهنگی ناآرامی‌ها در بلاروس را برعهده دارند.

واکسن روسی کرونا در راه آرژانتین و علاقه‌مندی مصر به خرید آن

رئیس جمهوری آرژانتین از تحویل ۲۵ میلیون دوز واکسن “اسپوتنیک-۵” تولید شده در روسیه طی چند ماه آینده به این کشور خبر داده و وزیر خارجه مصر نیز علاقه‌مندی کشورش به دریافت و مشارکت در تولید این واکسن را تأیید کرد.

ادامه »

ارژانتین, جهان, چین, خبر, دانش, روسیه, شرق اروپا, صربستان, کره جنوبی, مصر, مکزیک, هندوستان

سناتور روس: آمریکا و اتحادیه اروپا در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند

سناتور روس معتقد است صرف‌نظر از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، فاصله گرفتن متقابل اتحادیه اروپا و ایالات متحده اجتناب ناپذیر بوده و این واقعیت در عرصه سیاست خارجی، روابط اقتصادی و حتی مهاجرت مشهود است.

ادامه »

اروپا, المان, امریکا, ایتالیا, تحلیل, جنگ سرد, جهان, چین, ژئوپلیتیک, شرق اروپا

روسیه: پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را اجرا نمی‌کنیم

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که کشورش پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را که از ماه ژانویه سال آینده به اجرا درخواهد آمد، اجرا نمی‌کند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, ایران, جهان, چین, خبر, خلع سلاح هسته‌ای, روسیه, سازمان ملل, فرانسه, ناتو, هلند