لغو نمایش به زبان کردی در استانبول توسط دولت اردوغان

داریو فا به عنوان نمایشنامه نویس و طنزپرداز در سال ۱۹۹۷ با دریافت جایزه ادبیات نوبل مورد تقدیر قرار گرفت. اما مقامات گفتند که این نمایش به دلیل نگرانی از نظم عمومی و پخش تبلیغات حزب کارگران کردستان، توقیف شده است.

 

به گزارش اسوشیتد پرس، مقامات ترکیه نمایشنامه‌ای به زبان کردی را که قرار بود روز سه شنبه در تئاتر شهرداری استانبول برای اولین بار در تاریخ ۱۰۶ ساله خود اکران شود، ممنوع کردند.

 

Beru ، اقتباس کردی از شیپورها و تمشک‌های داریو فا، با شور و هیجان زیادی در برنامه اکتبر تئاتر شهر شهرداری استانبول مورد استقبال قرار گرفته بود.

 

تئاتر شهر تحت اختیار دولت است که مخالف حزب سکولار CHP ( حزب جمهوری خواه خلق)است.

 

داریو فا به عنوان نمایشنامه نویس و طنزپرداز در سال ۱۹۹۷ با دریافت جایزه ادبیات نوبل مورد تقدیر قرار گرفت. اما مقامات گفتند که این نمایش به دلیل نگرانی از نظم عمومی و پخش تبلیغات حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) ، که به عنوان یک گروه تروریستی تعیین شده، توقیف شده است.

 

این طنز شامل سیاستمداری است که از آدم ربایی نجات یافته و چهره او به اشتباه در بیمارستان و به شکل مردی که وی را نجات داده است بازسازی شده است.

 

اجرای (تئاتر زندگی جدید)، قرار بود در ساعت ۱۷۳۰ به وقت گرینویچ در محله Gaziosmanpasa افتتاح شود، اما خبر ممنوعیت فقط چند ساعت قبل از افتتاحیه رسیده بود.

 

روژس کیریچی بازیگر زن این نمایشنامه، در خارج از سالن تئاتر که تحت نظر پلیس بود، به خبرگزاری فرانسه گفت: همه ما برای تمرین روی صحنه بودیم و برای تماشاگران آماده بودیم اما به جای آن بیانیه‌ای از طرف دولت محلی به دستمان رسید که اجرای ما را ممنوع کرده بود. او گفت، در حال حاضر نمی‌توانیم اجرا کنیم.

 

این گروه تئاتر با هشتگ ترکی توییتر # (نمایش تئاتر کردی نباید تعطیل شود) به صورت آنلاین اعتراض کرد.

 

علی یرلیکایا، فرماندار استانبول نیز در یک پیام تویتری گفت که Beru نه به دلیل اینکه یک نمایش به زبان کردی بود بلکه به دلیل تبلیغات پ.ک.ک، ممنوع شد.

ابراز نگرانی نخست‌وزیر فلسطین از پیروری دوباره ترامپ

چهار سال ترامپ طرح‌هایش را بر فلسطین، اعراب و جهان تحمیل کرد و به اسرائیل اجازه داد ۳۰ درصد کرانه باختری را به قلمروی اشغالی خود بیفزاید.

ادامه »

اروپا, امریکا, انتخابات, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, فلسطین

تظاهرات در «القامشلی» با خواست اخراج نظامیان اشغالگر از همه خاک سوریه

مردم شهر القامشلی سوریه امروز با برپایی یک تجمع بزرگ ضمن درخواست برای پایان اشغالگری نظامیان آمریکا و ترکیه در خاک سوریه، تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ملت سوریه را محکوم کردند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سوریه

سوریه: بیانیه شورای اروپا در چارچوب سیاست‌های مماشات‌گرانه با اقدامات یک‌جانبه آمریکا است

وزارت امورخارجه سوریه چهارشنبه شب بیانیه شورای اروپا در مورد تمدید تحریم‌ها برای یک سال دیگر علیه برخی از نهادها و شخصیت‌های سوریه به بهانه تولید و استفاده از سلاح‌های شیمیایی را به شدت محکوم کرد و آن را فاقد اعتبار خواند.

ادامه »

اروپا, امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سوریه