شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

گروه جدایی‌طلب “اتا” در اسپانیا انحلال کامل خود را اعلام کرد

به گزارش خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (۲ مه/۱۲ اردیبهشت) سازمان زیرزمینی “اتا” که در منطقه باسک اسپانیا سال‌ها برای استقلال از دولت مرکزی اسپانیا مبارزه کرده بود، به طور کامل به فعالیت خود خاتمه داد.

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, غرب اروپا

لاوروف: همکاران انگلیسی ما دست به‌چنین کاری زده‌اند / نمی‌خواهیم وارد بازی‌های بچه‌گانه شویم

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش نمی‌توانسته هیچ انگیزه‌ای برای مسموم کردن جاسوس سابق روس و دخترش در انگیس داشته باشد.

 

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اظهار کرد: در حال حاضر شرکای غربی ما به خصوص انگلیس، آمریکا و چند کشور دیگر که از آنها کورکورانه تبعیت می‌کنند، تعارفات را کنار گذاشته و علنا دست به دروغگویی می‌زنند.

 

لاوروف ادامه داد: ما به این وضعیت با خونسردی واکنش نشان خواهیم داد و تأکید داریم که هرگونه اتهامی باید بر اساس واقعیت‌ها مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گفته وزیر امور خارجه روسیه، مسأله اخراج متقابل دیپلمات‌ها به روسیه بستگی ندارد بلکه این غرب است که باید در ابتدا رویکرد خود را متوقف کند.

 

لاوروف تصریح کرد: در دیپلماسی اصل عمل متقابل وجود دارد و هیچ کس آن را زیر پا نمی‌گذارد. این اصل به طور مستمر اعمال خواهد شد.

 

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه اضافه کرد: ما نمی‌خواهیم وارد بازی‌های بچه‌گانه شویم؛ کاری که شرکای غربی ما دقیقا در حال انجام آن هستند.

 

لاوروف با اشاره به بحران دیپلماتیک به وجود آمده میان روسیه و برخی کشورهای غربی بر سر ماجرای مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس، گفت که وضعیت به وجود آمده حتی از دوران جنگ سرد هم بدتر است.

 

وی اظهار کرد، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه شخصا درباره این موضوع اعلام نظر کرده و گفته که تنها یک فرد کاملا مغرض، فردی که اقدام تحریک‌آمیز نابخرد و وحشتناکی را آغاز کرد، می‌تواند پافشاری کند که روسیه برای دست داشتن در این ماجرا انگیزه داشته است. همکاران انگلیسی ما دست به چنین کاری زده‌اند.

 

وی در ادامه بیان کرد: انگیزه ما چه می‌توانست باشد؛ آن هم زمانی که در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و بازی‌های جام جهانی فوتبال بودیم؟ برخورد با این مسأله با چنین رویکردی مغرضانه است.

 

لاوروف با اشاره به وضعیت پیشین جاسوس سابق روس، گفت: این مرد چند سال پیش آزاد و با چند نماینده روسی تبادل شد. اگر در مورد او ادعایی وجود داشت، هرگز مورد تبادل قرار نمی‌گرفت.

 

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین اعلام کرد: در صورتی که انگلیس نتواند در نشست آتی سازمان منع سلاح‌های شیمیایی در خصوص پرونده اسکریپال به سوال‌های روسیه پاسخ دهد، بدین معنا خواهد بود که کل این رویداد یک اقدام تحریک‌آمیز بوده است.

 

لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی خود تأکید کرد: پرسش‌های بسیاری وجود دارد و ناتوانی همکاران انگلیسی ما در پاسخ به آنها تنها یک معنا خواهد داشت و آن اینکه کل این ماجرا تخیلی و مهم‌تر از آن حرکتی تحریک‌آمیز بوده است.

 

وزیر امور خارجه روسیه گفت: ما سوالاتی کاملا خاص مطابق با کنوانسیون سازمان منع سلاح‌های شیمیایی تهیه کرده‌ایم. این سوالات به دبیرخانه فنی سازمان، همکاران انگلیسی و همکاران فرانسوی ما ارائه شده است.

 

وی در تشریح علت ارائه سوالات به طرف فرانسوی، اظهار کرد: به طور ناگهانی رییس‌جمهوری فرانسه گفت که کشورش در فرآیند بررسی‌های مربوط به پرونده اسکریپال مشارکت فعال دارد.

 

لاوروف خاطرنشان کرد: وزارت امور خارجه روسیه بسیار علاقه‌مند است که بداند فرانسه بر چه اساسی به این پرونده ورود پیدا کرده است.
ایسنا

انگلیس ملاقات نماینده روسیه با دختر اسکریپال را بررسی می‌کند

یک سخنگوی وزارت امورخارجه انگلیس روز شنبه اعلام کرد که این کشور مطابق با تعهدش بر اساس قوانین بین‌المللی امکان ملاقات نماینده سفارت روسیه با دختر سرگئی اسکریپال جاسوس اسبق روس را که چندی پیش از کما خارج شده است، بررسی می‌کند.

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, روسیه