عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

لاوروف: تنش در روابط بین‌الملل نتیجه یکجانبه‌گرایی آمریکاست

وزیر خارجه روسیه تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در گفت‌وگو با مجله پانوراما گفت: مسکو نیز همچون دونالد ترامپ خواهان مذاکرات عادی ‌با آمریکا است اما ما این موضوع را بر اساس گام‌های عملی آنها ارزیابی می‌کنیم.

 

لاوروف افزود: ما بارها گفته‌ایم که سخنان رئیس‌جمهور ترامپ در مورد تمایلش برای مذاکره با کشورمان را مثبت ارزیابی می کنیم اما این ارزیابی ما براساس گام‌های عملی و مثبت آنها انجام می شود.

 

به گفته لاوروف، روابط دو کشور همچون رو به وخامت است.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تصریح کرد: حتی اگر سخنان مثبتی از جانب رئیس جمهور آمریکا مطرح شود، با این حال اقدامات روسیه هراسی که در نهادهای این کشور وجود دارد و کشور ما را به عنوان یک تهدید معرفی می کند، همه چیز را تغییر می‌دهد همه اینها از یک کشمکش درونی در واشنگتن که هیچ ربطی به واقعیت ندارد، ناشی می‌شود .

 

وی با یادآوری گفت‌وگوی تلفنی رهبران دو کشور در ماه مارس گفت: ترامپ پیشنهاد یک نشست عالی‌رتبه داد و پوتین را به کاخ سفید دعوت کردو از تمایلش برای همکاری در عرصه‌های بین‌المللی و اقدام مشترک برای خاتمه مسابقه تسلیحاتی گفت.

 

این دیپلمات روس در ادامه افزود: مسکو نیز از گفتگوی عادی و روابط دوستانه با واشنگتن استقبال می کند اما حاضر به فدا کردن منافع ملی نیست.

 

وی در ادامه افزود: در حالی که بسیاری از مردم در واشنگتن همچنان در معرض تبلیغات روسیه هراسی هستند، همکاری مسئله‌ای مهم در دستور کار جهانی است که متوقف شده است. این امر تاثیری منفی بر اوضاع جهانی دارد؛ ‌آنهم در حالی که بسیاری از مسائل بدون همکاری آمریکا و روسیه حل شدنی نیستند.

 

لاوروف ابراز امیدواری کرد که یک درک مشترک ایجاد شود و نهادهای آمریکایی بتوانند به یک روحیه همکاری با روسیه برسند.

 

وی تنش‌ها در روابط بین المللی را نتیجه برخی اقدامات یک جانبه آمریکا و متحدانش دانست و گفت: کاملا آشکار است که اوضاع جهان سخت‌تر شده است. ما بارها گفته‌ایم که این مسئله اول از همه به دلیل تداوم اقدامات یک جانبه آمریکا و برخی از کشورهای غربی وفادار به واشنگتن است.

 

این وزیر روس در ادامه اشاره کرد که کشورش از یک دستور کار مثبت مبتنی بر ممانعت از هرج و مرج و رویارویی و حل و فصل درگیری های موجود پیروی می کند.

 

لاوروف نسبت به امکان همزیستی صلح آمیز میان تمام بازیگران بین المللی ابراز اطمینان کرد و گفت: همه کشورها متفاوت هستند اما امکان یک همزیستی مسالمت‌آمیز و ایجاد یک توسعه پایدار وجود دارد. روسیه تحت این شرایط به همکاری در امور جهانی برای دستیابی به تحولات مثبت ادامه می دهد.

 

لاوروف بر اهمیت احترام متقابل و همچنین نظارت اصولی براساس منشور سازمان ملل از جمله عدم مداخله در امور داخلی دیگر کشورها و احترام به حق حاکمیت آنها تاکید کرد و گفت: در مورد اوکراین باید بگویم اتحادیه اروپا و سازمان ناتو سیاست‌های خود را در قبال این کشور اتخاذ کرده‌اند که بیشتر براساس احساسات ضد روسی و به دست ‌آوردن اهداف ژئوپولوتیک به جای توجه بر منافع اوکراین بوده است.

 

وزیر امور خارجه روسیه گفت: مسیر غرب در مسئله اوکراین در جهت حمایت از اوکراین نبود بلکه همه چیز ضد روسی بود. ما شاهد بودیم که آمریکا و تعدادی از ماهواره‌هایش درباره یک فضای مشترک از صلح، امنیت و ثبات در منطقه اروپا- آتلانتیک حرف می زنند اما در اصل هدف آنها به دست آوردن اهداف ژئوپلوتیک و انداختن تقصیرها بر گردن روسیه و گسترش ناتو و مشارکت شرقی اتحادیه اروپا بوده است.

 

وزیر خارجه روسیه درباره اوضاع سوریه نیز گفت: مسکو از سازمان منع تسلیحات شیمیایی سازمان ملل انتظار دارد که تحقیقات خود را درباره حمله ادعایی هفتم آوریل به شهر دومای سوریه هرچه زودتر به نتیجه برساند و تحقیقاتی هدفمند و بی‌طرفانه انجام دهد.

 

وی گفت: ما انتظار داریم که نتیجه سفر آنها به سوریه تحقیقاتی مستقل باشد و بتوانند به تمامی مناطقی که حمله شیمیایی در آنها صورت گرفته بروند و فعالیت‌های افراط گرایان را برای تولید گازهای سمی مشاهده کنند. ما به سهم خود حداکثر تلاشمان را برای تسهیل کار کارشناسان انجام میدهیم.

 

وی گفت که آمریکا به دنبال فروپاشی سوریه و تثبیت حضور نظامی‌اش در شرق فرات است.

 

لاوروف اظهار کرد: اگرچه وزارت خارجه آمریکا و کاخ سفید قول داده‌اند که هدف آمریکا فقط دور کردن تروریست‌ها از این کشور است، اما در عمل ایالات متحده فعالانه برای استقرار در شرق فرات و فروپاشی سوریه تلاش می کند. این روند توسط برخی از متحدان آمریکا نیز دنبال می‌شود.

 

وزیر خارجه روسیه در خصوص مسئله مسموم شدن جاسوس سابق روس در انگلستان و دخترش گفت: امتناع انگلیس برای دستیابی ما به اصل واقعیت و بررسی رخدادهای انجام شده بسیار تاسف‌آور است و اصلا برای ما قابل قبول نیست امتناع لندن از دیدار مقام‌های کنسولی روس با سرگئی اسکریپال و دخترش می‌تواند آدم‌ربایی تلقی شود.
ایسنا

دمشق خاتمه حضور نظامی آمریکا و کشتار ملت سوریه را خواستار شد

وزارت خارجه سوریه پایان حضور نیروهای آمریکایی و نیروهای خارجی‌ که به صورت غیر قانونی در این کشور حضور دارند و نیز خاتمه بخشیدن به اقدامات تجاوزگرانه و کشتار ملت سوریه را خواستار شد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

تاسیس پایگاه نظامی جدید آمریکا و فرانسه در شمال منبج سوریه

به نقل از رووداو، شرفان درویش سخنگوی شورای نظامی منبج وابسته به نیروهای سوریه دموکراتیک اعلام کرد که آمریکا و فرانسه پایگاه نظامی جدید در منبج تاسیس کرده اند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه