شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

لاوروف؛ حضور داعش در شمال افغانستان امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند

وزیر امور خارجه روسیه سرگئی لاوروف از گسترش گروهک تروریستی “داعش” در ایالات واقع شمال افغانستان هشدار داد وگفت این حضور امنیت بین‌المللی را به چالش می کشد.

 

لاوروف در نشست بين‌‌المللی درباره افغانستان در تاشکند گفت: صرفنظر از راهبردهايی که در پايتخت های خارجی درباره اوضاع داخلی افغانستان تعيين می شود، آشکار است نمی توان مناقشه داخلی افغانستان را با نيروی نظامی حل و فصل کرد.

 

به گفته لاوروف شرايط افغانستان به علت فعاليت های فزاينده طالبان و تروريست های داعش بدتر شده است.

 

لاوروف افزود: شرايط در افغانستان بدتر شده است چون هيچ فرايند صلحی درون اين کشور وجود ندارد. طالبان به اقدامات نظامی و خرابکارانه خود همچنان ادامه می دهد. حضور فزاينده تروريست های داعش به خصوص در استانهای شمالی افغانستان، نگرانی های ويژه ای ايجاد کرده است.

 

 

هدف از برگزاری نشست بين المللی بررسی اوضاع افغانستان در تاشکند دستيابی به يک موضع جدی و منسجم در رابطه با شروع گفتگوهای مستقيم ميان دولت افغانستان و گروه تندروی طالبان است.

 

 

وزارت امور خارجه روسيه پيشتر در بيانيه ای تاکيد کرد ما بر اراده خود برای ارتقای تعامل با افغانستان در مبارزه با تهديد تروريسم و قاچاق مواد مخدر و همکاری نزديک با شرکای منطقه ای خود تاکيد می کنيم. ما به کمک هاي خود به افغانستان براي تشکيل يک ارتش قدرتمند و نيروی پليس کارآزموده و همچنين آموزش نيروهای ارتش و پليس افغانستان در مراکز آموزشی خود ادامه می دهيم.

 

لاوروف در واکنش به اقدام شماری از کشور‌های اروپایی دراخراج سفرای روسیه گفته است: مسکو به وقاحت غرب در پی اخراج دیپلمات‌هایش پاسخ خواهد داد.

 

وی در نشست مطبوعاتی در شهر تاشکند ازبکستان گفت: بدون هیچ شکی، ما پاسخ خواهیم داد. هیچ کس چنین وقاحتی را تحمل نخواهد کرد و ما نیز قطعا نمی‌پذیریم.

 

وزیر خارجه روسیه گفته است اوضاع در خصوص مسموم کردن افسر اطلاعاتی سابق روسیه نشان می‌دهد نخبه‌های حاکم در غرب صدای ملت را نشنیده‌اند.

سانا

ریاست جمهوری افغانستان؛ نشست سه جانبه آمریکا، روسیه و افغانستان

روسیا الیوم، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: «سرگئی لاوروف » وزیر خارجه روسیه در دیدار با «اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان پیشنهاد برگزاری نشست سه جانبه مقامات افغان، آمریکایی و روسی را مطرح کرد و اشرف غنی نیز از این پیشنهاد استقبال کرد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر, روسیه

حملات هوایی آمریکا و ناتو عامل افزایش تلفات غیرنظامیان افغانستان

به نقل از روزنامه «ویسا»، شماری از نمایندگان در نشست امروز پارلمان افغانستان تاکید کردند حملات هوایی و عملیات نیروهای ویژه در شرق افغانستان سبب افزایش تلفات غیرنظامیان شده است.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, ناتو

افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.   به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر