تجمع مردم دشتی و تنگستان در اعتراض به فعالیت دوباره معدن مرمریت

عصر دیروز مردم شهرستان‌های دشتی و تنگستان در استان بوشهر به نشانه اعتراض به فعالیت دوباره معدن سنگ مرمریت در کنار عمارت تاریخی شیرینه و بزرگترین چشمه آب شیرین منطقه تجمع کردند.

ادامه »

اجتماعی, اعتراضات اجتماعی, ایران, حقوق بشر, خبر, فعال محیط زیست, محیط زیست

قتل بیش از۲۰۰ حامی محیط‌زیست در سال گذشته

کارتل‌ها، کارگزاران دولت‌ها، باندهای تبهکار و سودجو و زمین‌داران بزرگ در خشونت‌های مرگبار علیه کنشگران محیط زیست دست دارند

 

به گزارش دویچه وله، در سال گذشته، حداقل ۲۱۲ حامی طبیعت و محیط زیست، بر سر حراست از آب‌ها، زمین، محافظت از بومیان، مراقبت از مناطق بکر و جلوگیری از دست‌اندازی شرکت‌ها، جان باخته‌اند. این بیلانی است که سازمان‌های غیردولتی و مردمی می‌دهند با این تاکید که مسئله تنها به نقاط دوردست محدود نیست، بلکه شامل کشورهای اروپایی هم می‌شود.

 

تشکل مردمی “Global Witness” می‌گوید این بالاترین رقم ثبت شده از قربانیان زیست‌محیطی در سال‌های اخیر است. در گزارش این سازمان آمده است: «بسیاری از بدترین نمونه‌های نقض حقوق بشر، به بهره‌برداری از منابع طبیعی و فساد در سیاست و تجارت مربوط می‌شوند… حامیان محیط زیست هزینه ایستادگی در برابر چنین روندی را می‌‌دهند.»

 

قتل برای نفت و گاز

 

گلوبال ویتنس در بررسی تحقیقی خود اعلام می‌کند که کارتل‌ها، کارگزاران دولت‌ها، باندهای تبهکار و سودجو و زمین‌داران بزرگ در خشونت‌های مرگبار علیه کنشگران محیط زیست دست دارند. راشل کاکس، یکی از مدیران این تشکل می‌گوید: «کشت و زرع، نفت، گاز و معدن، با جنگل‌زدایی و انتشار گازهای گلخانه‌ای، تغییرات اقلیمی را موجب می‌شوند و مالکان یا ایادی این صنایع، اعتراض و پیگیری حامیان محیط زیست را با خشونت‌های مرگبار پاسخ می‌دهند.»

 

در گزارش این سازمان، آمریکای لاتین، قتلگاه دو سوم کنشگران و حامیان طبیعت معرفی می‌شود. در صدر کشورهای این قاره، کلمبیا با ۶۴ فقره قتل، فیلیپین با ۴۳ و برزیل با ۲۴ مورد قتل قرار دارند.

 

در اتحادیه اروپا، دو تلاشگر حفظ محیط زیست در رومانی جان باخته‌اند. گلوبال ویتنس می‌گوید به طور متوسط، در هر هفته چهار قتل بر سر حراست از طبیعت رخ می‌دهد: «این در حالی است که بسیاری از خشونت‌ها و موارد منتهی به مرگ کنشگران نادیده می‌مانند یا جایی ثبت نمی‌شوند.»

 

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که بیشترین قتل‌های زیست محیطی در سال گذشته، مربوط به معدن (۵۰)، کشاورزی (۳۴) و جنگل‌داری (۲۴) بوده است. حدود ۴۰ درصد قربانیان بومی و نزدیک ۱۰ درصد آنها زن بوده‌اند.

اعتراض شدید نهادهای حقوق بشری به احکام فعالان محیط زیست

دیده‌بان حقوق بشر و کمپین حقوق بشر در ایران احکام صادر شده برای فعالان محیط‌زیست را محکوم کردند. دادگاه تجدید نظر هشت فعال شناخته شده محیط‌زیست ایران را بر اساس اعترافات اجباری آنها به ۴ تا ده سال مجازات حبس محکوم کرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فعال محیط زیست

کمپین حمایت از فعالان محیط زیست زندانی به بیش از ۱۳۰ هزار امضا رسید

همزمان با ابراز نگرانی‌ نهادهای حقوق بشری از وضعیت فعالان محیط زیست زندانی در ایران، کمپین حقوق بشر ایران از چهره‌ها و هنرمندان جهان خواست از آنها حمایت کنند. گزارش‌ها از جمع‌آوری بیش از ۱۳۰ هزار امضا حکایت دارد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست