عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

فیگارو: اوضاع منطقه خاورمیانه خطرناک است

روزنامه فرانسوی لوفیگارو روز یکشنبه در گزارشی به بررسی علل و عواملی پرداخت که سبب تشدید فزاینده تنش ها در خاورمیانه می شود و هشدار داد که اوضاع در این منطقه بسیار خطرناک است.

 

در گزارش لوفیگارو به قلم ژرارشولیان راهبردشناس درحوزه مطالعه مناقشه های مسلحانه و روابط بین الملل آمده است:حملات هوایی اسرائیل به سوریه، تهاجم ارتش ترکیه به کردها، احتمال خروج آمریکا از توافق هسته ای و حضور نظامی آمریکا درسوریه، همه اینها موضوع هایی هستند که منطقه خاورمیانه را به بشکه ای از باروت تبدیل کرده است .

 

لوفیگارو نوشت:امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تلاش کرد این پیام را برای همه مخابره کند که جایی برای نگرانی از وخامت اوضاع وجود ندارد و به نوشته نیویورک تایمز مکرون این کار را با تبحر انجام داد. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از این شرایط به نمایشی ترین شکل ممکن مسائلی را مطرح کرد که البته همه آنهایی که پرونده هسته ای ایران را از سال ها پیش دنبال می کنند، از آن با اطلاع هستند.

 

پس از ماجرای افشای اسناد پنتاگون به وسیله جولیان آسانژ موسس پایگاه اطلاع رسانی ویکی لیکس، حتی افکار عمومی غرب که چندان هم مطلع نیستند به این نتیجه رسیده اند که تبلیغات فقط یک سلاح روانی نیست که نیروهای رقیب از آن استفاده می کنند. ما نیز افکار عمومی را تحریف می کنیم و نتانیاهو نیز دقیقا همین کار را انجام می دهد. نمایشی که وی برای افکار عمومی غرب به راه انداخت با این هدف صورت گرفت که ترامپ را در رد توافق نامه هسته ای ایران راسخ‌تر کند.

 

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از سال 2017 که به قدرت رسید، پیوسته لحن خود را در قبال تهران تشدید کرده و ضمن انتقاد از برنامه موشکی و سیاست منطقه ای ایران، توافق هسته ای را از بدترین توافق هایی می داند که آمریکا تاکنون امضا کرده و به همین علت وی تا 12 ماه مه (22 اردیبهشت)به اروپایی ها برای اصلاح آن فرصت داده است، در غیر این صورت واشنگتن از آن خارج خواهد شد.

 

لوفیگارو نوشت:تنش های منطقه ای در خاورمیانه در پی دو اتفاق نظامی که در این منطقه روی داد آشکارا افزایش یافت: نخست حمله نظامی اسرائیل به منطقه تدمر سوریه در نهم آوریل و حمله دیگری که29ماه مه نزدیک شهر حماه صورت گرفت. این حملات فقط پاسخ لفظی را به دنبال داشت. با این حال ممکن است از اکنون تا دوازدهم ماه مه حملات مشابه دیگری به منظور تشدید اوضاع صورت گیرد.

 

نشریه فرانسوی افزود که اکنون برای نخست وزیر اسرائیل فرصتی عالی است تا برای منحرف کردن افکار عمومی از اتهام های فساد که بر ضد وی مطرح شده است، با دست زدن به چنین عملیات هایی خود را به عنوان ضامن امنیت رژیم معرفی کند.

ایرنا

کارشناس آمریکایی: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه برنده‌ای نخواهد داشت

دانیل السبرگ کارشناس آمریکایی در گفتگو با هفته نامه نیوزویک با بیان این که «برنامه هسته ای آمریکا جنایتکارانه و جنون آمیز است،» گفت: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه یک جنگ یک طرفه نیست و در صورت وقوع هردو طرف نابود می‌شوند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, کره شمالی

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله