فلامینگوها در تالاب گاوخونی اصفهان فرود آمدند

نخستین گروه از فلامینگوهای مهاجر پس از حدود ۲ سال در تالاب بین‌المللی گاوخونی در شرق اصفهان فرود آمدند.

 

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از چند روز گذشته حدود یکصد تا ۱۵۰ قطعه فلامینگو پس از حدود ۲ سال غیبت و آبگیری نسبی در تالاب بین‌المللی گاوخونی فرود آمده‌اند.

حسین اکبری افزود: این گونه پرنده آبزی در مهاجرت های بهاره از عرض های جغرافیایی شمالی به سمت مناطق میانی و جنوبی پرواز می‌کند.

 

وی با بیان اینکه بارش‌ها و سیلاب‌های فروردین امسال منجر به آبگیری بخشی از این تالاب و تجدید حیات برخی از پوشش‌های گیاهی منطقه شد، تصریح کرد: همین امر باعث مراجعه برخی از گونه‌های جانوری مانند فلامینگو، انواعی از اردک‌ها، مرغابی‌ها، غازها، پرستوهای دریایی، پلیکان، باتلان و کِشیم به گاوخونی شد.

 

اکبری دبی آب ورودی به تالاب بین‌المللی گاوخونی در زمان حاضر را حدود ۲۵۰ لیتر در ثانیه اعلام و خاطرنشان کرد: ابتدای امسال در یک بازه زمانی از حدود هشتم تا ۱۶ فروردین به دلیل بارش های زیاد و سیلاب، دبی ورودی تالاب به حدود ۱۰ تا ۱۵ متر مکعب بر ثانیه هم رسید.

 

وی ادامه داد: با این میزان ورودی، حدود ۱۰ درصد تالاب آبگیری شد اما پس از آن با قطع شدن بارش‌ها و گرم شدن هوا، بخشی از آب تالاب تبخیر شد و به سمت خشک شدن رفت.

 

سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با بیان اینکه امسال بسیاری از تالاب‌ها در کشور وضعیت مناسبی پیدا کردند، گفت: تالاب گاوخونی به دلیل اینکه آورده آبی قوی و حقابه زیست محیطی چندانی نداشت و از طرفی وسعت آن بسیار بزرگ و حدود ۴۷ هزار هکتار است و در اقلیم گرم و خشک با شرایط تبخیر بالا قرار گرفته، در مقایسه با سایر تالاب ها وضعیت خوبی ندارد.

 

اکبری با اشاره به اینکه در زمان حاضر نمی‌توان گفت که چه مقدار آب وارد تالاب شده است، اظهار امیدواری کرد که امسال با توجه به بارش‌ها و ذخیره آبی خوبی که وجود دارد، حقابه زیست محیطی تالاب بین‌المللی گاوخونی تخصیص یابد.

 

گاوخونی یکی از ۱۹ تالاب بین‌المللی ایران است که در کنوانسیون رامسر در سال ۱۹۷۵ به ثبت رسید.

 

تالاب گاوخونی دارای وسعتی حدود ۴۷۶ کیلومتر مربع است و در انتهای مسیر رودخانه زاینده رود در فاصله ۱۴۶ کیلومتری جنوب شرقی اصفهان و ۳۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد.

 

کاهش تبعات تغییرات آب و هوایی، تصفیه پساب‌های جاری شده در زاینده رود، پرکردن سفره‌های آب زیرزمینی، جلوگیری از سیلاب، گردشگری و مباحث فرهنگی، تثبیت شن های روان و گنجینه متنوع زیستی و ژنتیکی از جمله ارزش‌ها و کارکردهای تالاب گاوخونی است.

 

حقابه زیست محیطی تالاب گاوخونی در هر سال 176 میلیون متر مکعب است.

زندگی هر۴ خانوار در یک کلاس درس / لباس‌های کهنه وپاره برایمان آورده‌اند

مردم سیل‌زده خوزستان در حالی که همه زندگی و محصولات‌ خود را از دست داده‌اند، این روزها در اتاق‌های ۴۰ تا ۵۰ نفره در اردوگاه‌ها شب تا صبح را در شرایط سختی سپری می‌کنند. مردان بیکار و بچه‌ها به مدرسه نمی‌روند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست