درگیری فیزیکی در پارلمان ترکیه در پی اعتراض به سیاست‌های اردوغان در سوریه

پارلمان ترکیه در پی اعتراض یکی از قانونگذاران به سیاست‌های رجب طیب اردوغان در سوریه، شاهد درگیری فیزیکی و کتک‌کاری نمایندگان حزب حاکم و اپوزیسیون بود.

ادامه »

ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, دخالت نظامی, سوریه, ویدیو

کشته و زخمی‌شدن ده‌ها نظامی ترکیه در حملات ارتش سوریه در ادلب

منابع وابسته به مخالفان سوری از کشته و زخمی شدن دهها نظامی ترکیه در حملات ارتش سوریه به آنها در استان ادلب خبر دادند.

ادامه »

اروپا, المان, انگلستان, پناهجویی, ترکیه, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فنلاند

فرمانده هوا و فضای سپاه: چهارشنبه صبح به مسئولان اطلاع دادم

امیرعلی حاجی‌زاده می‌گوید با شنیدن خبر آرزوی مرگ کرده است. او با تأکید بر پذیرش تمامی مسئولیت، به وضعیت آمادگی در شرایط جنگی درآن شب اشاره می‌کند و شلیک غیرعمد به هواپیما را “هزینه اقدامات آمریکا در منطقه” می‌داند.

 

به گزارش رادیو آلمان؛ ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران صبح روز شنبه ۲۱ دی‌ماه (۱۱ ژانویه) در اطلاعیه‌ای اعلام کرد به دلیل “خطای انسانی به صورت غیرعمد” هواپیمای اوکراینی مورد اصابت قرار گرفته است.

 

سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوا و فضای سپاه پاسداران، پیرو انتشار این اطلاعیه، با حضور در نشستی خبری، درباره علت سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: «زمانی که اطمینان پیدا کردم که این اتفاق افتاده، آرزوی مرگ کردم. همه مسئولیت‌های این کار را می پذیریم.»

 

فرمانده هوا و فضای سپاه می‌گوید، در هنگام این حادثه برای اجرای عملیات موشکی علیه پایگاه‌های آمریکا، در غرب ایران به سر می‌برده است. او می‌گوید به محض اطلاع از حادثه، صبح روز چهارشنبه، ۱۸ دی‌ماه، آن را به مقامات اطلاع داده است.

 

به گفته او تا رسیدن به تهران، ستاد کل نیروهای مسلح به شکل معمول، تیم بررسی حادثه تشکیل داده و این تیم و کسانی که در این قضیه دخیل بودند را قرنطینه کرده است. حاجی‌زاده می‌گوید: «ما اجازه نداشتیم چیزی را به کسی بگوییم. اطلاع‌رسانی کرده بودیم، ولی لازم بود این بررسی صورت گیرد.» به گفته‌ فرمانده هوا و فضای سپاه، تیم بررسی “سریع، ظرف ۴۸ ساعت این کار را” انجام داده است.

 

“هرچه تقصیر است بر عهده ماست”

 

او با رد هرگونه مسئولیت از سازمان هواپیمایی ایران و اشاره به اینکه این سازمان نظامی نیست، گفته است: «اینکه سازمان هواپیمایی کشوری محکم اصابت موشک را رد می‌کردند، چون براساس دانسته‌های خود عمل می‌کردند و اعلام می‌کنم که هیچ گناهی ندارند، مقصر نیستند و هرچه تقصیر است بر عهده ماست. هم هواپیما در مسیر بوده و خطایی نداشته و هم هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهی همه درست عمل کردند. اگر خبط و خطایی بوده یکی از عناصر ما انجام داده و چون در نیروهای تحت امر ما است مسئولیت آن با ماست و باید جوابگو باشیم.»

 

او با اشاره به “آمادگی درگیری همه‌جانبه” در شب حادثه می‌گوید: «متاسفانه در اینجا به واسطه تصمیم‌گیری عجولانه یک فرد این اتفاق و فاجعه بزرگ رخ داد.»

 

“احتمال شلیک کروز و ورود هواپیماها را داشتیم”

 

فرمانده هوا و فضای سپاه در تشریح جزئیات این حادثه و شرایط آن ساعات و اشاره به اینکه “هم آمریکایی‌ها در آماده باش صددرصد بودند و هم ما”، گفت: «امکان درگیری بسیار بالا بود. آماده باش به بالاترین سطح به همه سامانه‌ها اعلام شده بود. وضعیت آمادگی در شرایط جنگی قرار گرفته بود که بالاترین سطح آمادگی است.» او “شرایط منطقه و التهابات” آن را در طول یک هفته، “خیلی بیشتر از ابتدای انقلاب تاکنون” توصیف کرد و گفت: «هیچ وقت چنین شرایطی را شاهد نبودیم.» حاجی‌زاده با اشاره به تهدید آمریکا به زدن ۵۲ نقطه از ایران ادامه داد: «در همین راستا همه یگان‌های پدافندی و آفندی آماده‌باش کامل بودند و طبیعتاً سامانه‌های مستقر در تهران هم در همین شرایط به سر می‌بردند.»

 

امیرعلی حاجی‌زاده شلیک غیرعمد به هواپیمای مسافربری را “هزینه شیطنت‌ها، التهابات و اقدامات آمریکا در منطقه” می‌داند و می‌گوید: «واقعا آن شب ما آمادگی درگیری همه‌جانبه را داشتیم. هواپیماهای جنگی بسیاری در حال پرواز بودند و بمب‌افکن‌های بسیار زیادی در منطقه اضافه کرده بودند. ما احتمال شلیک کروز و ورود هواپیماها را داشتیم و خودمان را آماده درگیری همه‌جانبه کرده بودیم.»

 

ظریف هم آمریکا را عامل این خطای انسانی می‌داند

 

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با اعلام علت اصلی سرنگونی هواپیمای اوکراینی در توییتر با اشاره به نتیجه تحقیقات ستاد کل نیروهای مسلح و “خطای انسانی” که منجر به این “فاجعه” شده است، از “تأسف عمیق، عذرخواهی و تسلیت” به مردم ایران و سایر ملت‌هایی که شهروندانشان در این پرواز کشته شدند، سخن گفته است. او هم این خطای انسانی را در زمان بحران که منجر به فاجعه‌ای این چنین شده است، نتیجه “ماجراجویی آمریکا” دانسته است.

 

با انتشار خبر پذیرش مسئولیت از سوی مقامات ایران برای سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین و آشکار شدن علت سقوط، آنچه انتقاد و واکنش شدیدی را به همراه داشته است، انکار سه روزه و رد هرگونه احتمالی به جز نقص فنی است توسط مسئولان و بازوهای رسانه‌ای آنها در صدا و سیما و مطبوعات ایران و البته در شبکه‌های اجتماعی.

 

در کنار پرسش‌های بی‌شماری چون چرایی عدم ممنوعیت پروازهای معمولی در شبی که به گفته‌ مقامات نظامی احتمال درگیری همه‌جانبه می‌رفته است، در شبکه‌های اجتماعی کاربران از “درغگویی سیستماتیک” در پنهان ساختن علت اصلی سقوط هواپیما می‌نویسند و از اینکه چگونه می‌توان به رسانه‌های دولتی و گفتار مقامات از این پس اعتماد کرد.

کره جنوبی: به خاطر آمریکا از ایران دست نمی‌کشیم

«کانگ کیونگ وا» وزیر خارجه کره جنوبی در اظهاراتی کم سابقه با اظهار نظر مبنی بر اینکه کشورش نمی تواند بخاطر آمریکا از ایران دست بکشد، به خواسته‌های واشنگتن برای اعزام نیرو به تنگه هرمز دست رد زد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, کره جنوبی

آلمان در رد خواسته آمریکا؛ ما به آنچه که پارلمان و بخصوص دولت عراق بگوید پایبند و متعهد هستیم

وزیر امور خارجه آلمان درخواست اخیر رئیس جمهور آمریکا برای نقش آفرینی بیشتر ناتو در منطقه غرب آسیا را رد کرده و تاکید کرد که ناتو نهاد درستی در این منطقه نیست.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, عراق, ناتو

دیپلمات چینی: ترور سردار سلیمانی ماهیت امپریالیستی آمریکا را افشا کرد

دیپلمات چینی و سفیر پیشین این کشور در ایران در واکنش به شهادت سردار «قاسم سلیمانی» اظهار کرد ترور سردار سلیمانی ماهیت امپریالیستی آمریکا را افشا کرد.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, دیدگاه, شرق آسیا