سوریه: برخی مقامات غربی شریک جرم تروریست‌ها درغوطه شرقی هستند

وزارت خارجه سوریه اعلام کرد، برخی مسؤولان غربی شریک جنایت‌هایی هستند که تروریست‌ها در حق شهروندان بی‌گناه در دمشق و اطراف آن مرتکب می‌شوند به ویژه آنهایی که حق دولت سوریه را در دفاع از شهروندان و مبارزه با تروریسم انکار می‌کنند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه

لاوروف: منافع ترکیه از طریق گفت وگو با دمشق حفظ می‌شود

به گزارش خبرگزاری تاس، سرگئی لاوروف افزود: روسیه مدافع حل و فصل مشکلات از طریق گفت وگو و احترام به تمامیت ارضی تمامی کشورها و اکنون سوریه است و نگرانی ترکیه از آنچه در سوریه رخ می دهد را درک می کنیم و به رسمیت می شناسیم؛ ما آرمان های کردها را هم به رسمیت

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

افشای نشست سه‌جانبه میان کردهای سوریه، دمشق و ارتش روسیه در حلب

نمایندگان یگان‌های مدافع خلق کرد، نیروهای دولت سوریه و ارتش روسیه نشستی سه جانبه را برای بررسی تحولات مربوط به عفرین برگزار کردند. همزمان مسؤولان ارتش‌های آمریکا و ترکیه نیز نشست‌هایی را برای بررسی مسائل مربوط به شهر منبج برگزار کردند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه

لاوروف: حل و‌فصل مناقشات در خاورمیانه از طریق درگیری با ایران امکان‌پذیر نیست

به گزارش راشا تودی، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه امروز – دوشنبه- گفت که منطقه التنف واقع در مرز سوریه و اردن که واشنگتن آن را به عنوان منطقه «کاهش تنش» تحت حفاظت خود اعلام کرده است، باید هر چه سریع‌تر بسته شود.

ادامه »

استرالیا, امریکا, جهان, خبر, روسیه

فرمانده مدافع خلق کرد: یک چهارم مساحت سوریه دست کردهاست/ آمریکا ۵ پایگاه دارد

سبان حمو، فرمانده یگان‌های مدافع خلق کرد در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: نیروهای “سوریه دموکراتیک” کرانه شرقی رود فرات را به طور کامل با حمایت ائتلاف آمریکا و حمایت هوایی و لجستیکی روسیه به لطف اتاق عملیات مشترک میان ارتش روسیه و این یگان‌ها در دیرالزور آزاد کرده و مساحت مناطق تحت سیطره این نیروها به حدود یک چهارم خاک سوریه رسیده است.

 

به گفته حمو، واشنگتن رسما به فرماندهی نیروهای سوریه دموکراتیک ابلاغ کرده که نیروهای آمریکایی تا زمان انتقال سیاسی در دمشق و رسیدن به نظام سیاسی جدید در کشور در سوریه باقی می‌مانند.

 

وی تأکید کرد که تا به این لحظه هیچ تغییر یا کاهشی در روند مسلح کردن نیروهای سوریه دموکراتیک از سوی آمریکا رخ نداده و ارتش آمریکا پنج پایگاه نظامی ثابت و چند مرکز دیگر را در سوریه تأسیس کرده است.

 

قرار است ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا امروز تحقق اهداف “خشم فرات” را با بیرون راندن داعش از تمامی مناطق شرق فرات اعلام کند.

 

با اعلام سیطره نیروهای دموکراتیک بر کرانه شرقی فرات تا مرزهای عراق و ترکیه این نیروها عملا بر بیشتر “سوریه مفید” که شامل چاه‌ها و میادین نفتی و گازی و منابع آب و سدهای الثوره، تشرین و البعث و مساحت‌های وسیعی از زمین‌های کشاورزی است، سیطره یافته‌اند.

 

اگر مناطق شرق رود فرات تا عفرین به مناطق تحت سیطره کردها اضافه شود این به معنای سیطره آن‌ها بر مناطقی بین ۲۲ تا ۲۳ درصد از مساحت کل سوریه است که به ۱۸۵ هزار کیلومتر مربع می‌رسد.

 

واشنگتن معتقد است که این مساله برگ برنده مهمی در مذاکرات درباره راهکار سیاسی بحران سوریه است.

 

دیپلمات‌های غربی می‌گویند که دیوید ساترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریکا طی دیداری با نصر حریری، رئیس هیئت مخالفان در نشست ژنو درباره چگونگی پیوستن سوریه دموکراتیک به روند سیاسی ژنو صحبت کرده است.

 

حریری نیز به وی گفته بود که نیروهای سوریه دموکراتیک باید به سه سؤال پاسخ بدهند: آیا آن‌ها با انقلاب هستند؟ آیا با نظام هستند؟ آیا طرح ویژه‌ای دارند؟ آن‌ها نباید سلاحی را که با آن داعش را بیرون راندند برای تحقق دستاوردهای سیاسی به کار گیرند.

 

این دیپلمات‌ها می‌گویند که واشنگتن به الحاق نیروهای سوریه دموکراتیک به روند سیاسی پایبند است؛ مساله‌ای که آنکارا را خشمگین خواهد کرد.

 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا خواست به تعهدات خود درباره توقف مسلح کردن کردهای سوریه عمل کند و به نظر می‌رسد حمایت نظامی آمریکا طی دوره اخیر کاهش یافته است اما حمو می‌گوید هیچ تغییری در این مساله رخ نداده است.

 

وی تأکید کرد که آمریکا پنج پایگاه اصلی در شمال سوریه دارد که دو مورد از آن‌ها در کوبانی و بقیه در الشدادی، الحسکه و المالکیه هستند.

 

به گفته منابع آگاه، واشنگتن بعد از آزادی رقه ۴۰۰ سرباز خود را خارج می‌کند. به گفته دیپلمات‌ها حدود ۲۰۰۰ سرباز آمریکایی در سوریه هستند. به نظر می‌رسد مأموریت آتی آن‌ها در زمینه امنیتی برای مقابله با باندهای زیرزمینی خواهد بود.

 

عدم تفاهم واشنگتن و آنکارا درباره کردهای سوریه موجب تلاش آنکارا برای تقویت روابطش با روسیه شده است. منابع ترکیه‌ای می‌گویند، ۱۳ انبار سلاح سنگین آمریکا در مناطق کردنشین سوریه وجود دارند. آنکارا اواخر سال میلادی گذشته به چراغ سبز برای حمایت از عملیات “سپر فرات” جهت بیرون راندن داعش از شمال حلب و منع ارتباط منطقه‌ای کردها در شرق رود فرات به اقلیم عفرین در غرب رود فرات دست یافت.

 

آنکارا اکنون بعد از توافق روسیه، ترکیه و ایران برای کاهش تنش در ادلب تلاش می‌کند تا به حمایت روسیه برای عملیات نظامی در حومه عفرین دست یابد که ارتش روسیه یکی از مراکزش را در آنجا ایجاد کرده است.

 

حمو تأکید کرد: ما هیچ گونه تهدیدی برای ترکیه نداریم اما از خاک خود علیه هرگونه حمله‌ای از سوی هر طرفی که باشد، دفاع می‌کنیم. درصورتی که به ما تجاوز شود پاسخ‌مان شدید خواهد بود.

 

وی گفت: آینده یگان‌های مدافع خلق کرد به آینده سوریه ربط دارد. اگر نظام فدرالی یا اداره خودگردان محقق شد تنها یک ارتش وجود خواهد داشت. اما نیروهای ما تا زمان تحقق حل سیاسی از دستاوردهای سیاسی و نظامی مردم کرد دفاع خواهند کرد.

 

دمشق و مخالفان با اصل تمرکز زدایی یا اداره محلی که تا حد قبول فدرالیسم نرسد، موافقند. برخی اما نگران این هستند که مناطق کاهش تنش در درعا، ادلب، حومه حمص و غوطه دمشق به تقسیم سوریه بینجامد.
ایسنا

سخنگوی سابق نیروهای دموکراتیک سوریه: نیروهای سوریه دموکراتیک پوششی برای اهداف آمریکا

به گزارش خبرگزاری آناتولی، « طلال سلو» سخنگوی سابق نیروهای دموکراتیک سوریه اظهار داشت، آمریکا به بهانه تحویل سلاح به نیروهای دموکراتیک سوریه مقادیر زیادی سلاح سنگین تحویل پ.ک.ک داده و اصلا پیگیر نحوه و مکان استفاده از سلاح‌ها نیست.   سلو گفت: این تنها یک اسم بوده و چیز دیگری نیست. ما حقوق و

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه

پدافند هوایی سوریه حملات موشکی اسرائیل را دفع کرد

به نقل از روسیاالیوم، منابع محلی در سوریه اعلام کردند بعد از حمله هوایی بامداد امروز- شنبه- جنگنده‌های اسرائیل به مواضع ارتش سوریه در مناطق «صحنایا» و «الکسوه» در حومه دمشق، سامانه‌های ضد هوایی سوریه چندین موشک را در آسمان منهدم کردند.   این منابع گزارش دادند که بعد از حمله جنگنده‌های اسرائیلی به مناطقی

ادامه »

اسراییل, جهان, خبر, روسیه, سوریه

انتقاد ترکیه از پنهان‌کاری آمریکا درباره بقایای تسلیحاتش در عراق و سوریه

به نقل از سومریه نیوز، ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت: آمریکا برای اختفای باقی مانده سلاح‌های خود که پیشتر در عراق توزیع کرده بود تلاش می‌کند مشابه اقدامی که درباره دو تشکل مسلح در سوریه انجام می‌دهد.   وی با بیان اینکه ترکیه اموری که امنیت ملی این کشور را به خطر بیاندازد

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, عراق

ماتیس: تسلیح کردهای سوری را متوقف می‎کنیم

به گزارش رویترز، «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا می‌گوید با توجه به‌ اینکه عملیات علیه داعش در سوریه در مراحل پایانی قرار دارد، انتظار می‌رود توجه واشنگتن از تسلیح نیروهای کرد سوری، بر حفظ مناطق (آزاد شده) متمرکز شود.   وی ادامه داد: «ی پ گ» واحد رزمی حزب کردی دموکراتیک سوریه، مسلح است حال‌آنکه

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه