ترامپ می‌خواهد به‌هزینه عربستان به‌حضور نظامی آمریکا در سوریه ادامه دهد

به گزارش روسیا الیوم، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در جمع خبرنگاران گفت: ماموریت اصلی ما رهایی از داعش بود. ما به پایان ماموریتمان نزدیک شده‌ایم و به زودی تصمیمی را با هماهنگی دیگران اتخاذ خواهیم کرد. من می‌خواهم از سوریه خارج شویم و نیروهایمان را به کشورم بازگردانم.   رئیس‌جمهور آمریکا همچنین اعلام کرد که

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عربستان سعودی

بیش از ۴۰ هزار غیرنظامی به منازل خود در غوطه شرقی بازگشته‌اند

ارتش عربی سوریه امنیت و ثبات به روستا ها و شهرک های غوطه شرقی را بازگرداند وهزارها شهروند به منازل خود در روستا ها و شهرک های غوطه شرقی که از وجود گروه های تروریستی پاک شده است، بازگشته اند.   یک منبع نظامی به سانا اعلام کرد: بیش از 40 هزار نفر به منازل

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

اولتیماتوم روسیه و سوریه به شورشیان قلمون شرقی

سخنگوی یک گروه شورشی در منطقه قلمون واقع در شمال شرق دمشق امروز سه‌شنبه، گفت، افسران نظامی روسیه و سوریه به این شورشیان در این منطقه محاصره شده گفته‌اند که آنها یا باید حاکمیت دولت را بپذیرند و یا این منطقه را ترک کنند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

العبادی؛ ارتش عراق برای عملیات علیه داعش در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند

به گزارش شبکه خبری الجزیره، حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی هفتگی خود گفت: اوضاع در سوریه به دلیل حضور داعش در مناطق بسیار نزدیک به مرزهای عراق همچنان چالش محسوب می‌شود.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

«دوما» در آستانه آزادسازی؛ صدها تروریست به ادلب اخراج شدند

به گزارش سانا، عصر دیروز ۱۱۴۶ نفر از تروریست‌های گروه «فیلق الرحمن» به همراه خانواده‌های‌شان به وسیله ۲۴ دستگاه اتوبوس از شهر دوما و از گذرگاه الوافدین به سوی شهر ادلب سوریه خارج شدند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

فرستاده سازمان ملل به‌سوریه پایان مذاکرات ژنو ۴ را اعلام کرد

دی‌میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه پایان دور چهارم مذاکرات ژنو و آغار دور پنجم مذاکرات را در پایان ماه جاری میلادی اعلام کرد.

 

به گزارش سایت شبکه الجزیره، در دور چهارم مذاکرات ژنو درباره دستورکاری شامل چهار مساله اصلی با اضافه کردن بند تروریسم آن هم به درخواست هیئت نظام سوریه بحث شد.

 

استفان دی‌میستورا فرستاده سازمان ملل به سوریه در کنفرانس خبری عصر جمعه بعد از نشست با هیئت نظام و مخالفان سوریه گفت: دور چهارم مذاکرات ۲۳ فوریه آغاز شد و شاهد مذاکرات متعددی بود که با مشکلاتی نیز روبه‌رو شد اما ما دیداری سازنده داشتیم و در مقایسه با دوره‌های قبلی به پیشرفتی دست یافتیم.

 

او افزود: هدف از این مذاکرات اجرای قطعنامه بین‌المللی ۲۲۵۴ بود و من پیش‌بینی می‌کنم طرف‌های مذاکره کننده به توافقی در جهت چارچوب اجرای این قطعنامه دست یابند.

 

فرستاده سازمان ملل به سوریه گفت: دستورکار نشست صریح بود و آن چهار بند دارد که به طور متوازن در دور بعد نیز بررسی خواهد شد. این چهار بند شامل موارد ذیل است:

اول- تمامی مسائل ویژه تشکیل یک حکومت غیرطایفه‌ای با مشارکت همه با امید اینکه طی شش ماه بر سر آن توافق شود.

دوم- تمامی مسائل مربوط به تعیین جدول زمانی برای پیش نویس قانون اساسی جدید و امید می‌رود طی شش ماه محقق شود.

سوم – تمامی تدابیر مربوط به انتخابات آزاد و شفاف بعد از تعیین قانون اساسی اتخا شود که آن باید طی ۱۸ ماه تحت نظارت سازمان ملل و با حضور سوری‌های خارج از کشور محقق شود.

چهارم- استراتژی مبارزه با تروریسم، اقدامات امنیتی و اتخاذ تدابیر لازم برای ایجاد اعتماد میان مدت می‌شود.

 

دی میستورا اظهار داشت، انتظار داشت از زمان آغاز این دور از مذکرات هیچ پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رخ ندهد چراکه قانع کردن طرفین به مذاکرات مستقیم دشوار است.

 

وی گفت: طی چند روز آینده آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را در جریان نتایج دور چهارم مذاکرات می‌گذارم و گزارشی را به شورای امنیت ارائه می‌دهم و در سایه آن دعوت به دور پنجم مذاکرات در پایان مارس خواهم کرد.

 

دی میستورا تصریح کرد: مطابق معیارهای سازمان ملل دو گروه تروریستی در سوریه هستند که آنها داعش و النصره هستند.

او گفت: مذاکرات آستانه باید در زمینه آتش‌بس و تدابیر فوری برای اعتمادسازی و مبارزه با تروریسم باشد.

ایسنا

گزارش دولت سوریه درباره خسارت‌های وارده به «تدمر»

به گزارش روسیا‌الیوم، «مامون عبدالکریم» مدیرکل آثار باستانی و موزه‌ها در سوریه اعلام کرد که میران خساراتی که گروه تروریستی داعش به شهر باستانی تدمر وارد کرده، کمتر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد.   عبدالکریم عنوان داشت، فایل‌های ویدیویی که پس از سیطره ارتش سوریه بر تدمر به دست ما رسید، نشان می‌دهد

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, ویدیو

ارتش سوریه از امروز به‌منطقه تحت کنترل کردها وارد می‌شود

رئیس عملیات مشترک ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد؛ اولین کمک های بشر دوستانه روز جمعه به شهر منبج در سوریه ارسال گردید.   به گزارش اسپوتنیک، ژنرال سرگئی رودسکوی رئیس عملیات مشترک ستاد کل نیروهای مسلح روسیه گفت: مرکز آشتی روسیه اولین کمک‌های بشر دوستانه، شامل مواد غذایی، دارویی و نیازهای اولیه زندگی

ادامه »

ترکیه, جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, روسیه, سوریه

پايان عمليات پالميرا توسط ارتش سوريه با حمايت نيروهاي هوايي روسيه

به گزارش اسپوتنيک، ارتش سوريه با کمک و حمايت نيروهاي هوايي روسيه عمليات پالميرا را به اتمام رساند.   دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئيس جمهور روسيه خبر اتمام عملیات پالمیرا را به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه اعلام نمود.   به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه سانا، فرماندهی کل ارتش سوریه در

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

پالمیرا “عروس بادیه” از چنگال داعش خارج شد

ارتش سوریه پس از گذشت سه ماه از اشغال شهر تاریخی پالمیرا (تدمر)، از بخش غربی وارد این شهر استراتژیک در مرکز سوریه شده و توانست کنترل بخش های مهمی از آن را از دست داعش خارج کند.   به گزارش خبرگزاری آلمان، آنگونه که رامی عبدالرحمان، مدیر “دیده‌بان حقوق بشر سوریه” می‌گوید، ارتش این

ادامه »

جنگ بر علیه تروریسم, جهان, خبر, سوریه