فرانسه و چک نظامیان خود را از عراق خارج می‌کنند

وزارت نیروهای مسلح فرانسه روز چهارشنبه از تصمیم مقامات پاریس برای بازگرداندن پرسنل نظامی این کشور از عراق خبر داد.

 

به گزارش مهر به نقل از راشاتودی، ارتش فرانسه اعلام کرد که بنا به تصمیم دولت این کشور تمام نظامیان فرانسوی مستقر در خاک عراق به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کووید- ۱۹ به کشور برگردانده می‌شوند.

 

وزارت نیروهای مسلح فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که «فرانسه تصمیم گرفته است پرسنل نظامی خود مستقر در عراق را به میهن برگرداند».

 

این وزارتخانه در ادامه افزود که «حدود ۱۰۰ نیروی نظامی فرانسه در عراق حضور دارند» و اینکه «حمله های هوایی علیه مواضع داعش ادامه می یابد».

 

این در حالی است که «عبدالکریم خلف» سخنگوی نخست وزیر پیشبرد امور عراق در گفتگو با روزنامه الصباح اظهار داشت که نیروهای نظامی فرانسه پیش از این خاک عراق را ترک کرده‌اند؛ نیروهایی که فرانسه از سال ۲۰۱۴ با هدف ادعایی جلوگیری از گسترش داعش به عراق اعزام کرده بود.

 

شایان ذکر است که هفته گذشته، انگلیس نیز نیروهای نظامی خود را از بیم شیوع کرونا بطور موقت از خاک عراق خارج کرد و تنها «پرسنل مهم نظامی» برای حمایت از دولت بغداد و شرکای آن در عراق حضور دارند.

 

نظامیان جمهوری چک از عراق خارج می‌شوند

 

شبکه تلویزیونی المیادین سه‌شنبه شب اعلام کرد، جمهوری چک تصمیم دارد به علت نگرانی‌های امنیتی و شیوع ویروس کرونا ۳۰ تن از نظامیان خود را از عراق خارج کند.

 

المیادین به زمان دقیق خروج نظامیان جمهوری چک و محل استقرار این نیروها در عراق اشاره‌ای نکرده است.

 

مهرماه ۹۵ بود که جمهوری چک از تصمیم خود برای اعزام یگان پزشکی و نیروهای آموزش نظامی به عراق خبر داده بود.

 

وزارت دفاع وقت جمهوری چک در آن زمان اعلام کرد، یگان بهداشت و درمان با ۱۷ نفر به درمان زخمی‌های عراقی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش خواهند پرداخت.

 

همچنین «مارتین استراپنیکی» وزیر دفاع جمهوری چک سال ۲۰۱۷ اعلام کرده بود که ارتش کشورش در نظر دارد حدود ۳۰۰ نظامی دیگر در سال آینده میلادی به عراق اعزام کند.

 

جمهوری چک اوایل سال ۹۵ نیز ۳۱ افسر آموزشی را به عراق فرستاد تا خلبانی هواپیماهای ساخت چک را به نیروهای عراقی آموزش دهند.

 

تاکنون گزارشی از شمار دقیق نظامیان جمهوری چک در عراق منتشر نشده است.

«آیا رژیم ایران از بحران کرونا جان سالم به در خواهد برد؟»

«ژان-پییر فیلیو»، موّرخ و کارشناس فرانسوی مسائل خاورمیانه و جهان عرب در مطلبی که در صفحۀ اینترنتی نشریۀ «لوموند» منتشر کرده، پرسیده است که «آیا رژیم ایران از بحران ویروس کرونا جان سالم به در خواهد برد؟»

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, جهان, چین, خاورمیانه, عربستان سعودی

حزب کمونیست چین: تحریم‌های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با کرونا دارد

معاون وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین با انتقاد از اتهام پراکنی واشنگتن در رابطه با ویروس کرونا خاطر نشان کرد تحریم‌های آمریکا تاثیر منفی بر مبارزه ایران با این ویروس دارد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

گوترش؛ اکنون وقت همبستگی است نه تحریم

دبیرکل سازمان ملل متحد در نامه ای به کشورهای عضو گروه بیست از آنها خواست تا در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا تحریم هایی را که مانع تلاش در این زمینه است، رفع نمایند.

ادامه »

امریکا, ایران, پاکستان, تحریم, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, سازمان ملل