عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

فایننشال تایمز: تنش تجاری آمریکا و‌چین به‌جنگ سرد تمام‌عیار تبدیل می‌شود

فایننشال تایمز نوشت: تنش تجاری آمریکا و چین در حال تبدیل شدن به جنگ سردی تمام عیار است و به گفته تحلیلگران این جنگ از ترس واشنگتن به دلیل قدرت گرفتن پکن نشات می گیرد.

 

به نقل از فایننشال تایمز، مسلما یکی از مهمترین رویدادهای سال 2018 سخنرانی 4 اکتبر (12 مهر) ‘مایک پنس’ معاون رئیس جمهور آمریکا درباره روابط چین و ایالات متحده بوده است. پنس در این سخنرانی از هدف آمریکا برای مقابله با دخالت چین در امور کشورهای دیگر از جمله دخالت در امور سیاسی ، سیاست های تجاری و سرمایه گذاری، سرقت مالکیت معنوی و اهداف توسعه صنعتی ایالات متحده، حمله های سایبری، و سیاست بدهکار کردن کشورها و فرهنگ سانسور سخن گفت.

 

‘کوین رود’ نخست وزیر اسبق استرالیا که متخصص امور چین نیز است.این موضوع را که چین و آمریکا در آغاز جنگی سرد هستند را رد می کند. اما به گفته ‘مارتین ولف’ تحلیلگر فایننشال تایمز، این درگیری چیزی شبیه به کشمکش های آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی پس از جنگ جهانی دوم نیست، اختلافات میان چین و آمریکا می تواند مخرب تر از جنگ سرد باشد؛ این درحالی است اگر درگیری های بین این دو کشور کاهش یابد می توان شاهد گسترش رونق اقتصادی و رفاه جهانی بود و بخشی به این دلیل است که این دو کشور به دلیل مسائل کره شمالی، تایوان و دریای چین در هم آمیخته اند.

 

به گفته مایک پنس، چه جنگ سر رخ دهد و چه نه، این درگیری های راهبردی به نظر عمیق و پایدار است. تا زمانی که رابطه ما با چین بر سر حق حاکمیت مبتنی بر عدالت، عمل متقابل و احترام نباشد، آسوده خاطر نخواهیم شد.

 

به نوشته فایننشال تایمز، به نظر می رسد که چین و آمریکا در آغاز جنگی مداوم هستند. ایالات متحده می گوید امیدوار است چین را تغییر دهد. چین بر این باوراست که ایالات متحده در صدد متوقف ساختن پیشرفت چین است. ‘جان میرسهیمر’ تحلیلگر ‘فارن افیر’ بر این باور است که در دنیای پر هرج و مرج قدرت های سیاسی بزرگ امروز، چنین مبارزه ای برای اولویت اول بودن اجتناب ناپذیر است و اغلب به جنگ منجر می شود.

 

به گفته پنس، ایالات متحده دلایل خوبی برای اجتناب از درگیری های نظامی دارد؛ یکی از دلایل این است که چین مانند اتحادیه جماهیر شوروی، یک رقیب ایدئولوژیک محسوب نمی شود. دلیل دوم این است که جنگ هزینه بر است حتی اگر به درگیری مسلحانه نیز ختم نشود.

 

اما تحلیلگران بر این باورند که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا با این درگیری‌ها منطقی برخورد نخواهد کرد، و سیاست‌های مخرب تجاری او به این تردید ها دامن می زند. آمریکا باید دارایی های عظیم چین از جمله، جمعیت زیاد، اقتصاد پویا و حائز اهمیت بودن این کشور در بازارهای اقتصادی دنیا را بپذیرد و این امید که چین نیز مانند اتحاد جماهیر شوروی تسلیم و نابود خواهد شد بسیار مضحک و نا معقول می‌باشد.

 

مارتین ولف اصولی در راستای مدیرت رقابت بین چین و آمریکا ارائه داده است:

 

*اول، باید بپذیریم که چین از آن ما نیست که بخواهیم آن را تغییر دهیم یا دوباره بسازیم، چین متعلق به چینی ها است.

 

*دوم، توجه به این که سازمان های سیاسی چین به طور گسترده با سیاست های غرب متفاوت می باشد.

 

*سوم، بر رفتارهای دقیق و قابل سنجشی که بر دیگران تأثیر می گذارد، تمرکز کنیم و این کارها را به صورت اصولی و سازگار انجام دهید.

 

*چهارم، اگرچه چین رقیب آمریکا می باشد اما شریکی مهم و حیاتی نیز محسوب می شود. ثبات اقتصادی دنیا و مدیرت گرمایش زمین بدون چین امکان پذیر نیست.

 

*پنجم، ارزش متحدان را درک کنیم؛ اگر ایالات متحده مایل به تشویق کشورها برای مقاومت در برابر تجاوز چین به حاکمیت خود باشد، باید به عنوان متحدی قابل اعتماد نیز به نظر برسد، که با وجود ترامپ چنین چیزی امکان پذیر نیست.

 

*و در پایان به دموکراسی و آزادی اعتقاد داشته باشیم. اگر کشورهای غربی این دو مورد را از دست بدهند، آینده را از دست خواهند داد.
ایرنا

تلاش بی‌فایده آمریکا برای دور کردن هر چه بیشتر روسیه از چین

سامانه‌های سپر ضدموشکی آمریکا در منطقه آسیا و اقیانوس آرام به بهانه مقابله با تهدیدات کره شمالی بوده، ولی در حقیقت برای بازدارندگی چین است و امروزه واشنگتن آشکارا سیاست اعمال فشار دوجانبه بر مسکو و پکن را در پیش گرفته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه

روایت اندیشکده آمریکایی از تلاش چین برای تشکیل ائتلاف جهانی از کشورهای درحال‌توسعه

اندیشکده آمریکایی «رند» در مقاله‌ای تلاش‌های چین برای تشکیل یک ائتلاف بین کشورهای درحال‌توسعه و ایفای نقشی پررنگ‌تر در معادلات سیاسی جهان را مورد بررسی قرار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, ژئوپلیتیک, شرق آسیا, فلسطین, کره شمالی, هندوستان

چرخش اولویت‌های پنتاگون به دلیل تحرکات نظامی – سیاسی روسیه

پیشرفت‌های نظامی روسیه و تحرکاتش برای یافتن متحدان منطقه‌ای، مساله‌ایست که فرماندهان آمریکایی را نگران کرده است؛ از سخنان مقامات پنتاگون می‌شود فهمید که آمریکا به همان میزان که نگران زیردریایی‌های بی‌صدای روسیه است، از فروش اس 400 به هند و ترکیه نیز خشمگین است و آن را دست‌درازی روس‌ها به قلمرو خود می‌داند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, روسیه, هندوستان

مشارکت چین و روسیه از پختن بلینی تا رزمایش نظامی

روابط روسیه و چین هر روز بیشتر از قبل نزدیک می‌شود و عمق روابط راهبردی مسکو و پکن و مشارکت استراتژیک آنها را می توان در نشست اخیر سران دو کشور در خاور دور روسیه و تلاش مشترک سران آنان برای پختن بلینی غذای معروف روس ها تا شرکت چینی ها در بزرگترین رزمایش تاریخ

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, روسیه, سیاسی