زاسپکین: احتمال جنگ هسته‌ای/ نهایتا نیروهای ترکیه سوریه را ترک می‌کنند

سفیر روسیه در بیروت با اشاره به تلاش مسکو برای توسعه نقش خود در لبنان تاکید کرد، عملکرد آمریکا در منطقه به گونه‌ای است که جهان را به سوی جنگ سوق می‌دهد.

ادامه »

اکراین, امریکا, ایران, ترکیه, تروریسم, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, گرجستان, لبنان, هندوستان

پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

عملیات ترکیه برعلیه کردها شکاف میان ترکیه و کشورهای عضو ناتو و آمریکا را عمیق‌تر کرده

عملیات ارتش ترکیه علیه کردهای سوریه بدون توجه به انتقادهای داخلی و بین‌المللی ادامه دارد. ترکیه نگران افزایش اهمیت سیاسی و نظامی کردها و متحد شدن آنها در کشورهای خاورمیانه است.

 

کردها جمعیتی حدود ۲۵ تا ۲۷ میلیون نفر دارند که سرزمین محل سکونت آنها میان کشورهای خارومیانه تقسیم شده است: ایران، ترکیه، عراق، سوریه و لبنان. حدود ۷۰۰ هزار نفر از کردها نیز ساکن کشورهای اروپایی هستند. (به دلیل آمارهای متفاوت منتشر شده در زمینه جمعیت کردها در این پنج کشور، نمی‌توان آمار دقیقی از کل جمعیت کردها در منطقه ارائه داد.)

 

رویای یک کشور مستقل کرد که پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی جان تاز‌ه‌ای گرفت، تا کنون برای کردها هرگز تا این حد نزدیک نبوده است. کردها با قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش در سال ۲۰۱۴ میلادی وارد عمل شدند و با نجات ایزدی‌‌های عراق از کشتار جمعی به دست داعش، به مهمترین متحد منطقه‌ای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش تبدیل شدند.

 

“یگان‌های مدافع خلق” کرد سوریه که حال هدف عملیات تهاجمی ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند، متحد آمریکا هستند. جمعیت کردهای سوریه حدود یک میلیون نفر است. مهمترین بازوی نظامی کردهای سوریه “یگان‌های مدافع خلق” هستند که ترکیه آنها را متحد “حزب کارگران کردستان” ترکیه می‌داند. حزب کارگران کردستان ترکیه از سال‌های پیش وارد نبرد مسلحانه با دولت ترکیه شده است و گروهی از رهبران آن در سال‌های دهه ۸۰ میلادی از ترکیه به سوریه گریختند.

 

سرکوب کردهابا قدرت گرفتن پان‌عربیسم

 

پس از جنگ جهانی اول به نظر می‌رسید که کردها در منطقه‌ای چند پاره شده از امپراتوری عثمانی، دارای سرزمینی مستقل خواهند شد. به این موضوع به طور غیرمستقیم در “اصول‌چهارده‌گانه” رئیس‌جمهور آمریکا وودرو ویلسون که به اعلامیه چهارده‌ماده‌ای ویلسون مشهور است هم اشاره شده بود. در معاهده سور که در اوت سال ۱۹۲۰ به امضا رسید به کردها وعده تشکیل کشور مستقل داده شد. این وعده اما به دلیل مختلفی از جمله عدم اتفاق‌نظر کردها در شیوه تشکیل این حکومت هرگز عملی نشد. و در معاهده لوزان که سال ۱۹۲۳ امضا شد نیز نامی از کردها برده نشده است.

 

در سوریه بیشتر جمعیت کردها ساکن شمال شرق این کشور هستند. آنها پس از استقلال سوریه در سال ۱۹۴۶ میلادی پست‌هایی کلیدی رادر ارتش سوریه در دست گرفتند. اما با قدرت گرفتن جنبش پان‌عربیسم در سوریه از میانه دهه ۵۰ موقعیت کردها تضعیف شد. بازداشت رهبران احزاب کرد آنها را به فعالیت زیرزمینی ترغیب کرد و کردها مخفیانه احزاب و سازمان‌های مختلفی را تأسیس کردند. اما حکومت حافظ اسد فشار بر کردها را بیشتر کرد تا جایی که چاپ کتاب‌ به زبان کردی ممنوع شد و مدرسه‌ای نیز برای آموزش آن به دانش‌آموزان وجود نداشت.

 

گسترش نفوذ کردها سوریه در سایه جنگ داخلی

 

پایگا‌ه‌های آموزشی “حزب کارگران کردستان” ترکیه در خاک سوریه سال ۱۹۹۸ میلادی به دستور رئیس‌جمهور سوریه، حافظ اسد بسته شدند و فعالیت‌های سازمان‌های این حزب در سوریه ممنوع شد. کردهای سوریه سال ۲۰۰۳ میلادی “حزب اتحاد دمکراتیک” (پ‌ی‌د) سوریه را تأسیس کردند که به یکی از مهمترین احزاب کرد در سوریه تبدیل شد. این حزب پیمانی با “حزب کارگران کردستان” ترکیه امضا کرد که تا امروز معتبر است.

 

پ‌ی‌د پس از آغاز جنگ داخلی سوریه سال ۲۰۱۱ میلادی نفوذ خود را در شمال سوریه گسترش داد و یک دولت محلی نیمه خودمختار تأسیس کرد. بازوی نظامی این حزب: “یگان‌های مدافع خلق” (ی‌‌پ‌گ) نقشی کلیدی در گسترش نفوذ کردها در شمال سوریه بر عهده داشتند و از سال ۲۰۱۴ میلادی که به دفاع از کوبانی برخاستند و با کمک کردهای عراق ایزد‌ی‌ها را نجات دادند از پشتیبانی گسترده ائتلاف بین‌المللی ضد داعش برخوردار شدند.

 

ترکیه نگران افزایش اهمیت نظامی وسیاسی کردهاست و تصمیم دارد با عملیات “شاخه زیتون” یک منطقه حائل امنیتی در عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه در حاشیه امتداد مرز ترکیه با سوریه ایجاد کند. ترکیه هراسی از حمله به اهداف کردها در کشورهای همسایه خود ندارد و پیشتر بارها مواضع پ‌ک‌ک در شمال عراق را بمباران کرده است. در عملیات تهاجمی ارتش ترکیه در خاک سوریه تا کنون نه تنها حدود ۳۰۰ مبارز کرد که شمار بسیاری غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

 

کابوس بی‌پایان عفرین

 

عملیات ارتش ترکیه علیه کردها می‌تواند پیامدهای جدی برای سیاست خارجی و حتی تحولات داخلی ترکیه در بر داشته باشد. ترکیه عضو ناتو، پیمان آتلانتیک شمالی است. عملیات ارتش این کشور در خاک سوریه شکاف میان ترکیه و کشورهای عضو ناتو در اروپا و آمریکا را عمیق‌تر کرده است. در داخل ترکیه نیز بسیاری، به ویژه کردها مخالف عملیات ارتش این کشور علیه کردهای سوریه هستند.

 

دولت ترکیه هرچند با مشتی آهنین منتقدان داخلی خود را سرکوب می‌کند و تا کنون تعدادی از خبرنگاران و فعالان حقوق بشر را به دلیل انتقاد به عملیات شاخه زیتون دستگیر کرده است اما با ادامه عملیات تهاجمی در خاک سوریه احتمال وقوع حملات تروریستی در خاک ترکیه را نیز افزایش می‌دهد

رادیو آلمان

درجریان نشست سوچی دی میستورا از تشکیل «کمیته قانون اساسی سوریه» خبر داد

به نقل از راشاتودی، «استفان دی میستورا» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه روز سه شنبه در جریان برگزاری «کنفرانس گفتگوی ملی سوریه» در شهر ساحلی سوچی روسیه، از تشکیل کمیته ای موسوم به «کمیته اصلاح قانون اساسی سوریه» خبر داد.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه

فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا: قصد خروج ازمنبج درخاک سوریه را نداریم

به نقل از شبکه تلویزیونی «سی‌اِن‌اِن»، ژنرال «جوزف وتل» (Joseph Votel) فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا امروز اعلام کرد که علیرغم هشدارهای ترکیه، واشنگتن قصد خارج کردن نیروهای خود از «منبج» واقع در خاک سوریه را ندارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه

حمله انتحاری زن کرد به نظامیان ترکیه در عفرین

به گزارش اسکای‌نیوز، یک جنگجوی زن «نیروهای دموکراتیک سوریه»، روز گذشته خود را مقابل تانک ترکیه در جنوب غربی ناحیه عفرین در سوریه منفجر کرد که در پی آن تانک منهدم و سرنشینان آن کشته شدند.   واحد اطلاع‌رسانی نیروهای دموکراتیک سوریه نام این جنگجوی زن را «آفستا خابور» اعلام کرده و گفته است که

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه