خصوصی‌سازی و معوقات مزدی به‌تجمع اعتراضی کارگران شرکت حمل‌ونقل خلیج فارس انجامید

شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، امروز سه‌شنبه (۲۶ دی ماه) مقابل ساختمان شرکت بورس و اوراق بهادار واقع در میدان ونک تهران تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه براثر حمله گزمگان رژیم مصدوم شد

این حادثه شامگاه روز گذشته (دوشنبه ۲۵ دی ماه) حوالی ساعت پنج و سی دقیقه، زمانی رخ داد که وی به همراه سایر همکارانش از کارخانه نیشکر هفت تپه در شهر شوش راهی منزلش در شهر دزفول بود که لحظاتی بعد از پیاده شدن؛ مورد حمله افراد نا‌شناس قرار می‌گیرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

توضیحات وزارت خارجه چین درباره کشتی سانچی

لو افزود: «با وجود همه این مسائل، نیروهای امداد چین جان خود را به خطر انداختند و بارها برای نزدیک شدن به کشتی تلاش کردند و پیش از وقوع انفجار اصلی توانستند روی کشتی بروند و دو جسد و جعبه سیاه را پیدا کرده و با خود بیاورند».

ادامه »

ایران, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, کارگری

سپاه مالک شرکت مخابرات، فراتر از قانون / به بهانه خصوصی‌سازی قانون را دور زدند

به گزارش ایلنا، جمال ملا (رئیس انجمن صنفی کارگزاران مخابرات روستایی جنوب استان آذربایجان غربی) در ارتباط با بلاتکلیفی خود و همکارانش گفت: متاسفانه قانون مربوط به کارگزاران مخابرات روستایی (ماده ۸۳) به دست فراموشی سپرده شده و سازمانی مانند شرکت مخابرات ایران از اجرای دقیق و کامل آن سرباز می‌زند و حقیقتا باید گفت

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران تعمیرات خطوط راه‌آهن شمال شرق دست به اعتراض زدند

نزدیک به ۶۰۰ کارگر پیمانی راه‌آهن شمال شرق از روز گذشته (شنبه ۲۳ دی ماه) تاکنون در اعتراض به تاخیر افتادن سه مزد و ۵ ماه حق بیمه از سوی پیمانکار دست به اعتراض صنفی زده‌اند.   کارگران یاد شده که از طریق شرکت پیمانکاری «تراورس» در خطوط راه‌آهن شمال شرق مشغول به کار هستند،

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

عملکرد خانۀ کارگر در خدمت هدف‌های نظام است!

ارسال لایحه قانون کار از سوی دولت روحانی به مجلس شورای اسلامی، در فضای سیاسی و رسانه‌ای و نیز در میان جنبش کارگری و سندیکایی موجود میهن ما بازتاب گسترده یافت. این لایحه با عتراضات و نارضایتی کارگران روبرو شده و به این دلیل رژیم با عوامفریبی و به منظور جلوگیری از رشد اعتراضات و انزوای تشکال‌های زرد حکومتی، اعلام کرده است، لایحۀ “اصلاح قانون کار” از کمیسیون اجتماعی مجلس به وزارت کار ارجاع گردیده و پس از بررسی در وزارت کار دوباره در مجلس طرح خواهد شد.

 

لایحۀ “اصلاح قانون کار” که به‌حق اعتراضات کارگران و زحمتکشان را برانگیخته، تفاوتی با لایحهٌ تنظیم‌شده در دولت ضدملی احمدی‌نژاد ندارد. در واقع همان لایحه این‌بار در شرایط جدید پس از امضای توافق هسته‌ای – برجام – باردیگر طرح و در دستور کار قرار گرفته‌است.

 

با آغاز و گسترش نارضایتی و اعتراضات کارگران به این لایحه ضدکارگری و ضدملی، تشکل‌های زرد حکومتی مانند خانه کارگر، کانون عالی انجمن‌های صنفی، کانون عالی شوراهای اسلامی کار، مجمع عالی نمایندگان کارگری و نظایر آن دست به اقدامات معین زده و از خود تحرکاتی را در “انتقاد و نقد” لایحه اصلاح قانون کار نشان داده و می‌دهند. به‌طور مثال خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار در این زمینه خود را بسیار “فعال” نشان می‌دهند. در نشست دبیران خانه کارگر سراسر کشور حتی علی‌رضا محجوب این لایحه را ارتجاعی خواند و سهیلا جلودار زاده و دیگر مسئولان این تشکل زرد حکومتی در مخالفت با اصلاحیه قانون کار دادِ سخن در دادند.

 

این اقدامات البته با حساب مشخص و در چارچوب راهبرد رژیم صورت می‌گیرد و خانه کارگر به عنوان یکی از اهرم‌های حاکمیت برای مهار جنبش کارگری و سندیکایی با توسل به چنین مانورهایی می‌کوشد، اولاً جنبش اعتراضی علیه قانون کار را مهار کرده و در مجرای قابل پذیرش برای رژیم هدایت کند و ازاین طریق مانع از احیای بدنه جنبش سندیکایی در خلال مبارزه علیه اصلاحیه قانون کار گردد. دوم اینکه با ابراز انتقاد و مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار تلاش دارد موقعیت خود را در داخل و نیز مجامع جهانی تقویت کرده و به اصطلاح سیمایی سندیکایی از خود بروز دهد.

 

خانه کارگر و سران و گردانندگان آن از مدافعین و حامیان دولت روحانی و مجموع برنامه‌های آن بوده و هستند و این را نیز انکار نمی‌کنند. به‌علاوه محجوب دبیرکل خانه کارگر به‌عنوان نمایندهُ مجلس همواره از حامیان برنامه‌های توسعهٌ جمهوری اسلامی که برپایه فرامین صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تدوین و اجراشده، بوده‌است. ارتباط سران این تشکل با جناح‌های حاکمیت مانند جناح رفسنجانی و کارگزاران و نیز پیوندهای آن با ولی‌فقیه و بیت رهبری برکسی پوشیده نیست. اصولاً محجوب و دیگر سران تشکل‌های زرد از دست‌پروردگانِ همین جناح‌های حاکمیت بوده و ازاین رانت برخوردارند. به‌همین دلیل مخالفت سرانِ خانه کارگر و دیگر تشکل‌های زرد با لایحه اصلاح قانون کار نه سیاستی مبتنی بر دفاع از منافع صنفی – رفاهی و سندیکایی کارگران، بلکه اقداماتی معین و حساب‌شده در راستای راهبرد، هدف‌ها و سیاست‌های کلانِ رژیم است. در این زمینه شایان توجه است که رژیم زیر فشار فزاینده اعتراضات کارگری دست به مانورهای هدفمندی زده است.

 

تظاهرات و تجمع ۲۵ آبان ماه در مخالفت با لایحۀ “اصلاح قانون کار” مقابل مجلس، امکانات و قدرت مانور جنبش سندیکایی موجود در استفاده از روزنه‌ها را نشان داد. جنبش سندیکایی باید با حفظ استقلال و هویت طبقاتی از تمامی روزنه‌ها و امکانات، سنجیده، با دقت و هوشیارانه بسود احیایِ حقوق سندیکایی استفاده نماید و با اتحاد عمل فراگیر گام به پیش بردارد. در یک کلام خانه کارگر و دیگر تشکل‌های زرد حکومتی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام معرف سندیکالیسم زرد حکومتی و حافظ منافع نظام در عرصۀ کارگری محسوب می‌شوند. این تشکل‌ها نقش بسیار منفی در تحمیل حالت تدافعی به جنبش کارگری ایران داشته و دارند. از این‌رو در مبارزه علیه لایحه اصلاح قانون کار و پیکار در راه احیای حقوق سندیکایی ضرور است، تشکل‌های حکومتی و به‌طور کلی سندیکالیسم زرد و در خدمت و کنترل رژیم را به‌هر شکل و پوشش بدون استثناء افشا کرده و به‌سود تقویت و اتحادعملِ جنبش سندیکایی موجود قاطعانه مبارزه نمود.

اتحاد کارگر

 

اعتراض به ضرب و شتم همکاران

تعدادی از رانندگان شرکت واحد در اعتراض به ضرب و شتم همکارانشان توسط پلیس چراغ های اتوبوس خود را در روز ۱۵ آذر روشن کردند!   در اعتراض به برخورد خشن پلیس با رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که برای احقاق حقوق حقه مسکن قصد برپایی تجمع اعتراضی در مقابل شهرداری

ادامه »

ایران, خبر, کارگری

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مناسبت ۱۶ آذر : خواسته های مردم را حاکم کنید!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شانزده آذر، گرامیداشت روز دانشجو را به فرزندان دانشجو خود تبریک گفته و نه تنها خواستار به رسمیت شناختن بیان آزادانه خواسته ها و برپایی اعتراضات دانشجویان در این روز می باشد. بلکه برپایی اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب وتشکل های مستقل حق قانونی برای اقشار مختلف

ادامه »

ایران, بیانیه, دانشجویی, کارگری

تجمع کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس

صبح امروز چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.   به گزارش ایلنا، صبح امروز چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.   این کارگزاران که پیش از این نیز چندین

ادامه »

ایران, خبر, کارگری

محسن سرخو: ضرب و شتم کارگران شرکت‌واحد پذیرفتنی نیست/ از کارگران عذرخواهی می‌کنیم

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران گفت: برخورد خشونت‌آمیز با کارگرانی که پیگیر مسائل صنفی خود هستند؛ محکوم است. رانندگان شرکت واحد، دو روز پیش تجمعی برگزار کردند که در این تجمع، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.   به گزارش ایلنا، محسن سرخو در تذکر پیش از دستور امروز خود در جلسه شورای شهر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری