احضار چهار فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه به اتهام شرکت در اعتصاب به دادگاه

رحیم بساک و قربان علیپور اعضای هیات مدیره و کرامت پام و اسماعیل بخشی فعالان سندیکای نیشکر هفت‌تپه که به دادگاه احضار شده بودند، یکشنبه ۲۷ اسفند در شعبه سوم دادیاری دادگستری شوش حاضر و با گرو گذاشتن فیش حقوقی خود تا جلسه بعدی دادگاه آزاد شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تأملی بر نقش جنبش سندیکایی زحمتکشان در تحول‌های صحنهٔ سیاسی ایران

به‌موازات تغییروتحول‌ها در صحنهٔ سیاسی کشور در هفته‌های اخیر، مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان میهن ما برای دستیابی به حقوق بدیهی‌شان، به‌ویژه خواست‌‌هایی نظیر: افزایش عادلانه دستمزد، پرداخت مزدهای معوقه، توقف خصوصی‌سازی و تأمین امنیت شغلی، گسترش باز هم بیشتری پیدا کرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

برخورد فیزیکی یکی از مدیران کارخانه کرمانیت با تعدادی از کارگران

جمعی از کارگران کارخانه کرمانیت به ایلنا گفتند: روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، پس از مراجعه به دفتر یکی از مدیران کارخانه و مشاجره با وی بر سر معوقات خود، از جانب او با آنها برخورد فیزیکی شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

نمایندگانی که از طرف طبقه کارگر ایران در کمیته دستمزد حضور دارند، نماینده واقعی و منتخبِ طبقه کارگر نیستند

میلیون‌ها کارگر در واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی، دل‌نگران آینده‌اند. اینکه حداقل مزد در نهایت چقدر تعیین می‌شود؛ اینکه آیا کارفرمایان و دولت حاضرند قدری از سود خود بکاهند تا معیشت حداقلی طبقه کارگر تا اندازه‌ای تامین شود؟ و در نهایت اینکه آیا قفلِ «فریز مزدی» بعد از دهه‌ها شکسته خواهد شد یا نه؟ اینها

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

عملکرد خانۀ کارگر در خدمت هدف‌های نظام است!

ارسال لایحه قانون کار از سوی دولت روحانی به مجلس شورای اسلامی، در فضای سیاسی و رسانه‌ای و نیز در میان جنبش کارگری و سندیکایی موجود میهن ما بازتاب گسترده یافت. این لایحه با عتراضات و نارضایتی کارگران روبرو شده و به این دلیل رژیم با عوامفریبی و به منظور جلوگیری از رشد اعتراضات و انزوای تشکال‌های زرد حکومتی، اعلام کرده است، لایحۀ “اصلاح قانون کار” از کمیسیون اجتماعی مجلس به وزارت کار ارجاع گردیده و پس از بررسی در وزارت کار دوباره در مجلس طرح خواهد شد.

 

لایحۀ “اصلاح قانون کار” که به‌حق اعتراضات کارگران و زحمتکشان را برانگیخته، تفاوتی با لایحهٌ تنظیم‌شده در دولت ضدملی احمدی‌نژاد ندارد. در واقع همان لایحه این‌بار در شرایط جدید پس از امضای توافق هسته‌ای – برجام – باردیگر طرح و در دستور کار قرار گرفته‌است.

 

با آغاز و گسترش نارضایتی و اعتراضات کارگران به این لایحه ضدکارگری و ضدملی، تشکل‌های زرد حکومتی مانند خانه کارگر، کانون عالی انجمن‌های صنفی، کانون عالی شوراهای اسلامی کار، مجمع عالی نمایندگان کارگری و نظایر آن دست به اقدامات معین زده و از خود تحرکاتی را در “انتقاد و نقد” لایحه اصلاح قانون کار نشان داده و می‌دهند. به‌طور مثال خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار در این زمینه خود را بسیار “فعال” نشان می‌دهند. در نشست دبیران خانه کارگر سراسر کشور حتی علی‌رضا محجوب این لایحه را ارتجاعی خواند و سهیلا جلودار زاده و دیگر مسئولان این تشکل زرد حکومتی در مخالفت با اصلاحیه قانون کار دادِ سخن در دادند.

 

این اقدامات البته با حساب مشخص و در چارچوب راهبرد رژیم صورت می‌گیرد و خانه کارگر به عنوان یکی از اهرم‌های حاکمیت برای مهار جنبش کارگری و سندیکایی با توسل به چنین مانورهایی می‌کوشد، اولاً جنبش اعتراضی علیه قانون کار را مهار کرده و در مجرای قابل پذیرش برای رژیم هدایت کند و ازاین طریق مانع از احیای بدنه جنبش سندیکایی در خلال مبارزه علیه اصلاحیه قانون کار گردد. دوم اینکه با ابراز انتقاد و مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار تلاش دارد موقعیت خود را در داخل و نیز مجامع جهانی تقویت کرده و به اصطلاح سیمایی سندیکایی از خود بروز دهد.

 

خانه کارگر و سران و گردانندگان آن از مدافعین و حامیان دولت روحانی و مجموع برنامه‌های آن بوده و هستند و این را نیز انکار نمی‌کنند. به‌علاوه محجوب دبیرکل خانه کارگر به‌عنوان نمایندهُ مجلس همواره از حامیان برنامه‌های توسعهٌ جمهوری اسلامی که برپایه فرامین صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی تدوین و اجراشده، بوده‌است. ارتباط سران این تشکل با جناح‌های حاکمیت مانند جناح رفسنجانی و کارگزاران و نیز پیوندهای آن با ولی‌فقیه و بیت رهبری برکسی پوشیده نیست. اصولاً محجوب و دیگر سران تشکل‌های زرد از دست‌پروردگانِ همین جناح‌های حاکمیت بوده و ازاین رانت برخوردارند. به‌همین دلیل مخالفت سرانِ خانه کارگر و دیگر تشکل‌های زرد با لایحه اصلاح قانون کار نه سیاستی مبتنی بر دفاع از منافع صنفی – رفاهی و سندیکایی کارگران، بلکه اقداماتی معین و حساب‌شده در راستای راهبرد، هدف‌ها و سیاست‌های کلانِ رژیم است. در این زمینه شایان توجه است که رژیم زیر فشار فزاینده اعتراضات کارگری دست به مانورهای هدفمندی زده است.

 

تظاهرات و تجمع ۲۵ آبان ماه در مخالفت با لایحۀ “اصلاح قانون کار” مقابل مجلس، امکانات و قدرت مانور جنبش سندیکایی موجود در استفاده از روزنه‌ها را نشان داد. جنبش سندیکایی باید با حفظ استقلال و هویت طبقاتی از تمامی روزنه‌ها و امکانات، سنجیده، با دقت و هوشیارانه بسود احیایِ حقوق سندیکایی استفاده نماید و با اتحاد عمل فراگیر گام به پیش بردارد. در یک کلام خانه کارگر و دیگر تشکل‌های زرد حکومتی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام معرف سندیکالیسم زرد حکومتی و حافظ منافع نظام در عرصۀ کارگری محسوب می‌شوند. این تشکل‌ها نقش بسیار منفی در تحمیل حالت تدافعی به جنبش کارگری ایران داشته و دارند. از این‌رو در مبارزه علیه لایحه اصلاح قانون کار و پیکار در راه احیای حقوق سندیکایی ضرور است، تشکل‌های حکومتی و به‌طور کلی سندیکالیسم زرد و در خدمت و کنترل رژیم را به‌هر شکل و پوشش بدون استثناء افشا کرده و به‌سود تقویت و اتحادعملِ جنبش سندیکایی موجود قاطعانه مبارزه نمود.

اتحاد کارگر

 

اعتراض به ضرب و شتم همکاران

تعدادی از رانندگان شرکت واحد در اعتراض به ضرب و شتم همکارانشان توسط پلیس چراغ های اتوبوس خود را در روز ۱۵ آذر روشن کردند!   در اعتراض به برخورد خشن پلیس با رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه که برای احقاق حقوق حقه مسکن قصد برپایی تجمع اعتراضی در مقابل شهرداری

ادامه »

ایران, خبر, کارگری

بیانیه سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مناسبت ۱۶ آذر : خواسته های مردم را حاکم کنید!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه شانزده آذر، گرامیداشت روز دانشجو را به فرزندان دانشجو خود تبریک گفته و نه تنها خواستار به رسمیت شناختن بیان آزادانه خواسته ها و برپایی اعتراضات دانشجویان در این روز می باشد. بلکه برپایی اعتراض، تجمع، تحصن و اعتصاب وتشکل های مستقل حق قانونی برای اقشار مختلف

ادامه »

ایران, بیانیه, دانشجویی, کارگری

تجمع کارگزاران بیمه کشاورزی مقابل مجلس

صبح امروز چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از سراسر کشور به تهران آمدند و مقابل مجلس تجمع کردند.   به گزارش ایلنا، صبح امروز چند صد نفر از کارگزاران بیمه کشاورزی از استانهای مختلف به تهران آمدند و مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.   این کارگزاران که پیش از این نیز چندین

ادامه »

ایران, خبر, کارگری

محسن سرخو: ضرب و شتم کارگران شرکت‌واحد پذیرفتنی نیست/ از کارگران عذرخواهی می‌کنیم

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران گفت: برخورد خشونت‌آمیز با کارگرانی که پیگیر مسائل صنفی خود هستند؛ محکوم است. رانندگان شرکت واحد، دو روز پیش تجمعی برگزار کردند که در این تجمع، مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.   به گزارش ایلنا، محسن سرخو در تذکر پیش از دستور امروز خود در جلسه شورای شهر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری