عفو بین‌الملل از ائتلاف آمریکا خواستار تحقیق درباره مرگ غیرنظامیان سوری شد

عفو بین‌الملل به ائتلاف آمریکایی ضد داعش تاکید کرده تا درباره حملات هوایی که به کشته شدن غیرنظامیان سوری منجر شده، تحقیقات انجام دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

عفو بین‌الملل خواستار آزادی زندانیان عقیدتی درعربستان شد

سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواستار فشار جامعه جهانی بر دولت عربستان به منظور پایان دادن به سرکوب ها و آزادی زندانیان عقیدتی و فعالان مدنی شد.

 

در بیانیه این سازمان که از تلویزیون الجزیره منتشر شد، آمده است : جامعه جهانی نباید از اقدامات این کشور در سرکوب فعالان مدنی چشم پوشی کند.

 

دولت سعودی در ماه های اخیر شمار زیادی از استادان دانشگاه، شاعران، مبلغان و تجار را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت و روانه زندان کرد که موجی از نگرانی را در میان سازمان های حقوق بشری برانگیخته است .

 

بیانیه عفو بین الملل ساعاتی پس از آن صادر شد که دولت عربستان با فراخوانی سفیر خود از کانادا به سفیر این کشور در ریاض 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک کند.

 

در بیانیه ای که خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از وزارت امورخارجه این کشور منتشر کرد آمده است، این اقدام دولت ریاض پس از آن صورت می گیرد که کانادا ضمن ابراز نگرانی نسبت به موج بازداشت فعالان جامعه مدنی عربستانی از جمله ‘سمر بدوی’ برنده ‘ جایزه بین‌المللی زن شجاع’ سال 2012 آمریکا و ‘نسیمه الساده’ ، خواستار آزادی فوری فعالان حقوق بشر سعودی شده بود.

 

منابع مخالف سعودی سه شنبه گذشته (9 مرداد) از بازداشت این دو فعال جامعه مدنی سعودی خبر داده بودند.

 

ریاض با بیان این که موضع کانادا در مورد آن چه فعالان جامعه مدنی سعودی اعلام شده است، ادعایی نادرست، عجیب و نادرست است، موضع گیری اتاوا در این مساله را دخالت آشکار در امور داخلی عربستان دانسته است.

 

عربستان همچنین اعلام کرد، درپی این موضع گیری دولت کانادا، کلیه تعاملات تجاری و سرمایه گذاری جدید خود را با این کشور به حالت تعلیق درخواهد آورد.

 

در ادامه این بیانیه آمده است: اقدام اخیر کانادا حمله به عربستان تلقی می شود و نیازمند اتخاذ یک موضع جدی در برابر هر کشوری است که درصدد است، حاکمیت سعودی را خدشه دار کند.

 

دولت کانادا در اولین واکنش خود به این تصمیم عربستان اعلام کرد که توضیحات بیشتری در خصوص این رفتار از ریاض درخواست خواهد کرد.

ایرنا