با آغاز دوباره بارش “برف” درغالب مناطق کشور، هوای ۱۰ درجه‌ سرد‌تر می‌شود

با ورود “سامانه بارشی” جدیدی از روز چهارشنبه به کشور شاهد کاهش قابل ملاحظه دما بین ۸ تا ۱۰ درجه‌ای دما در کشور خواهیم بود و در غالب مناطق، بارش‌ها به‌صورت برف و با وزش باد شدید همراه خواهد بود.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

سفارش ساخت وساز غیرمجاز نورچشمی‌ها در لواسان/ از بالا فشار می‌آورند، که ساخت و ساز انجام شود

لَواسان یکی از شهرها و بخش های شهرستان شمیرانات در شمال استان تهران که آب و هوا و طبیعت خوب این بخش عامل جذب برخی متمولان و البته تخلفات متعدد و ساخت و سازهای غیرمجاز در این شهر و بخش شده است.

ادامه »

ایران, خبر, فساد, محیط زیست, مصاحبه و گفتگو

کلانتری، عامل بی‌آبی قرار گرفتن ۷۰ درصد جمعیت ایران را سیاست‌های زیست‌محیطی چهار دهه گذشته نامید

استاندار سیستان و بلوچستان گلایه می‌کند که به خشکسالی حاکم بر سیستان و بلوچستان به رغم خسارت سنگین، کمتر از زلزله توجه می‌شود. به تازگی در همایشی اعلام شد که ایران تا “فاجعه عمومی آب” پنج سال بیشتر فاصله ندارد.   بسیاری از روستاهای سیستان و بلوچستان به خاطر کم‌آبی و خشکی هامون خالی و

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

مرکز پژوهش مجلس؛ به‌دلیل مسمومیت آب‌های سطحی و زیرزمینی مازندران، عموما تولیدات کشاورزی مانند برنج، مرکبات و غیره مسموم هستند

عبدالله محمدی، رئیس شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار در این جلسه با بیان اینکه سه مشکل اساسی بهداشتی در فریدونکنار وجود دارد، یادآور شد: دفع غیربهداشتی زباله در معابر و خیابان‌ها، دفع غیربهداشتی زباله در سطح شهرستان و وجود سگ‌های ولگرد از جمله چالش‌هایی است

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

برخورد خشن ماموران هنگام بازداشت‌ فعالان محیط زیست کردستان

روند بازداشت فعالان مدنی و محیط زیست در شهرهای مختلف کردستان ادامه دارد. طبق گزارش‌ها شمار فعالان بازداشت شده تا کنون به ۹ نفر رسیده است. گزارش‌ها از برخوردهای خشونت‌آمیز در هنگام بازداشت این افراد حکایت می‌کنند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, محیط زیست

عضو شورای شهر تهران: یک‌ چهارم مدارس تهران در خطر تخریب هستند

یک عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران هشدار داد که بیش از هزار واحد آموزشی تهران در بافت فرسوده قرار دارند. به گفته وزیر آموزش و پرورش در کل کشور ۳۰ درصد مدارس فرسوده‌اند. فرسودگی مدارس در نواحی کشور بیشتر از پایتخت است.

 

دانش‌آموزان پسر در کلاس درسی فرسوده در ایران

 

زهرا نژادبهرام، عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران، یکشنبه ۱۳ آبان (چهارم نوامبر) که در ایران روز دانش‌آموز نام گرفته، هشدار داد که مدارس پایتخت ناامن شده و فرسودگی و تخریب مناطق ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ ، ۱۲ و ۱۴ را تهدید می‌کند. به گفته عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران مناطق ذکر شده بیشترین مدارس فرسوده و ناامن را دارند که در خطر تخریب هستند.

 

خبرگزاری ایلنا به نقل از زهرا نژادبهرام تعداد واحدهای آموزشی با بافت فرسوده پایتخت را هزار واحد عنوان کرده است. عضو شورای شهر تهران تاکید کرده است که این واحدها نیازمند مقاوم سازی، بازسازی و نوسازی‌اند.

 

زهرا نژادبهرام تذکر داد: «شهرداری مکلف است که در اسرع وقت ستادهای نوسازی و بهسازی را در قالب انجمن خیرین مدرسه‌ساز، شهرداران و مدیران و مسئولان منطقه‌ای و… راه‌اندازی کند.»

 

اما فرسودگی مدارس در کل کشور و به ویژه در نواحی دورافتاده کشور بیشتر از تهران است.

 

موضوع فرسودگی مدارس هر سال در ایام و مناسبت‌های ویژه‌ای چون آغاز سال تحصیلی در اول مهر یا روز دانش‌‌آموز (۱۳ آبان) مطرح می‌شود. این پدیده که برخی مسئولان در ایران از آن به عنوان “عارضه” یاد می‌کنند، هر وقت دیوار یا سقف واحدهای آموزشی بر سر دانش‌آموزان خراب و سبب مرگ آنان شده بیشتر مطرح شده است.

 

کارشناسان می‌گویند بودجه‌ای که آموزش و پرورش برای بازسازی و نوسازی مدارس فرسوده صرف می‌کند کافی نیست. آنها هشدار می‌دهند که بسیاری از این مدارس با آمدن یک زلزله خفیف روی سر دانش‌آموزان خراب خواهد شد.

 

وزیر آموزش و پرورش : ۳۰ درصد مدارس کشور فرسوده‌اند

 

سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش هم فرسودگی مدارس و کمبود بودجه را تأیید کرده است. او در آستانه روز دانش‌آموز در ۱۳ آبان از فرسودگی بیش از ۳۰ درصد کل مدارس کشور خبر داد.

 

بطحایی درباره مدارس فرسوده گفت: «این مدارس نیازمند تخریب، بازسازی یا مقاوم‌سازی هستند. اعتباری که برای این اقدام نیاز داریم ۹۰هزار میلیارد تومان است. این بدان معنا است که اگر یک روز من بخواهم برای یک بار برای همیشه مشکل فضای آموزشی را حل کنم، باید نزدیک به دو سال از اعتبارات آموزش و پرورش را کاملا به این امر اختصاص دهم.»

سی ان ان؛ “ناسیونالیسم ترامپی” و تغییرات جهانی

رئیس‌جمهوری آمریکا با شعار “اول آمریکا” پا به کاخ سفید گذاشت؛ اکنون با برداشتن گامی فراتر، از روسای جمهوری “گلوبالیست” پیشین انتقاد کرده و از مردم می‌خواهد تا از واژه ناسیونالیست برای توصیف او استفاده کنند عبارتی که به دلیل توصیف رژیم‌های خودکامه عده‌ای را دچار وحشت کرده است.

ادامه »

اسراییل, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, خبر, روسیه, فرانسه, فلسطین, کانادا, کره جنوبی, کره شمالی, مکزیک

شمارش معکوس تا مرگ جنگل‌های هیرکانی!

رئیس انجمن جنگلبانی ایران هشدار داد: جنگل های شمال ایران در وضعیت بحرانی قرار گرفته‌اند و تنها 30 سال فرصت برای نجات جنگل‌های هیرکانی فرصت داریم.   هادی کیادلیری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با بحرانی توصیف کردن اوضاع جنگل های شمال ایران گفت: بحران به این معنا نیست که جنگل فروپاشیده اما اگر همین

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست